Bilgisayarı hızlandırma

Başlatan unknownperson, 07 Şubat 2016, 12:49:38

Mr_YAMYAM

Tüm bileşenlerin detaylı ekran alıntılarını al ve bir USB belleğe sakla.
İlerde lazım olacak. :D
En azından 10-15 ekran görüntüsü alman gerekebilir.

unknownperson

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Şubat 2016, 15:37:17
Tüm bileşenlerin detaylı ekran alıntılarını al ve bir USB belleğe sakla.
İlerde lazım olacak. :D
En azından 10-15 ekran görüntüsü alman gerekebilir.

Siz isteyin videoya çekeyim :D

Mr_YAMYAM

Yoh.
Videoda teknik verileri incelemek zor olabilir.
Bize gerekli olan bazı teknik değerlerdir. İşlemci saat hızı, FSB eşiği ve RAM CL değerleri gibi.

Okan AKÇA

Az masrafla ssd hard disk takiniz

muhendisbey

Minimum SSD'ye 200-300TL harcayacak, SATA 1 yada maksimum 2 olan bir bilgisayar. SSD alana kadar aşağıdaki alınır.
http://www.vatanbilgisayar.com/hp-l2n37ea-intel-celeron-j1800-24-ghz-2-gb-500-gb-intel-hd-graphics-win81-bing.html?srt=UP#ozellikler

Performans artışı için:
Öncelikle yazıcın, tarayıcın vs yoksa bu hizmetleri kapat.
Sistem Düşük bir sistem. Bu sisteme XP'den başka işletim sistemi yüktür. Aslında linux kursan LXDE arayüzlü daha iyi performans alırsın.
Şurada güzel bir yazı var hizmetlere ilişkin.
http://forum.donanimhaber.com/m_5648498/tm.htm
Bunlardan gereksizleri kapatırsan fazladan RAM'in ve işlemci gücün olur. Bu bilgisayarı upgrade etmek mantıklı değil, performans için daha fazla ödemiş olursun.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: muhendisbey - 07 Şubat 2016, 20:53:32
Minimum SSD'ye 200-300TL harcayacak, SATA 1 yada maksimum 2 olan bir bilgisayar. SSD alana kadar aşağıdaki alınır.
http://www.vatanbilgisayar.com/hp-l2n37ea-intel-celeron-j1800-24-ghz-2-gb-500-gb-intel-hd-graphics-win81-bing.html?srt=UP#ozellikler

Performans artışı için:
Öncelikle yazıcın, tarayıcın vs yoksa bu hizmetleri kapat.
Sistem Düşük bir sistem. Bu sisteme XP'den başka işletim sistemi yüktür. Aslında linux kursan LXDE arayüzlü daha iyi performans alırsın.
Şurada güzel bir yazı var hizmetlere ilişkin.
http://forum.donanimhaber.com/m_5648498/tm.htm
Bunlardan gereksizleri kapatırsan fazladan RAM'in ve işlemci gücün olur. Bu bilgisayarı upgrade etmek mantıklı değil, performans için daha fazla ödemiş olursun.
Upgrade değil :D
Eldeki atıl bir PC yi eldeki imkanlarla hızlandırmaya çalışıyoruz. Yoksa atılıp yenisi de alınabilir.
Yapılmak istenen şey ise sadece sistem bileşenlerini doğru konfigure edebilmektir. Ben de bu konuda yardımcı olmaya çalışıyorum.
NOT:
Don haberdeki o yazılanlar çoktan çürütüldü bile.
Günümüzde internet için JAVA ve FLASH PLAYER eklentilerine oldukça fazla sayılabilecek işlem gücü gerekmektedir.
Bu eklentileri kullanmayıp kapatırsa bu sefer o hizmetten faydalanamayacaktır :)
Anakartın teknik verileri incelendiğinde düşük seviye bir SSD için yeterli olduğu görülse de SSD ye yatırım yapmanın gereksiz olduğunu söyleyebilirim.

t2

Eskiden elektronik  cihazlar bozulur, Artık tamir olmuyor ise çöpe hurdaya atilirdi.
Fakat bilgisayar ve parcalari öyle değil, modası geçiyor, çalışır vaziyette olsa da atmamız gerekiyor.

