Yüksek güçlü step motor sürücü devre şeması hakkında yardım

Başlatan Levent Durmaz, 11 Şubat 2016, 01:18:11

Levent Durmaz

Arkadaşlar merhaba,
Paylaştığım iki devre ile ilgili bir şeyler sormak istiyorum. Mosfetler ile sürülmüş olan devreye pic nasıl bağlayabilirim? Ve bu devredeki NE555 entegresi neden kullanılmış. half/full ve phase/ınh1.2 jumperları ne işe yarıyor. Mesela ikinci devrede NE555 yok ve L297 nin bağlantıları farklı. Sadece picten gelen uçlar kullanılmış. Ama diğer şemada farklı bir devrede işin içine girmiş.Bunların sebebi nedir?
Teşekkürler.

Levent Durmaz

Arkadaşlar NE555 in kullanım sebebine cevap verecek kimse yok mu? Ve vref ucu ne işe yarıyor tam anlamıyla?

Cemre.

http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000063.pdf

L297 datasheet linki yukarıda. PIN FUNCTIONS tablosunu incelerseniz Vref pininin ne işe yaradığını anlayabilirsiniz.

@Mucit23 'ün blogundan alıntıladığınız şemayı kendisi açıklar sanıyorum.

NE555'in kullanım amacını tam anlayamadım açıkçası, devrenin 555li kısmını kurup çıkış sinyalini gözleyerek bir yorum getirilebilir sanıyorum. Ya da bu yapıya aşina olan bir hocam varsa zaten cevaplayacaktır sorunuzu.
(Daha doğrusu neden bir gerilim bölücü vs. ile geçiştirilmemiş çözemedim.)

HALF/FULL yazan jumper'ın bağlı olduğu pinin açıklamasını okuyun, amacını anlayacaksınız.

Diğer jumper Vref ile ilişkili. Vref'in (ve Sens pinlerinin) kontrol ettiği durumun ne olduğunu anlayın. Onu sonra konuşalım. Yada datasheet'ten cevabı bulabilirsiniz.

İyi akşamlar.

Biraz bilmece gibi oldu kusura bakmayın amacım yardımcı olmak ancak eğer bu tarz şeylere merak duyuyorsak, çiplerin ne işe yaradığını vs merak ediyorsak ilk bakacağımız yer datasheet'tir. Kolay gelsin.

ahmet_zxc

bir tür geri besleme var orda sanki. 555 ile geri beslemeye ince ayar çekiyor gibi.

z

Gösteri amaçlı.

Sürücü clock ile beslendiğinde yani motor dönerken (hızlı yada yavaş önemli değil) ledlerden birisi yanıyor diğeri sönüyor.
Sürücü clock'u kesildiğinde yani motor durduğunda bu kez yanan led sönüyor sönen led yanıyor.

Bu devre clock kesildiğinde sistemi durdurmak için de kullanılabilir.

CNC mekanizmalarında motorlardan birisi dönmesi gerekirken durursa iş bozulacağıdan en azından konnektör çıktı kablo koptu arızalarında iş parçasını bozmadan kurtarma ihtimali var.

"Coarse" fazında işi kurtarabilir fakat "Fine/Finish" fazında iş büyük olasılıkla bozulacaktır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

Sistemin adı Current Reduction diye geçer.Kısaca sürücü belli bir süre clock almazsa motor frenleme akımını azaltmaktır.Böylece uzun süre hareket etmeyen motor aşırı ısınmamış olur.

z

Doğru diyorsun ledlere giden kontrol sinyali Vref'e de gidiyormuş. Clock kesildikten bir süre sonra motor akımını da tamamen sıfırlıyor ve motorlar boşa çıkıyor.

Levent Durmaz

Alıntı yapılan: z - 14 Şubat 2016, 21:19:49
Doğru diyorsun ledlere giden kontrol sinyali Vref'e de gidiyormuş. Clock kesildikten bir süre sonra motor akımını da tamamen sıfırlıyor ve motorlar boşa çıkıyor.

Hepinize teşekkür ederim öncelikle. Ama anlamadığım tek şey bu fren işi nasıl oluyor ve akımı nasıl sıfırlıyor 555'li devre.

Cemre.

Alıntı yapılan: Levent Durmaz - 15 Şubat 2016, 03:06:33
Hepinize teşekkür ederim öncelikle. Ama anlamadığım tek şey bu fren işi nasıl oluyor ve akımı nasıl sıfırlıyor 555'li devre.
Vref ucuna gelen gerilim değeri clock palsleri sonlandığında yumuşak bir biçimde 0V'a inecek.

L297 entegresi de Vref ucunu sürekli kontrol edip buna gore motorlarin çekebileceği max akım sınırını ayarlıyor.
Sens uçlarına bağlı şönt dirençler üzerindeki gerilim ölçülüyor ve üzerinden geçen akım hesaplanabiliyor.

Asıl dostunuz datasheet, sorularınızın cevabı orada var.

Kolay gelsin, iyi akşamlar.

z

Vref bacağından girile referans voltaj değeri = R9 * Imot

Dolayısı ile Vref bacağındaki voltajı değiştirince motor akımı ayarlanabiliyor.

Bu uygulamada 55 li devre Clk varsa A olarak işaretlenmiş noktada 5v oluşturuyor. Clk gelmezse bir süre sonra 55 A noktasını 0v yapıyor. Bu da L297 nin artık motorlardan sıfır akım akmasına neden oluyor.

Motorlar tamamen boşa çıkıyor.

555 bunu nasıl başarıyor diyorsan 555'in iç blok şemasına bakarak yapılan bağlantıyı analiz etmen gerekir.