Intel 80286 Programlama hakkında

Başlatan Mucit23, 11 Şubat 2016, 19:27:22

Mucit23

Bu dönem mikroişlemciler dersini Üstten aldım. Dersin büyük bir çoğunluğunda intel 80286 mikroişlemcisi üzerine yürüyor. Son iki - üç hafta pic mikroişlemcileri anlatılacak. PicAssembly biliyorum ama intel 80286 ile daha önce hiç uğraşmadım.

Birkaç soru sormak istiyorum.

Bu mikroişlemcilere hangi ortamda program yazacağım? Assembly komut seti çok zormudur? Proteus simülasyonda 8086 var. Yazdığım programı proteusda simüle edebilirmiyim.

MC_Skywalker

X86 mimarsi 80286 CPU 16bit. PIC gibi MCU değil ve register sayısı fazladır. Microsoftun macro assemberi veya eski borland'in assbleri var Turbo C++ ile geliyor. İntelin developer zoneden ulaşılan x86 araçları vardı hala ulaşılırdurumda mı bakmak gerek.  software.intel.com

EK:
Microsoft Macroassembler x86
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=12654

z

İntel işlemcilerin asm komut seti asm yazmak için üretilmiştir. Ne komut istersen var.

Bu işlerle uğraşırken Tasm ve Masm kullanırdık.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Merlin editorden bahsedildi biraz. Galiba bunu kullanacağız. 

Ben evde birşeyler yapmak istiyorum.  Basit işler led yak söndür vs. Nerden başlamalım?

MC_Skywalker

Hazır kit kullanmayacaksan 286 nın dış dünyayla haberleşmesi içi 8255 PIO entegresine intiyacın var. Tabi birde Eeprom/RAM yazmama gerkiyor. 
Birde neden 286 kullanıyorlar anlamadım end. uygulamalar için 186 kullanılır

2000 model end bir kart. Dc motor ve ısı kontrlü yapıyor AC mono faz motor aç/kapa yapıyor

Merlin Assmbler yanlış hatırlamıyorsam 6502 için

Mucit23

Kart hiç çekici gelmedi bana :D

Ben en iyisi hocamdan destek almaya çalışayım.

z

Senin  PC haricinde bir şeye ihtiyacın yok.

Paralel portu olan eski bir PC varsa onun DOS ile açacaksın.

ASM çalışmak için ideal.

Seri port paralel port timer VGA ne ararsan var. İşlemcinin 286 olması gerekmiyor.

Ledleri paralel porta bağlarsın.

tunayk

Uygulama detayını bilmiyorum ancak güncel mikrokontrolörler hem frekans, hem bit,  hem de çevrebirim olarak oldukça iyi seviyedeler. Hal böyle iken 16bit işlemci ile çalışmanın sebebi ne ola ki?

JKramer

diot

sana gerekli olan borland turbo asm ve turbo debugger .. gerekli olan dosyaları :   https://winworldpc.com/library/dev buradan indirebilirsin.
hatta dos altında debug programı bile basit işler için işini görür.  sana gerekli platform eski bir dos pc .

Ben eski bir xt pc ile başlamıştım. işemci 8086 idi.

z

8086 yada 8088 olanlara XT denmiyormuydu. AT olunca 80286 deniyordu diye hatırlıyorum.

Mucit23

Bu zamanda eski bilgisayar bulmak zor iş. Elimdeki en eski bilgisayar 2009 yılında aldığım ve şuan bu mesajı yazdığım intel i5 cpu'lu windows 7 laptop'ım. 

diot

Alıntı yapılan: z - 13 Şubat 2016, 12:53:01
8086 yada 8088 olanlara XT denmiyormuydu. AT olunca 80286 deniyordu diye hatırlıyorum.

Evet öyle deniyor ben yanlış yazmışım. xt olacak.

z

Alıntı yapılan: Mucit23 - 13 Şubat 2016, 13:39:02
Bu zamanda eski bilgisayar bulmak zor iş. Elimdeki en eski bilgisayar 2009 yılında aldığım ve şuan bu mesajı yazdığım intel i5 cpu'lu windows 7 laptop'ım.

Paralel port olduktan sonra işlemcinin hiç önemi yok. İşletim sistemini DOS yapman yeterli. 80286'daki tüm komutlar üst seviye işlemcilerde de var zaten.

Derleyiciyi vs hepsini dosa yükleyeceksin.

DOS ısrarımızın sebebi protected modda çalışmak istemiyoruz. Çünkü Windows işletim sistemi protected modda ve işlemci üzerinde hakimiyet kurmuş durumda.
Win 98 dahi olur. Win98 de I/O erişimleri serbestti.