Güclu ucuz yoldan bir invertör nasil yapariz ?

Başlatan eml581, 07 Şubat 2016, 01:37:39

eml581

Arkadaslar ısıtma projem var 2000 w gucunde tek faz bir isitici var suyu isiticak tasarruf icin biz bu isiticiya uygun bir invertor yapsak tasarruflu olur mu inveror klima gibi mesela

CaFFeiNe

yapabileceğin tek tasarruf ısıttığın suyun derecesini düşürerek elde edeceğin tasarruf olabilir, ısıtıcıyı röle/kontaktör ile sürsen ne olur? triyak vs. ile sürsen ne olur? suyu istediğin sıcaklığa getirmek için belli bir miktar enerji harcaman gerek...

diye düşünüyorum

tunayk

Doğalgaz kullanınız.  Doğalgaz birim fiyatı elektrik fiyatının yaklaşık dörtte biri kadar. 

z

İlginç. Hiç mukayese etmemiştim. Peki evin elektrik ihtiyacını doğalgazdan temin etmeye kalksak bu oran nasıl değişiyor?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Murat Mert

Alıntı yapılan: z - 07 Şubat 2016, 11:59:10
İlginç. Hiç mukayese etmemiştim. Peki evin elektrik ihtiyacını doğalgazdan temin etmeye kalksak bu oran nasıl değişiyor?

ilk etapta oldukça çok pahalı olur. ürün temini, işletme, bakım ve sınırlı güç kullanımı.
mert07

restore

hurda demir geri kazanım işletmelerinde  şebekenin yetmedigi pahalı geldigi   durumlarda dogalgaz ile kendi elektriğini üretirler. 

z

Otomobiller gazlı sisteme dönüştürülüyorsa  benzinli jeneratörler de doğal gazlı sisteme dönüştürülebilir.

Çok da pahalı bir sistem olacağını düşünmüyorum.

CaFFeiNe

1 daire için düşünürsek tüketim

bazen 50W/h (gündüz evde oturup kitap okuyoruz buzdolabıda durdu mesela)
bazen 5KW/h (çamaşır, bulaşık makinası çalışıyor hanım ütü yaparken ben duştan çıkmışım saçımı kurutuyorum)

olur, böyle yüksek aralıklarda verimli çalışabilecek doğalgazla çalışan jeneratör olursa neden olmasın
tabi 1 daire için düşünürsek (mesela benim evim) yıllık 1200TL civarı elektrik faturası ödüyorum bu sistem doğalgaz tüketimi bakım vs bu değerin altında olması lazım, birde yapılan yatırımı geri kazanma süresi olacak.

site için (birkaç yüz konut olan) düşünülürse belki daha mantıklı olabilir, bir dairede yukarıdaki örnekteki gibi en düşük tüketim ile en yüksek tüketim arasında 100 kat fark olabilir ama site olarak düşünürseniz bu kadar fazla fark olmaz, çünkü kimin ne zaman saç kurutma makinası, ütü gibi cihazları çalıştıracağı belli olmaz dolayısıyla gece/gündüz/haftasonu gibi farklar olur, dolayısıyla daha verimli bir sistem kurulabilir sanıyorum

bi ara nette şöyle bir sistemde görmüştüm, konutun ısıtma ve elektrik ihtiyacını doğalgazdan sağlayan sistem bulursam linkini atarım

edit: fuel cell heating denen birşey
http://www.bine.info/nc/en/newsoverview/news/praxistest-brennstoffzelle-fuers-eigenheim/?type=123&filename=Praxistest%2520Brennstoffzelle%2520f%25C3%25BCrs%2520Eigenheim

z

Sayaç okuma bedeli gibi abuk sabuk ödemelerden kurtulacağız.

Son düzenlemelerden sonra merak ediyorum. Sigortaları kapayıp 1 ay tatile çıktık.Kaç paralık fatura gelecek?

Kontürlü Telefon kullanıyorum.

Biraz önce kontür yükledim ve daha önceleri dikkatimden kaçmış olabilir ama sanmıyorum aşağıdaki mesaj geldi.

Elektronik haberleşme kanunu uyarınca devlete ödenen telsiz kullanım ücretinin aylık taksidi için 07.02.2016'de hattınızdan 15 TL tahsis edilmiştir.

Kalan borcunuz 1.4TL, ilk yüklemenizde tahsil edilecektir.

