tb6612fg frenleme

Başlatan bbs2006, 02 Şubat 2016, 21:06:50

bbs2006

siz çizgi izleyen robot çalışması yaptınız mı. st(schmitt trigger ) 18f 4550 entegresinin datashettine baktığınız zaman d portunun  ğirişlerinin st özellikli olduğu görünür. aynı zamanda 18f452  16f877 portlarında da var. incelemek lazım. önceden cn70 sensörü  daha kararlı olması için 7414  entegresi kullanılıyordu(bu st özellikli) portun özelliğinden dolayı bu entegreyi kullanmıyoruz. beyaz çizgide  lojik 0 siyah çizgide lojik1 veriyor. siz tb6612fn entegresini kullandınız mı.

pax

çizgi izleyen yapmıştım ama pic'le yapmadım. arduino nano ,  tb6612fng, ve qtr8a kullandım ve qtr8a 'yı analog okumuştum. çok önceden de bir kere cn70 ve 7414 ikilisini kullanarak yapmıştım.

sizin bahsettiğiniz şekilde hiç yapmadım o yüzden merak ettim .

bbs2006

bende bunu yeni öğrendim. ama çok güzel bir durum. biz entegrelerin özelliklerini tam bilmiyoruz.  şuan tb6612 fn entegresinde frenleme yaptırmada sıkıntı var.  switch değerine sabit bir deger verdiğim zaman  zamana göre frenleme süresi artıyor veya azalıyor. ancak input degerinden switch değer geldiğinde istenilen şekilde çalışmıyor. bu konuda fikriniz var mı

bc_esd

switch case yerine if kullanıp denediniz mi?

bbs2006

bc_esd

Alıntı yapılan: bbs2006 - 04 Şubat 2016, 00:18:27
... st(schmitt trigger ) 18f 4550 entegresinin datashettine baktığınız zaman d portunun  ğirişlerinin st özellikli olduğu görünür. aynı zamanda 18f452  16f877 portlarında da var. incelemek lazım. önceden cn70 sensörü  daha kararlı olması için 7414  entegresi kullanılıyordu(bu st özellikli) portun özelliğinden dolayı bu entegreyi kullanmıyoruz. beyaz çizgide  lojik 0 siyah çizgide lojik1 veriyor. ......

peki burada 1-0 için gerilim eşiği nedir.?

pist üzerinde bu gerilim eşiğini nasıl tutturacaksınız.?   

çünkü çevredeki ışıklardan dolayı pistte parlamalar oluyor,  portun okuyacağı  değerler sizin istediğiniz  değerler olcak mı? 

dijital okumanın (portun dijital algılaması) bu nedenle sakıncası yok mu ?

bbs2006

devre çalışıyor
hiçibir problem yaok.
benim sadece tb6612fg entegresini switch case yapısında frenleme yaptıramıyorum. switch içerisinde decimal degeri yazdıgım zaman çalışıyor.input dan aldıgı zaman frenleme sıkıntılı. ayrıca pwn ile frenleme yaptırdım. yine aynı sıkıntı.

bc_esd

Alıntı yapılan: bbs2006 - 04 Şubat 2016, 14:33:19
devre çalışıyor
hiçibir problem yaok.
benim sadece tb6612fg entegresini switch case yapısında frenleme yaptıramıyorum. switch içerisinde decimal degeri yazdıgım zaman çalışıyor.input dan aldıgı zaman frenleme sıkıntılı. ayrıca pwn ile frenleme yaptırdım. yine aynı sıkıntı.

ben sizin dediklerinizi anladım sadece kendi merak ettiğim konuları sordum size bilgi edinmek amacıyla .

Alıntı yapılan: bc_esd - 04 Şubat 2016, 14:07:30
peki burada 1-0 için gerilim eşiği nedir.?

pist üzerinde bu gerilim eşiğini nasıl tutturacaksınız.?   

çünkü çevredeki ışıklardan dolayı pistte parlamalar oluyor,  portun okuyacağı  değerler sizin istediğiniz  değerler olcak mı? 

dijital okumanın (portun dijital algılaması) bu nedenle sakıncası yok mu ?

bbs2006

picin kendi portunun schmitt triger özellidignden dolayı siay ta 1 beyaz da 0 veriyor.

bc_esd

peki bu port kaç volt'tan sonra lojik 1 oluyor?

vatandas30

aynı motor sürücüden bende kullanıyorum. datasheetinde yazdığı gibi in1,in2,in3 ve in4 uçlarını high yaptığım halde frenleme yaptıramadım.
daha önce motoru geri döndürerek durdurabiliyordum ama bu da dişlilere zarar veriyormuş.
yarışma videolarına bakıyorum, köşelerde tak diye duruyor robotlar.  bu işin sırrı nedir?

Zoroaster

Tak diye durdurmak istiyorsan In1 ve In2 girişlerini 1 yapacaksın.

STBY=1 olacak ve PWM önemli değil.
Seytan deliginden kacti.

vatandas30

denedim ama o şekilde çok küçük bir fren etkisi oluyor.

vatandas30

tb6612 nin iki çeşidi var int. de gördüğüm. yeşil ve kırmızı. bizdeki yeşil olan. bunlar arasında fark var mı?

Zoroaster

Alıntı yapılan: vatandas30 - 26 Nisan 2017, 15:40:38
denedim ama o şekilde çok küçük bir fren etkisi oluyor.

O zaman ters voltajdan başka seçenek kalmıyor.
Seytan deliginden kacti.