220V AC motor

Başlatan 34sileli, 26 Ocak 2016, 23:46:28

zipzip

Çizmiş olduğun şekilde sol taraf ve sağ taraf uçları arasına kondansatör bağla, orta uca faz ver, nötr'ü diğer iki uçtan birine vererek çalıştırmayı dene. Kondansatörün hangi ucundan nötr verdiğine göre yönün değişeceğini umuyorum.

34sileli

kondansatör değeri hakkında bilginiz var mı ne kullanabilirim

Teşekkürler

zipzip

O kadarını net olarak söyleyemem ama tahminen 1,5-2,2 uF- 450V AC kutupsuz kondansatör deneyebilirsin.

efsanepoldem

12.5 mikrofarad/ 400v bağlayacaksın. Bu motorlardan çok kullandım. Yanakayar kapı motorudur bu. BFT markaya benziyor.

34sileli

Alıntı yapılan: zipzip - 29 Ocak 2016, 12:43:45
O kadarını net olarak söyleyemem ama tahminen 1,5-2,2 uF- 450V AC kutupsuz kondansatör deneyebilirsin.

teşekkür ederim deneyeceğim

34sileli

Alıntı yapılan: efsanepoldem - 29 Ocak 2016, 13:35:16
12.5 mikrofarad/ 400v bağlayacaksın. Bu motorlardan çok kullandım. Yanakayar kapı motorudur bu. BFT markaya benziyor.

teşekkür ederim deneyeceğim

34sileli

peki bu kondansatör değerini neye göre seçmem gerekir 1,5uF mı 12,5uF mı seçmeliyim ve bu değer neye göre seçiliyor

Cemre.

Bu kondansatörün amacı yardımcı sargı ile ana sargı akımları arasında 90*'lik faz farkı oluşturmaktır.

Ana sargının ve yardımcı sargının saf endüktif karakteristikli olduğunu varsayalım. Her iki bobin akımı ile gerilim arasındaki faz farkı 90* olacaktır.

Şimdi yardımcı sargıya kapasitif reaktansı (Xc) yardımcı sargının endüktif reaktansına (Xl) eşit olan bir kondansatör bağlayalım. Bu işlem yardımcı sargının üzerinden geçecek akımın gerilim ile arasındaki faz farkını 0*'ye eşitlemiştir.

Yeni durumda Ana sargıdan geçen akım ile Yardımcı sargıdan geçen akım arasında 90* faz farklı oluşturduk. İstediğimiz de buydu. Yani bir fazlı yardımcı sargılı asenkron motorun çalışması için gereken koşulu sağladık.

Şimdi siz değerleri elde edebiliyorsanız, bobinlerin gerçek reaktanslarıyla bu işlemi tekrar yapınız. Sorunuzun cevabı budur.

Bu işlemi yapmak istemiyorsanız aşağıda vereceğim linkte bir tablo bulacaksınız. Motorunuzun gücüne göre yaklaşık kondansatör değeri verilmiş. Değerleri kontrol etmedim ancak muhtemelen motorunuzun sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.

Yanlışım varsa lütfen düzeltin.
Teşekkürler, iyi günler.

not. * işareti derece (açı, angle) ifade etmek için kullanılmıştır.

http://www.butunsinavlar.com/ac-motorlar.html

zipzip

Tahminen kullandığınız motor "reversible ac motor" denilen türden. Kapasite için en iyi değeri imalatçısı verir, genellikle birlikte satılırlar. En iyi çözüm için söküldüğü yerdeki kapasitörü bulmak mümkün ise onu esas almak. Değilse deneysel gitmek, ancak problem yaşama olasılığı da var.

34sileli

admin konuları geç onaylıyor böyle bişey yapması da ne kadar sağlıklı.
Sorunu 10uF/400V kondansatör kullanarak çözdüm konu kilitlenebilir
hepinize teşekkür ediyorum Allah razı olsun.