Lecroy Waveace 112 Osiloskop Ekran Gelmiyor [Çözüldü]

Başlatan ferdem, 06 Şubat 2016, 00:53:51

ferdem

Uzun süredir açmadığım osiloskopumu bugün açtım, normal açıldı, henüz sinyal bağlamamıştım ki 3-4 dk sonra LCD ekran karardı, tuşlar ışıklı, fan çalışıyor. Ekran koruma sandım ama... gidiş o gidiş. Yeniden başlat, güç kablosu çekip taktım ama yok ekran gelmiyor. Toplamda 4-5 vida çözerek devreye ulaştım, baktım ki rework yapılmış... bir aralar EEVblog teardown larda rastlıyordum, ben de rework lü skop kullanıyormuşum(satın aldığım adres). LCD li bölüme ulaşamadım, müsait bir zamanda tamamen açıp problemi anlamaya çalışacağım. Bu konuda önerilerinizi, fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Oldum olası pek sevememiştim bu dijital skopu, gerek ekran hızı gerekse tuşlara verdiği tepki hep yavaş geliyordu ama yine de iş görüyordu :) LeCroy un üst sınıf osiloskoplarının kalitesine kanıp aldım ama gözümden iyice düştü.

ferdem

Tekrar merhaba arkadaşlar. Görüntü gelmeyen skopumun LCD bağlantılarını ve güç kartını fotoğrafladım. Önemli bir tespitim var: Ekran kapkaranlık görünüyor ama bir ışık kaynağı yaklaştırıldığında görüntü olduğu fark ediliyor, problem "backlight" problemi görünüyor!
LCD kısmı:

GÜÇ kartı:

LCD nin kontrol kartı bağlantısı(1) ve güç kartı bağlantısı(2) işaretlendi. Kontrol kartının hemen dibinde AUO firmasına ait UPS051 var, sanırım bir tür çevirici. Ekranın yine AUO firmasına ait 5.7 Inch Color TFT-LCD olma ihtimali yüksek. Tahminime göre (2) bağlantısıyla güç kartından "LCD backlight" beslemesi geliyor olmalı, sizce de böyle midir? Enerjilendirip güç kartı tarafında konnektöre baktığımda DC 0 okuyorum(5V veya 12V olmasını beklerdim), AC baktığımda bir yönde 4.7VAC, bir yönde 2VAC okuyorum, ölçü aletim true RMS değil, bozuk bir AC dalga olduğu hissi verdi. Problemin burada olma ihtimali yüksek.
Eğer o konnektör LCD backlight ise güç kartında soru işareti ile işaretlediğim trafonun fonksiyonu ne olabilir? DC olmasını beklediğim bir hat trafodan hemen sonra geliyor, anlayamadım.
Görüş ve önerilerinizi beklerim :) Teşekkür ediyorum.

z

O konnektörde çok yüksek frekanslı gerilim vardır.

Elektrikçi Kontrol kaleminin kıçına bir tel iliştirip bu konnektörden gerilim verip neon lambanın yanıp yanmadığına bakabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ByTEK

z hocam,

Scope demişken zscope sonuçlandı mı ? fiyatı hakkında bilgi verebiliyormusunuz ?

Cemre.

Hocam LCD Backlight'ı flouresant lamba ile sağlanıyor olmalı. Yani öyle sanıyorum. O yüzdendir o konnektörde DC görememeniz.
Naçizane tahminim.

Kolay gelsin, iyi akşamlar.

HexfeT

O konektörü doğrudan ölçü aleti ile ölçmeye kalktıysanız, ark görmediyseniz ve ölçü aleti hala sağlam ise inverter arızasıdır muhtemelen. Trafonun hemen solundaki parçaları bir kontrol edin ve tabi bu kısıma gelen besleme ve kontrol gerilimlerini.

ferdem

Cevaplar için teşekkür ediyorum.
Cemre hocam ben de şimdi öğrendim, LED backlight olduğunu düşünerek DC beklemiştim, çok muhtemelen dediğiniz gibi floresan tip backlight. CCFL(cold cathode fluorescent lamp). Oradaki trafo da "CCFL inverter" trafosu.
HexfeT hocam doğrudan ölçtüm! Ark vs. olmadı, sağlam bir inverter çıkışında kaç voltlar seviyesi beklenir? AC ölçümlerim belirttiğim gibi. Ölçü aletinde problem görünmüyor. Dedikleriniz doğrultusunda inceliyorum.

ferdem

Karttaki inverter aşağıdaki inverter a çok benziyor:

http://www.smps.us/inverters.html

R1 direnci silinip R2 direnci Q2 nin base ine(R2 nin diğerı tarafı L ye bağlı) bağlandığında aynı devre oluyor.
Enerji verdiğimde primer tarafın orta ucunda DC 6.2V görüyorum ancak sarımlarında herhangi bir osilasyon yok. Bir şekilde Q1, Q2 nin 180 derece faz farklı tetiklenerek osilasyon başlaması lazım ancak görünmüyor. Eleman olarak görünen L,C, Q1 ve Q2 var. Bunlarda bir problem olabileceği ihtimali üzerindeyim. Görüşlerinizi, fikirlerinizi beklerim :)

Erol YILMAZ

Hocam problemi bulduğunuzda bunu web e bir sekilde aktarinki bi baska insan da ayni seyler icin ugrasmasin :)

z

Eğer STP36 nın gate bacağı sadece on-off sinyal alıyorsa (aynı zamanda regülasyon devreleri içermiyorsa) Drain Source bacaklarını cımbızla kısa devre etmeyi dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ferdem

Problem bulundu arkadaşlar. Hemen hemen aynı tipte sağlam bir inverter verdi bir arkadaşım. O inverter ile florasanın sağlam olduğunu gördüm. Kendi inverterimdeki incelemede ihtimal iki NPN transistöre kaldı, bu transistörleri elimdeki BC547 ler ile değiştirdim inverter çalıştı. Aşağıdaki fotoğrafta transistörleri işaretledim.
Cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum.
Selamlar, saygılar.