MCP3424 BOZULUYOR

Başlatan frederic, 18 Ocak 2016, 16:46:47

sadogan

Size tavsiyem tps5420 ile yapın beslemenizi.
Datasheet inde referans pcb tasarımıda var.
Ben hep bunu kullanıyorum. Özdisanda bulunuyor.
4 adet mpc3421 olan devrede tsp5420 7volt çıkış olacak şekilde,
7 voltu lowdrop lineerregulator ile 5volta indirip kullandım.
Hem yerinizde darmış tam dar yerlere göre.
Tavsiye ederim.

z

Alıntı yapılan: Karamel - 05 Şubat 2016, 04:33:17
Ustadim. Bu benim gorusume gore yanlis bir bakis acisi. Sorunu olcemiyor yada goremiyor olmaniz. Yaptiginiz 20 pcb yi sorunsuz yapmaz.

PCB sorunlarının kritik olmasın sebebi tamamen RF emisyon ile ilgili.  Bir önceki mesajımdaki kurallara uymanız çalışan devre yapmak için yeterlidir.

RF emisyon işine girmeye kalkarsanız test odasına ihtiyacınız olacak. Bunu da EMI testi adında dışarı yaptırıyorsunuz zaten.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Karamel

hocam ben sadece felsefik birsey soylemistim. ::) su konudada https://www.picproje.org/index.php/topic,63225.msg489815/topicseen.html#msg489815 asagi yukari benzer seyleri hocalarimla konustuk.

mesela.

simdi bizim yeterince uzun uzerinde yazisi olmayan bir cetvelimiz yada citamiz olsun. biz buna 1 er cm lik uzakliklara noktalar yerlestirelim. bu bizim icin dogru uzerine duzgunce yerlestirilmis noktalari ifade eder. insan gozu icin noktalarin arasinda bosluklar vardir.

noktalari 1er mm uzakliklara yerlestiripi bunu yeterince uzun yaparsak. noktalardan olusan bir dogru elde ederiz. bu dogruyu tartismaya acsak. kimi insan aralarda bosluklar oldugunu soyler. kimiside duz bir cizgi goruyorum der.

noktalarin aralarini 1 micron yaparsak. herhalde insan gozu bunu farkedemez ve kime sorarsak soralim. herkes orada duz bir cizgi gordugunu soyler. peki 1 micron mesafeli noktalar bizim icin cizgi ifade ediyormu? ediyor. demek ki bu bizim yeterlilik birimimiz. yani sizin devre yapma kriterleriniz.

ama 1mm uzakliktaki noktalar. kimsi icin dogru ifade etti. kimsi icin etmedi. ben sizin kriterlerinize olmaz demedim ki? universite 1. sinif ogrencisi olarak. bunu demeye ne yasim nede hacmim yeter.

sadece olcmedigimiz yada olcemedigimiz seylerin. bizi yaniltabilecegini anlatmak istedim.

bu konuya mesaj yazmadan once. oncelikle butun mesajlari okudum. konudaki ana sorun. olcum yapilamiyor. bunun icinde sorun tespit edilemiyor. sadece tahmin ediliyor. yani isin icersine yukarida bahsettigim yanilma olasiligi katiliyor. bu yanlis bir davranis olmali?

frederic

@sadogan

Tamam ondanda sipariş ediyorum hocam, kalsın elimizde deneyelim. Ama işe yararsa şu izole güç kaynağı hem fiyat hemde izole olmasının getirdiği avantaj ile şu an benim için birinci sırada. Çünkü benim bu yıl içerisinde uğraşacağım kartların hepsi çok düşük güçlerde çalışacak be bu ürün işimi görecek.

CaFFeiNe

@frederic

çok düşük güçlerle çalışacaksan neden 78xx regülatörler ile yapmıyorsun besleme kısmını? anahtarlamalı regülatör kullanmanın özel bir sebebi varmı?

frederic

Giriş gerilim aralığım 24v ve üstünde çoğu zaman hocam, lineer entegrelerde kayıplar çok yüksek ve girişindeki en ufak bir salınımı dahi çıkışına yansıtıyor.

CaFFeiNe

anladım, o zaman LM257x için güzel bir pcb çizimi oturtacaksın sonraki tasarımlarındada kullanacaksın

çektiğin akım yüksek olsaydı regülatörler patlayabilirdi bile (önceden benim yaşadığım durum 500-600mA çekiyordum ve çıkışta 4-5 tane röle besleniyordu)

frederic

Doğrudur hocam, zaten bu devreyi de enerjilendirdiğim de, ana besleme sağlayan siemens 24VDC 'de ufak bir click sesi geliyordu böyle, ama beni hep bir tek mcp'nin yanması yanılttı işte, bir sorun varsa diğer chipler'de zarar görürdü gibisinden hep mcp'ye kilitlendim.

