Takograf sensörü

Başlatan ByTEK, 06 Şubat 2016, 10:47:20

ByTEK

arabanın km teline takarak hız bilgisini okumak istediğimde araştırmalarım sonucu takograflarda kullanılan bir sensöre denk geldim. bunu nasıl bulurum ? tam adı nedir ? tüm araçlarda işe yararmı ? çalışma prensibi nasıldır ?

ByTEK

bugün sanayide takograf üzerine çalışan bir yere gittim. bana kare dalga üreten bir sensör verdiler. sensör ilk mesajda verdiğim tipteydi. içini söktüm ve ortada dönen yerde mıknatıs var hemen önündeki haznede ufak bir sensör var üzerinde 175 135d yazıyor. 3 bacaklı olup 1. ve 3. bacağı arasında 22K direnç atılmış. Nette araştırdım direkt sensörü bulamasamda  bunun digital çıkışlı hall efffect sensörü olduğunu öğrendim.

şimdi bu sensörden gelen veri ile nasıl km bilgisini bulabilirim ? formulüm nasıl olacaktır ?

mehmet

Muhtemelen her turda bir pals alıyorsunuzdur, dolayısıyla
dakikada kaç pals geldiğini hesaplayacaksınız. Ancak birden
fazla gelirse o kadar palse bölünerek hesaplanacak. Yani
düşündüğünüz kadar zor değil.
Siz sadece pals almaya bakın sensörden...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ByTEK

Alıntı yapılan: mehmet - 06 Şubat 2016, 21:22:41
Muhtemelen her turda bir pals alıyorsunuzdur, dolayısıyla
dakikada kaç pals geldiğini hesaplayacaksınız. Ancak birden
fazla gelirse o kadar palse bölünerek hesaplanacak. Yani
düşündüğünüz kadar zor değil.
Siz sadece pals almaya bakın sensörden...

hocam merhaba,

sensörden pals aldım. normalde +5 görüyorum döndükçe kare dalga şeklinde pals alıyorum. şimdi bilmek istediğim acaba 1 km hızda kaç hz oluşur ? ona göre bir   formül ile bulabilirim ?

mehmet

Takodan geliyorsa eğer; araç üzerinde bir kaç test
yapmanız gerekebilir. Kilometrede kaç pals geliyor
kaydedecek geçici bir şeyler yapabilirsiniz.Ya da
tako üzerinde dönüşüm değeri yazabilir. Bu konuda
bilgim yok malesef...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

ByTEK

Alıntı yapılan: mehmet - 06 Şubat 2016, 21:42:47
Öyle olmaz, motorun devri ile yol arasında vites
var. Bundan dolayı tam olarak bunu hesaplamak
zor.
Ama dakikadaki devir sayısını öğrenebilirsiniz...

sonuçta bu aparat şanzımandan gelen km teline bağlanıyor. km saati oradan gelen data ile ölçüm aldığına göre bununlada alınabilir?

mehmet

Ben devir olarak düşünüp öyle yazmıştım, sonradan
jeton düştü. Yeniden düzenledim cevabımı...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

tekosis

tur bilgisi tekerden geliyorsa

1 - tekerleğin çevresini hesaplayacaksın.
2 - eğer sensörün her turda 1 pals veriyorsa pals başına gidilen mesafe tekerleğinin çevresi kadar olacaktır.
3 - kaba bir hesapla 1 dakika boyunca gelen palsleri sayacaksın
4 - bir dakika sonunda ; gelen pals sayısı x tekerin çevresi sana dakikadaki hızını verir.
ister bu bilgiyi 60 ile çarp dakikadaki hızını ister 3600 ile çarp saatteki hızını hesapla.

eğer sensörün tur başına 20, 30  veya daha fazla pals veriyorsa bu durum senin lehine olur. bu hesaplamayı dakikada değilde sanıyede bir yaparak ölçümünü daha hassas hale getirebilirsin.

----------------

ayrıca bildiğim kadarı ile bazı ticari taksiler tekerlek çapını düşürüp takometrenin fazla yazmasını sağlıyorlarmış. gerçekte mümkün mü? olabilir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ByTEK

Alıntı yapılan: tekosis - 06 Şubat 2016, 21:48:05
1 - kardeşim önce tekerleğin çapını ölçeceksin.
2 - eğer sensörün her turda 1 pals veriyorsa tur başına gidilen mesafe tekerleğinin çevresi kadar olacaktır.
3 - kaba bir hesapla 1 dakika boyunca gelen palsleri sayacaksın
4 - bir dakika sonunda ; gelen pals sayısı x tekerin çevresi sana dakikadaki hızını verir.
ister bu bilgiyi 60 ile çarp dakikadaki hızını ister 3600 ile çarp saatteki hızını hesapla.

eğer sensörün tur başına 20, 30  veya daha fazla pals veriyorsa bu durum senin lehine olur. bu hesaplamayı dakikada değilde sanıyede bir yaparak ölçümünü daha hassas hale getirebilirsin.

teşekkürler hocam fakat kafama takılan bir konu var ?

aracımın lastik ebatı 155-70-13 ben dediğiniz gibi yaptım diyelim. peki aracın lastik ebatını 175-40-15 yaparsak? orjinal km sayacıda şaşırmış olmaz mı ? şanzımandan alınan km teli sabit bir hesap üzerine mi kuruludur ?

tekosis

evet benim de aklıma gelen bir soru :) bende onu düşünüyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

digi_micro

eğer silindirik mıknatıs kullanılmışsa her turda 4 pals verir.

OG

Lastik ebadı değişirse km göstergesi de farklı gösterir. Bu sebeple ticari taxilerde lastik ebadları ile oynamak suçtur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Biraz kafa dağıtın.

Dünyanın çevresi 40 bin km. Bu durumda çapı 12732km demektir.

Dünya kabarsa ve capı 1m artsa, daha büyüse, çevresi kaç km artar?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com