Lithium cell overload limit

Başlatan Yuunus, 07 Şubat 2016, 00:10:17

Yuunus

Merhaba; notebook larda kullanilan 3.6v 2000mah hucrelerden, hucre zarar gormeden en fazla  ne kadar akim cekilebilir? isi faktorunu gozardi edin. dokuman da isime yarar.

HexfeT

Notebook bataryaları genellikle tip adı olarak 18650 diye geçen silindirik lityum hücrelerden oluşur. Biraz araştırırsanız Samsung, LG, Sanyo, Panasonic gibi markaların bir çok modeli var. Model adı ile dokümanlarına da ulaşılabiliyor. Elinizde hücre mevcut ise üzerindeki kodlarla dokümanını bulabilirsiniz.

Ayrıca 18650 pillerin yüksek güç gerektiren el aletlerinde kullanılan özel modelleri de var. Mesela ben kullandığım dremel'in batarya hücrelerini Panasonic NCR1850BD ile değiştirdim. Bu model 3200mAh kapasitede ve sürekli 10A deşarj akımı sağlayabiliyor.

Yuunus

Hexfet tesekkur ederim farnell dan bi alay dokuman buldum.fakat yuksek akimlari sadece peak discharge olarak vermisler, continious discharge akimlari dusuk yani asagi yukari uzerindeki kapasiteyi discharge olarak vermis ve isin kotusu bunu ancak arastirinca ogrenebiliyorsun, satis politikasi sanirim. 10 tane alacam ama elimde patlayacak diye korkuyorum.tsk.farnell

HexfeT

Standart 18650 lerden birkaçının dokümanına baktım. Sabit akım deşarj-kapasite eğrilerinde en fazla 4A kullanılmış.

10A yeterli ise NCR18650BD modelini araştırın. Aliexpress'den tanesini 7-8$'a temin etmeniz mümkün. Daha yüksek akım gerekirse farklı tipte lityum polimer hücrelere bakmanız lazım.

Yuunus

hexfet; aliexpresten pil getirtmek sorunluydu yanlis hatirlamiyorsam, kargoda mi gumruktemi bir problem vardi, hic getirttin mi?

HexfeT

4-5 defa aldım ben, sorunsuz geldi. Pilde bizim gümrükte değil gönderen ülke gümrüğünde sorun olabiliyor. Detayını bilmiyorum ama ben sorun yaşamadım.

mehmet

Isı konusunu da unutmayınız, Li piller fazla ısınmayı
sevmezler...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr