Ayarlanabilir kapasitörde parazit indüktans mı var?

Başlatan trgtylcnky, 31 Ocak 2016, 22:53:12

trgtylcnky

İyi günler, signal analyzer ile bir LC devresinin frekans tepkisini ölçmeye çalışıyordum ama beklediğimden farklı bir sonuç alıyordum. Devrede ayarlanabilir kapasitör var. Simülasyonda kapasitöre seri bir indüktör (20nH filan) bağladığımda gerçekte gördüğümü andıran bir tepki gördüm. Daha önce böyle bir şey yaşayanınız var mı?

Bir de bu 50 ohm giriş tam olarak ne oluyor, nasıl modelleniyor o konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

z

Kısacık bir tel parçasının dahi endüktansı var. Smd malzemelerin bacakları olmadığı için kaçak endüktansları çok düşük.
LC devresinde endüktansın yeterince büyükse kapasitörün kaçak endüktansı L ye seri olarak düşünülür bu durumda kaçak enüktansın önemi kalmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ecunnu

Z hocamın dediklerine katılıyorum. Burada onemli noktalardan biride ne kadar yuksek bir frekansta calıstıgın cunlu frekans yukseldikce devredeki her eleman idealinden o kadar uzaklasır. Her devre elemanı ister direnç,kapasite,bobin olsun ister PCBdeki bir yol ister kısacık bir tel olsun yuksek frekanslarda basına cok buyuk dertler acabilir.
http://circuitscan.homestead.com/files/ancircp/circuits_rlc_real_r_l_c_800x550.htm

OG

50 ohm meselesi de;

Bir standartlaşma sonucu kabul edilmiş değer.

Max güç teorisinde kaynak ile yük empedansları eşit olmalı. Bunu standartlaştırmışlar.

Ses line da 600 ohm gibi, RF unbalance coax hatlarda 50 ohm gibi.

Bu standartlaşma uygulamalarda birçok kolaylığı getirir, örneğin RF devreniz ünite ünite parça parçadır, birbirleri ile in/out iletişim uçlarını 50 ohm olarak dizayn edersiniz, sonra birbiri ile bağlarken 50 ohm luk kablolarla birbirine bağlarsınız. Anten de 50 ohm dur, gibi.

Ayrıca empedansı 50 ohm da standartlaştığınızda deciBell üzerinden tariflemenizde de ortak bir ölçeklenme ortaya çıkmış olur. Cihaz çıkışı 10dB dediğinizde bunu tek parametreye düşürüp zikrettiniz ama istediğiniz an voltaj değerine akım değerine dönüştürebilirsiniz çünkü 50 ohm standart empedans üzerinden kabul edilerek 10dB denmiştir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.