Potansiyometre Direnç Okuma

Başlatan eddar, 05 Şubat 2016, 10:48:22

eddar

Arduino Mega ile max 434 KOhm  min 0Kohm bir potansiyometrenin direnç değerini LCD ekrana yazdırıyorum

Sıkıntı şurada, okuduğum ADC değeri 1000 ile 22 arasında bunu gerçek direnç değerini okuyabilmek için 2.30 sayısına bölerek ölçeklendiriyorum, büyük sayılarda 100 - 434 KOHm arasında bir sıkıntı yok ama düşük değerlerde tolerans çok fazla olduğu için sıkıntı çıkıyor.

Örneğin : Potansiyometrenin 5Kohm verdiği yerde ben (40 / 2.30)  = 17.3 Kohm buluyorum.

Potansiyometrenin verdiği gerçek değeri nasıl bir matematik modele oturtmam gerekiyor

sicaklikdeger = analogRead(sicaklikPin2);
float direncdegeri = (sicaklikdeger)/((float)2.30);
lcd2.setCursor(0,1);
lcd2.print(direncdegeri);
lcd2.print(" KOhm");

ByTEK

arduinoda map komutu var hocam sanırım istediğiniz şeyi yeterince yapacaktır.

örnek video :

https://www.youtube.com/watch?v=thPS2TULgzE

Andromeda

Pot un değerini bölümlere ayırıp her bölüm için farklı formül uygulamak gerekecek bu durumda..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

polleme

POT'un logaritmik veya lineer olması hesapları çok değiştirir. Buna dikkat!

eddar

Potansiyometrem çok kararsız 22 - 1000 arasında analog değer okurken şimdi  64 - 998 bandına oturdu yaklaşık yarım saattir minumum da 64 veriyor. Bu şekilde düzgün bir sistem ortaya çıkaramam. Videodaki potansiyometreyi kullanıyorum bende. Başka ne yapabilirim

ahmet_zxc

potansiyometre okuma nasıl yapılır ki? tam olarak ne yaptığını anlayamadım doğrusu..

pot un bir tarafına arduinonun besleme voltajından ver. diğer tarafına arduino nun gnd sine bağla. orta ucunu adc ye gir.

orta uçtan avometre ile okuduğun voltaj değerini, ekranda ne görüyorsun ona bak. böylece hata pottamı beslemede mi, arduinoda mı, tasarımdamı yazılımdamı anlayabilirsin.

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"