OEM hdd yi tam formatlama

Başlatan erkan614, 04 Şubat 2016, 10:38:06

erkan614

pc ye ssd takınca bir hdd kutusu ile arta kalan mekanik diski hariciye çevirdim
bir aralar beni baya uğraştıran oem bölümleri silmenin yolu
nette dolaşırken buldum belki başkasınada lazım olur diye altta ekledim
daha önce hiren boot cd ile lowlevel format atarak çok uzun sürede çözebiliyordum ancak

Alıntı Yap
Harddiskten korumalı oem bölümünü silmek

Oem Bölümü Silmek Kaldırmak

Notebook
Dizüstü
Laptop
Bigisayarda
hdd den
sabit diskten
hardiskten korumalı Oem Bölümünü Nasıl Silelim.
Nasıl kaldırılır,

Partition, görünen görünmeyen ve korumalı bütün partisyonları kaldırmak için
Windows > Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Komut İstemi (Sağ Fare:Yönetici olarak Çalıştır)

Komut İstemi Pencersi açılacak aşaığıdaki gibi

Microsoft Windows [Sürüm 6.1.7600]
Telif Hakkı (c) 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

C:Windowssystem32>
aşaıda kırmızı görünen komutları yazın ve enter leyin doğru seçimi yapmaya dikkat edin.
C:Windowssystem32>diskpart

Microsoft DiskPart 6.1 sürümü.7600
Telif Hakkı (C) 1999-2008 Microsoft Corporation.
Bilgisayar: xx-LENOVO

DISKPART> list disk

Disk ### Durum Boyut Boş Din Gpt
-------- ------------- ------- ------- --- ---
Disk 0 Çevrimiçi 465 GB 1024 KB
Disk 1 Çevrimiçi 149 GB 1024 KB (ben usb den bağladığım bu diski seçtim)
Disk 2 Çevrimiçi 7580 MB 0 B

DISKPART> select disk 1

Disk 1 şimdi seçili disk.

DISKPART> list partition

Bölüm ### Tür Boyut Ofset
------------- ---------------- ------- -------
Bölüm 1 Birincil 134 GB 1024 KB
Bölüm 2 OEM 14 GB 134 GB (ben bunu seçtim)

DISKPART> select partition 2

2 birimi şu anda seçili birim.

(DISKPART> delete partition (Korumasız bölümleri böyle silebilirsiniz)

Sanal Disk Hizmeti hatası:
Force protected parametresi ayarlanmadan korumalı bölüm silinemiyor.)
Korunan bölümler için devam>>>>>>

DISKPART> clean (YALNIZ DİKKAT BU Tüm partisyonları bölümleri ve verileri siler, bu işlemi tüm diski yeniden formatlamak ve disk tüm kapasitesini kullanmak için yapınız sadece.)

DiskPart diski başarıyla temizledi.

DISKPART> list partition

Diskte gösterilecek birim yok.

Pencereyi kapatabilirsiniz. Şimdi Bilgsayarıma sağ tıklayıp Yönet i seçin açılan pencereden disk Yönetimine girerek disk yeniden oluşturun......

muhendisbey

bir kısma ekleme yapayım.

select ile seçtikten sonra

delete partition override

bu komutu kullanarak korumalı alanı da silebilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

harti212

Low level format tool var micro Sd dahil herşeye silici format atabiliyor böylece cıhaz eskisi gibi 0 oluyor.
Tabi diskinizin bozuk bölümleri varsa ve
eski ise resimdeki gibi bir daha kullanılamaz hale gelebilir.

Tagli

Korumalı alan nedir?

Ben elimdeki birkaç dizüstü bilgisayarın recovery bölümlerini Ubuntu ile gelen "Disks" uygulaması ile özel bir işlem yapmadan rahatça silmiştim.
Gökçe Tağlıoğlu

Sozuak

Disk ile hazır aktif konu varken bir problem hakkında danışmak isterim.

Bir arkadaşımın içinde değerli bilgiler olan WD Black serisi hibrit diski var (8gb ssd + hdd).

Diski pc ye usb den takabiliyorum zira biosu geçemiyor. HDD sentinel gibi programlarla disk sağlığı %100 durumda baktığınızda sağlam dersiniz.
Format atılamıyor, HDD regen ile sürekli bad sektör veriyor yüzey taramasında ama diskte anormal bir ses yok sadece tekrarlanan şekilde aynı yeri okumaya çalışan disk sesi ve ilerliyor okuma kısmı.

Birkaç program ile kör tarama yaptırıp dosya kurtarayım dedim ama %10 civarı boş diskte hiç veri bulamadı. Disk management altında diski görüyor ama başlatamıyor da.

Bu tip sshd disklerde  çözüm yolu önerebilecek olan var mı? Amaç değerli birkaç dosyayı almak. Yoksa veri kurtarma firması mı çözüm olur?

MC_Skywalker

Diskin markası ne olursa olsun o diskin üreticisin web sitesinden test aracını ücretsiz indirip sağlık durumunu test edebilirsiniz. Hatta bu aracın raporunu RMA için kullananilirsiniz.

Lowlevel format'ı 1990'lı yıllardan beridir diski zımparalamak olarak tabir ederim çok mecbur kalmadıkça yapmayın.

Erişimeyen disk bölümleri için LiveCD Linux dağıtımıyla sistemi boot edin ve 'gpart' ile bölümleri düzenleyin.

Tekrar söyleleyim diskinizi durduk yere zımparalamayın.

Sozuak

Kendi test programını indirdim. Smart verileri sorunsuz ama iş short test e kalınca fail. Low level  Format atmam zira içindekiler önemli şu ana kadar bozucu hiçbir işlem yapmadım. SAdece mantıksal format atayım dedim. Bazı veri kurtarma yazılımları diski görüyor ama işlem başlatmıyor bazıları da tarıyor okunan yerlerde dosya bulamıyor. Flash kısmında mı arıza var anlayamadım. Kendi diagnostik programları o kadar basit ve yüzeysel ki.

MC_Skywalker

Ben https://www.ontrack.com/products/data-recovery-software/ bunu kullanıyordum.

Home versionu işinize yarar.