Latch-up testinide tutup salak gibi ayrı bir kartta ama yine aynı besleme bloğundan aldığım 3.3V ile yapınca da ortalık iyice saçma bir hal aldı.

Ölçüm yapamadım skopla çünkü benim öyle bir patronum var ki iş yerine penseyi dahi kosgebten almak için 50 tane takla atar.

CaFFeiNe

dosyaları karıştırırken buldum, önceden başıma gelen sorunu bu şekilde bir kart yapıp mevcut kartın üzerine headerlarla takıp halletmiştim

problemli tasarım buydu (üstteki kart alttaki kartta C11,C12 pinlerine oturuyor)

Karamel

@CaFFeiNe ustadim.

1. resimdeki design in polygonlamasinda ufak tefek mantik hatalari var gibi gozukuyor?   :-\

- polygonlar bazi yerlerde inceliyor. bazi yerlerde kalinlasiyor? akimin gitmeyecegi yerler kalinlasiyor. akimin gececegi yerler incelip. kalinlasiyor? mesela 35v input pin in girisi kalin. 330uH nin circle inin orada incelmis? sonra kalinlasmis?

- 4 nolu pinden cikan output. ince cikiyor. sonra kalinlasiyor?

- input ve output polygonlari birbirine yakinlar?

mesaj birleştirme:: 06 Şubat 2016, 19:00:16

sanirim alttaki pcb nin polygonlamasi daha dogru?

mesaj birleştirme:: 06 Şubat 2016, 19:05:58

arastirma yaparken ilginc birseyle karsilastim. asagidaki pcb de polygonu direk baglamayip. yol gibi ana polygonun icersine sokup. bir tur dondurup. sonra baglamislar. bunu neden yapmis olabilirler?  :-\

mesaj birleştirme:: 06 Şubat 2016, 19:07:34

link i de surada http://tr.aliexpress.com/item/5pcs-lot-DC-DC-step-up-down-power-supply-Converter-voltague-regulator-LM2596-LM2577-DC-35V/1996705981.html

tekosis

oradaki "out-" çıkışından akacak akımın sadece çıkış pininin yakınında olan gerilim regülatöründen çekilmesini engellemek ve yükü iki regülatörün gnd hattına dağıtmak için yapılmış olabilir mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

CaFFeiNe

@Karamel

evet hata vardır eski kartın üzerine monte edilecek şekilde dizayn yapmak zorunda kaldığım için ancak bu şekilde çizebilmiştim ama bu çizim bile işimi görmüştü, eski çizimdeki devrede röleler (5V hattından sürülen) hızlı bir şekilde çekip bıraktığında regülatörler patlıyordu, yeni çizim ile sorun tamamen ortadan kalktı, anahtarlamalı regülatörlerde pcb çizimi bu kadar önemli olabiliyor işte :)

Karamel

Alıntı yapılan: tekosis - 06 Şubat 2016, 22:00:29
oradaki "out-" çıkışından akacak akımın sadece çıkış pininin yakınında olan gerilim regülatöründen çekilmesini engellemek ve yükü iki regülatörün gnd hattına dağıtmak için yapılmış olabilir mi?

Hocam tartismayi evrensel hale tasidim. http://www.eevblog.com/forum/projects/different-gnd-polygon-question/msg862012/#msg862012

Basit bir current sensing resistor gorevi goren birsey yapilmis olabilir diye bir fikir cikti. Mesele daha cok ilgimi cekti. Galiba buradan onemli birsey cikacak gibi ::)

hgs

2 resimdeki ürün birbirinden farklı. Malzemeleri iyi yerleştiremiyorlar. Absürd çizimler ortaya çıkıyor. Çinlinin yada başkasının tasarımı çok önemli değil.

Şematikde akım gidiş geliş yolları açık bir şekilde gösterilmiş. Malzemelerin sıralaması net birşekilde okunabiliyor. Şematik okuma geliştirilmeli, Yer yok şöyle yapsamda, koysamda, çizsemde çalışır denemez. 

Bazı temel pcb çizim kuralları bilinmesi şarttır. Yazılımcı olup; buda çalışır, şuda çalışır demek kolay ve genelde sorun çıkmayan yöntemlerdir. 

Kırmızı kartın ön yüzü ve varsa şeması üzerinden konuşmak daha mantıklı olur.

frederic

hgs hocam sizin bu switch mode entegreleri ile çizdiğiniz bir pcb yokmu acaba ? Resmini eklerseniz görmek isteriz, x bir tasarımınızda olabilir. Nedir bu işin doğrusu görelim artık.