Görüntü İşleme İle Labirent Çözen Robot

Başlatan DursunONER, 29 Ocak 2016, 16:30:42

DursunONER

Arkadaşlar merhaba. Şuan Elektrik-Elektronik Müh. Son sınıf Öğrencisiyim. Size sormak istediğim şey; labirentin üzerinde bir kamera olacak ve görüntü alacak benim o görüntüyü işleyip arabaya göndermem gerekiyor. Görüntü işlemeyi yaparken hangi kitleri kullansam daha iyi olur ve görüntü işledikten sonra görüntüden çıkmaz yolları nasıl çıkaracağım ? Yani görüntü alınıp arabaya gönderilecek ve araba çıkmaz yollara girmeden labirentten çıkması isteniyor. LÜTFEN YARDIM EDİN BİR FİKİR SUNABİLİRSENİZ SEVİNİRİM... :(

berkay_91

öncelikle şunu söyliyebilirim bu tip işlerde Opencv kütüphanesi kullanılıyor nette çok örnek var, görüntü işlemeyi micro denetleyiciye yaptırmak istediğiniz için kesinlikle C++ dilini tavsiye ederim, Beagle board veya Raspberry pi gibi yüksek hızda çalışan bir kart seçmelisiniz seçiceğiniz kartta ubuntu veya linux işletim sistemini kurup Opencv nin kütüphanelerinin entegrasyonunu sağlamanız lazım bu aşama biraz stresli geçiyor, daha önce opencv kütüphanesiyle görüntü işlemede uğraştım ama netten bulduğum ve yazdığım programları hep laptopta çalıştırdım yani işiniz biraz zor olucak... labirentten kurtulma konusuna gelince aklıma Edge dedection yöntemi geldi bide contour bulma bu iş için mantıklı bir yöntem olabilir... bu linke bir bakın http://www.mcu-turkey.com/otopilot-akilli-robot-projesi-raporu/

vitruvius

Öncelikle labirenti biraz tarif etmeniz lazım. Mümkünse resimle. Sonra çözümler üretebiliriz.

gumush

Labirenti yukaridan goruyorsa cok kolay olur. Solving Maze seklinde arama yaptirirsaniz alternatifleri goreceksiniz. Ben goruntuyu ikili formata gecirme sonrasi koseleri donme icin dilate ile uygun miktarda genisletme yaptiktan sonra brute force seklinde olasiliklari hesaplatip en kisa yolu bulma seklinde yapmistim.
Sonrasi araca bilgileri aktarmaya ve yonlendirmeye kaliyor.

Hikmet Gumus  izmir

berkay_91

gumush hocam hangi kartı ve kütüphaneyi kullanmıştınız görüntü işleme için?

gumush

Alıntı yapılan: berkay_91 - 07 Şubat 2016, 13:43:23
gumush hocam hangi kartı ve kütüphaneyi kullanmıştınız görüntü işleme için?

Goruntu islemeyi webcam'ile matlab uzerinde yapmistim.
Hikmet Gumus  izmir