İlk çıktığı zamandan kalan adam marka adsl modem var. Sağlam ve  Çalışıyor. Atmam gerek. Hızı düşük.takoz adaptörü var.

Eski Monitör, pc,Laptop .. Bunlar çalışıyor olsa da kapı önüne bırakabilirsiniz. saklamak kullanmaya çalışmak,hatta hediye etmek bile sıkıntı olur. Ben bir yakınıma çalışan, eski pcyi hediye edecektim. Taksi tutup götürdüm. Kendisi bunu aldı. 3sene sonra çalıştırmak istedi. belli ki ona da lazım olmamış. Pcyi bıraktığımda bana başka bir eşya vermişti.(çöp takası)

Keşke o kasayı çöpe atsaydım. Belki daha iyi olurdu.3sene bekletmis. 15senelik eski pcyi kim, ne yapacak şimdi?

z

@t2

Çöpe atacaklarını fotolayıp burada yayınlarsan ben alabilirim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Tamam ilk firsatta resim çekip iletirim. Özel mesaj atarım. Parça parça uğraşmayayım.

engerex

Çöpe atacağınıza pc olmayan eğitim kurumlarına bağışlayın.

t2

Çöpün içine atmıyoruz.kenarına bırakıyoruz.
Eğitim kurumuna yollasak, En az 20TL kargo parasını cepten vermek gerekir.

unknownperson

Ben de belli soruları cevaplayayım.

Birincisi Linux'ı bende çok düşündüm fakat kendim bile geçmeye cesaret edemedim, aktif kullanmak için belli bir zaman lazım. Ben tam olarak kullanamayacağım işletim sistemini ev halkı nasıl kullansın. Linux konusunda sıkıntım şu ben PC'yi ilk aldığımdan beri bir defa tamire gitti o da virüs girmişti bilgisayarı kullanmayı bilmiyordum sürekli program yiyordu ben de sistem dosyalarına yayılmasın diye sürekli oyun,program vs. yüklüyordum 5 dakika sonra exe çalışmıyordu sonrasında babam bir tamirci getirdi, format atıldı antivirüs yüklendi. O günden sonra pc'nin bütün sorunlarınla ben ilgilendim birçok hatayla karşılaştım hep çözümünü bir türlü araştırarak deneyerek buldum, şuan da windows'a hakimim ailem sorun yaşadığında çözüyorum, linux'a geçince nasıl çözeceğim daha doğrusu okul,dersler flen yoğunluğunda bir anda hata alırsam işim aksar diye geçmiyorum.

@mühendisbey verdiğiniz linkteki pc bence para israfı şuan elimde olan pc'nin bundan pek eksiği olduğunu düşünmüyorum, verdiğiniz linkteki pc'de ekran kartı adına bir şey yok, HDD deseniz 100tl'ye alınır, işlemci hızı benimkinden daha düşük, Ram deseniz bendeki de 2 GB ki 30TL'ye alınır o Ram. Elimde toplama bir bilgisayar var parça değiştirmek daha uygun gibi duruyor o yüzden yeni bir pc düşünmüyorum.

SSD diyen de bir çok kişi olmuş Mr_YAMYAM hocamla RAM kısmını çözdükten sonra eğer gözle görülür bir değişim olmassa SSD araştıracağım.

Yani kısacası ilk önce elimdekilerle en iyisini yapmayı, sonrasında ikinci el parça bulabilirsem onu denemeyi düşünüyorum. Çok fazla masraf yapamayacağım her türlü o benim ilk PC'm varsın öyle kalsın manevi değeri yüksek :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: unknownperson - 07 Şubat 2016, 22:48:39
Ben de belli soruları cevaplayayım.

Birincisi Linux'ı bende çok düşündüm fakat kendim bile geçmeye cesaret edemedim, aktif kullanmak için belli bir zaman lazım. Ben tam olarak kullanamayacağım işletim sistemini ev halkı nasıl kullansın.