Bilgi için turkcell.com.tr

drozk

Alıntı yapılan: z - 07 Şubat 2016, 14:47:38
Sayaç okuma bedeli gibi abuk sabuk ödemelerden kurtulacağız.

Son düzenlemelerden sonra merak ediyorum. Sigortaları kapayıp 1 ay tatile çıktık.Kaç paralık fatura gelecek?

Kontürlü Telefon kullanıyorum.

Biraz önce kontür yükledim ve daha önceleri dikkatimden kaçmış olabilir ama sanmıyorum aşağıdaki mesaj geldi.

Elektronik haberleşme kanunu uyarınca devlete ödenen telsiz kullanım ücretinin aylık taksidi için 07.02.2016'de hattınızdan 15 TL tahsis edilmiştir.

Kalan borcunuz 1.4TL, ilk yüklemenizde tahsil edilecektir.

Bilgi için turkcell.com.tr

Aylık 1,5TL kesiyorlar. sizden 10 aylık birden kesmişler nedense. Herhalde uzun süredir yükleme yapmadınız.

z

Tam rakamı hatırlamıyorum ama her ay düzenli olarak 20..30 TL avradım yüklüyor.

Tugay-R

Gazın birim fiyatının elektriğe oranının 1/4 olması kadar gazla elektrik üretimindeki verim oranı da önemli.
Örneğin 1000 TL lik gaz girip 250 TL lik bir elektrik enerjisi üretmek karlı bir sistem olmayacaktır.

Birde şöyle düşünün.
Neden iş makinalarının %95 dizel ?
Piyasada fazlaca dize jeneratör çözümleri bulunmasına rağmen neden sadece elektrikler gittiğinde kullanılmak üzere tasarlanıyorlar?
...

engerex

Genelde tasarruf sağlayacak cihazlar 6 yıldan önce kendini amorti etmiyor. Oda tam kapasitede kullanırsan.

Seçimler nedeniyle saatler 1-2 hafta geç değişmişti. Ancak akıllı sayaçlar burada akılları yetmeyip bunu uygulayamadılar. Millet bu süre zarfında farkına varmadan 1'er saat gece tarifesinden fatura ödedi. Bu son kullanıcı için küçük tahsildarlar üçün büyük bir meblağ.

eml581

Hocam bnde bu projeyle evi isitcam dolgalgaz yerine elektrik kullanilcak aklima gelen invertor kilimalar dusuk guc tuketiyo onun mantigindan yola ciktim rrzistansi incertorle beslesek tasarruf edermiyiz diye

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: EnesYazıcı - 08 Şubat 2016, 01:27:59
Hocam bnde bu projeyle evi isitcam dolgalgaz yerine elektrik kullanilcak aklima gelen invertor kilimalar dusuk guc tuketiyo onun mantigindan yola ciktim rrzistansi incertorle beslesek tasarruf edermiyiz diye
klima olayı biraz farklı. klimada motor var bir kompresörü çalıştırıyor gaz basılıyor vs vs.. bu motorun sürülmesi ve ihtiyaç olan güçte sürülmesi olayı..aç kapa değilde oransal kontrol.. bir tür motor sürücü var aslında.. mesele bu.

rezistansa gelince kısabileceğin hiçbirşey yok. bu yöntemle tasarruf çok zor.

piyasada özellikle çin piyasasında lpg ile veya doalgazla çalışan jeneratörler var. verimleri tartışılsada çalışıyor işte..

jeneratördeki en büyük problem avr denilen çekilen akıma göre gaz telini çekme işi.

bu çok basit bir pic le bile yapılabilir ama bunu yapınca iş bitmiyor!

yakıtlı motorun gazına müdahale etmek demek devrine müdahale demek. deir değişince generatörün devri değişiyor.

generatörün devri değişince hem voltaj hem frekans değişiyor ve bunlarında elektronik olarak düzeltilmesi lazım.

çok büyük dert aslında!

yani bunları aştık doğalgazla çalışam jeneratör önümüzde diyelim. tesisata bağlayamazsınız. gaz hattında proje değişikliği vs yaptırmanız lazım.

vs vs çoook uzun iş. aklıma geldikçe yoruluyorum. işe başlamaya bile enerjim kalmıyor.

abd de uzaya çıkacak roket yapıp mevzuata takılan adamın durumundayım.