Devreniz HMI/PLC ile nasıl haberleştirilir

Başlatan PROTECH_, 10 Şubat 2016, 15:38:03

PROTECH_

Hali hazırda bir piyasada PIC, ATMEL, ARDUINO, STM li bir çok endüstriyel kontrol kartı kullanılmakta.
Tabi konu endüstriyel olunca hemen herkes "HMI touch panel haberleşmesi var mı?" sorusu ile gelebiliyor.
Böyle durumlar için pratik bir çözüm geliştirdim bende.

Mevcut kartlara kolayca adapte edilebilen bir çözüm: "HMI entegresi".
Uzun uğraşlar sonucu kendime MODBUS RTU STACK geliştirmiştim. Bunu bir mcu içine gömüp I2c EEPROM gibi haberleşerek veri yazıp okuyoruz. Geri kalan işi yaklaşık 3000 satırlık yazılımı HMI entegresi kendi hallediyor.
Bize de daha önceden yaptığımız kartımızı 1 günde HMI Touch panel Haberleşmesine açmanın keyfi kalıyor. :D

glcd si 2x16 lcd si menusu ile uğraşmak yok. Hepsi touch panelde.

pic16f873 ile Proje örneği aşağıdaki gibi.
Dileyen basic, hitech, veya herhangi bir dilde kullanarak bu kodunu yazabilir.

Proje:
https://www.dropbox.com/s/np8edh5k08lo1oz/HMI haberlesme Kartı-14k22 demo.zip?dl=0

Devre:

Uygulama Kodu:

Ve test:

Kolay gelsin
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

a.zorba

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

magnetron

güzel çalışma tebrikler

maliyeti ne kadar bu kartın ?

PROTECH_

PROTECH_

PROTECH_

eeburakdemir

kullanışlı ve bir okadar da pratik bir uygulama olmuş elinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler  :)
Asla pes etme...

quarko

@PROTECH_ Kinco nun online simulasyon ekranını kullandığınıza göre hmi çalışır vaziyette. Varsa hmi ın fotoğrafı varsa alabilirmiyiz hocam. Birde hocam kinco nun hmi ını nereden temin ettiniz. Aliexpress te var, fiyatları 100$ mertebesinde olan birkaç ürün buldum. Gümrüğe takılmasından çekindiğim için sipariş etmiyorum.  :-\
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

PROTECH_

Alıntı yapılan: quarko - 28 Ekim 2016, 10:20:27
@PROTECH_ Kinco nun online simulasyon ekranını kullandığınıza göre hmi çalışır vaziyette. Varsa hmi ın fotoğrafı varsa alabilirmiyiz hocam. Birde hocam kinco nun hmi ını nereden temin ettiniz. Aliexpress te var, fiyatları 100$ mertebesinde olan birkaç ürün buldum. Gümrüğe takılmasından çekindiğim için sipariş etmiyorum.  :-\

Dosyaları ve resimleri linkte ekledim, kinco ve easyview touch panel arasında(8",7") çok bi fiyat farkı yok. Türkiyede 7"leri 200$, 5" leri ortalama 150$.
Kinco olması şart değil easy-builder biliyorsan aynı ortamda ara yüz hazırlanan baya bi HMI var.

Easyview - savior otomasyon
Kinco - osh müh.
Enda'nın da getirdiği kendi markası altında aynı benzer ürünleri var.
hangisini tercih edersen..

Not:Demo yapalı baya oldu elimde HMI mevcut değil(Zaten lazım olunca sipariş veriyorum).

mert3162

@PROTECH_ Hocam şimdi siemensin wincc yazılımında bir hmi panel tasarlayıp plc ile haberleştiriyorum.Simülasyon olarak.Hmi panel elimde yok ayrıca gerekte yok endüstriyel pc kullandığım için zaten dokunmatik olmasından dolayı panele extra para vermeyi lüzumsuz görüyorum.Pc üzerinden simülasyonu açsam pc nin portlarına bu aleti taksam haberleşebilirsiniz pc deki yazılım ile mi diyorsunuz ?

Çok güzel bir fikirmiş tam ev otomasyonu yapmalık proje işte arayüzüde hmi programlarıyla tasarlıyoruz.Böylece microsoftun visual studiosu ile işimiz olmuyor.hmi içinde hazır binlerce fonksiyon olduğundan dolayı
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

PROTECH_

Alıntı yapılan: mert3162 - 28 Ekim 2016, 15:59:55
@PROTECH_ Hocam şimdi siemensin wincc yazılımında bir hmi panel tasarlayıp plc ile haberleştiriyorum.Simülasyon olarak.Hmi panel elimde yok ayrıca gerekte yok endüstriyel pc kullandığım için zaten dokunmatik olmasından dolayı panele extra para vermeyi lüzumsuz görüyorum.Pc üzerinden simülasyonu açsam pc nin portlarına bu aleti taksam haberleşebilirsiniz pc deki yazılım ile mi diyorsunuz ?

Çok güzel bir fikirmiş tam ev otomasyonu yapmalık proje işte arayüzüde hmi programlarıyla tasarlıyoruz.Böylece microsoftun visual studiosu ile işimiz olmuyor.hmi içinde hazır binlerce fonksiyon olduğundan dolayı

Aynen hocam, zaten profesyonel SCADA VE HMI özelliğini mevcut projene hemen ekletebilmek bunu pratik yapan özelliği.