SSD diyen de bir çok kişi olmuş Mr_YAMYAM hocamla RAM kısmını çözdükten sonra eğer gözle görülür bir değişim olmassa SSD araştıracağım.

Yani kısacası ilk önce elimdekilerle en iyisini yapmayı, sonrasında ikinci el parça bulabilirsem onu denemeyi düşünüyorum. Çok fazla masraf yapamayacağım her türlü o benim ilk PC'm varsın öyle kalsın manevi değeri yüksek :D
Ben de soruları yanıtlayayım :)
Öncelikle amaç çok süper bir PC yapmak değildir. Elde olan ve manevi değeri olan bir cihazı kullanılabilir hale getirebilmektir.
Bahsetmiş olduğum teknik konfigürasyonlar zamanında yanlış yapılmışsa bunu teknik tecrübelerim doğrultusunda uygun hale getirebilmek ve iyi bir işletim sistemi kurulumu yaptırabilmektir.
İşletim sistemi konusunda ne yazık ki tek seçenek XP dir. Win7 veya daha üst sürüm sürücü sorunlarından dolayı ne yazık ki performans düşüklüğü yaratacaktır.
Linux seçeneği olsa da eski PC lerde yeni linux sürümleri yine ağır olacaktır. Mevcut linux sürümlerinden en hafif olarak gösterilen LXDE sürümü bile uygun olmayabilir. Ancak biraz uğraşabilirim dersen kendimin benzer bir P4 PC de kullanmakta olduğum UBUNTU STUDIO sürümünü önerebilrim. Eğer RAM tipin DDR2 olsaydı kesinlikle önerecektim. Çünkü bendeki P4 PC DDR2 RAM lidir ve yaklaşık 5 yıldır UBUNTU STUDIO ile çalışıyor ve utanmadan video render işi bile yapıyorum :D Kör topal yapsa da 10 dk lık işi 45 dk sürede yapsa da sonuçta iş görüyor.
Ayrıca internete girip Java tabanlı online oyunları (Satranç king okey gibi) oynayıp you tube da film seyredebiliyorum.

Benim amacım sistemin doğru kurulmasını sağlamak ve o PC den en ideal performansı alabilmektir. Bunun yegane şartı ise dual kanal RAM kullanımını sağlayabilmek (anakart destekliyor) ve sürücüleri doğru yapılandırabilmek olacaktır. Önceki yapılandırmada RAM'ler doğru yapılandırılmışsa zaten sorun yok.

muhendisbey

@unknownperson

O tavsiye ettiğim bilgisayar performans açısından en az senin bilgisayarının 4 katı performansa sahip. Artı ben en ucuz bilgisayar olduğu için koydum.

Bilgisayar sadece CPU hızı yada ram miktarı değildir. Cache bellek, veri yolu hızı, RAM teknolojisi, Desteklenen yeni bağlantı teknoloileri (USB 3.0, SATA 3.0 gibi), çekirdek sayısı, PCI yuva hızları... uzatabiliriz.
Ekran kartı 4GB demek ekran kartını tanımlamaz. Üzerindeki ram'in modeli, işlemci hızları, sahip oldukları ek bileşenler bunlar o 4GB'tan daha önemli. Bu diğer parçalar için de böyle. Yani sizin DDR2 RAM'iniz ile DDR3 RAM'iniz aynı kapasitede olsa bile nesil farkı var. Bu hız demek.

Aldığım tablet bilgisayarda (Reeder w7ic) deneme yaptım.  Dahili işlemci GPU'su dışında GPU yok. Ati Radeon x1650'nin kaldıramadığı (kesik kesil ilerlediği) GTA San Andreas oyununu dahili işlemcisi ile kaldırdı, baya şaşırmıştım. Bilgisayar sizin bilgisayar ile aynıydı, P4, 3GHz HT, 512MB RAM 450GB HDD, Ati Sapphire X1650 ekran kartı... hatta atmaya kıyamadım duruyor bir köşede garibim. Bios pili de bitti, değiştirdim, yine bitti. 

@Mr_YAMYAM
Donanımhaber'de bulunan hizmet kapatma çürütülmüş bir şey değildir. Flash kullanıyorsan kapatmazsın. Zaten mesajımda da öyle belirttim. Yazıcın yoksa yazıcıyı kapatırsın, kameran yoksa kamerayı, ethernet ile internete giriyorsan wifi'yı kapatırsın, uzak masaüstü kullanmıyorsan kapatırsın... Bunlar performansa etki etmez mi diyorsun? Etmez diyorsan hizmetlerin hangi katmanda çalıştığını işletim sisteminin schedular yapısının nasıl çalıştığını okumanı tavsiye ederim.

ATM'ler, kiosklar gibi makinelerde gereksiz hizmetler kapatılarak, hem güvenlik açıkları kapatılmış olur hem de daha düşük sistemde daha iyi performans gösterilmiş olur. Bir çoğunda başlat çubuğu bile görmemeniz bu yüzdendir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: muhendisbey - 08 Şubat 2016, 01:18:22
@Mr_YAMYAM
Donanımhaber'de bulunan hizmet kapatma çürütülmüş bir şey değildir. Flash kullanıyorsan kapatmazsın. Zaten mesajımda da öyle belirttim. Yazıcın yoksa yazıcıyı kapatırsın, kameran yoksa kamerayı, ethernet ile internete giriyorsan wifi'yı kapatırsın, uzak masaüstü kullanmıyorsan kapatırsın... Bunlar performansa etki etmez mi diyorsun? Etmez diyorsan hizmetlerin hangi katmanda çalıştığını işletim sisteminin schedular yapısının nasıl çalıştığını okumanı tavsiye ederim.

ATM'ler, kiosklar gibi makinelerde gereksiz hizmetler kapatılarak, hem güvenlik açıkları kapatılmış olur hem de daha düşük sistemde daha iyi performans gösterilmiş olur. Bir çoğunda başlat çubuğu bile görmemeniz bu yüzdendir.
Başlangıçta çalışan uygulamaları kapatmak başlangıç süresini kısaltır.
Bu bir PC nin performansına etki etmez hocam. Ancak arka planda çalışan programlar (ki hangileri gerekli bilemem) kapatılırsa nispeten PC de daha fazla kaynak kullanılabilir.
Kaynak olarak belirttiğimiz şey RAM ise, bir PC de 2GB civarı RAM var ise bu PC render bile yapılsa 2GB RAM kullanımına ulaşamaz.
Bir sistemde çalıştırılan veya bekleyen programlar RAM lere adreslenerek bekler. Kullanıcının uygula komutu ile birlikte işlemciye komutlar gönderilir ve işlemci yapılması gerekenleri yapar.
Eklediğim resimde görülecektir ki bir sistemde bazı bellek kullanımları bulunmaktadır. İşlemcinin yük miktarı burada görülmektedir.
Aktif olarak açık olan firefox tarayıcısı 216MB civarı bellekte yer tutsa da işlemcinin yüküne baktığımızda hiçbir yük olmadığı görülecektir.
Halbuki ekran görüntüsü almak için çalıştırmış olduğum SİSTEM GÖZLEMCİSİ adlı program işlemcide bir miktar yük oluşturmaktadır.
Ancak bu işlem ani bir işlem yüküne sebebiyet verse de genel olarak işlem yapılır ve biter.
MGM sistem monitörü ile gözlemlediğimizde işlemci iş parçacıkları (çekirdekler) yükü %2-6 civarına yükselir ve düşer.
Sistemde firefox açıktır. Yanıt yazmaktayım ama herhangi bir işlemci yükü getirmemektedir. Bu mesajımı yazıp ta GÖNDER dediğim anda o iş için ilgili komutlar çalıştırılır, İşlemci bir miktar yüklenir ve iş bitince dururlar.
Örnek olarak sunduğum ekran alıntıları işletim sistemim olan UBUNTU ile yapılmış olsa da windows veya diğer işletim sistemlerinde de mantık genelde aynıdır.