Yeni alınmış notbukun işletim sistemini "FLASH"diske kopyalama

Başlatan kudretuzuner, 13 Şubat 2016, 13:16:36

kudretuzuner

Merhaba,
Arkadaşlar sormak istediğim bir konu var.İşyerindeki notbukun harddiski bozulmuş(Lenovo servis öyle dedi)600 TL de para istedi PC'nin kendisi 1000-1100 tl civarı(lenovo NETBOOK)neyse ya yaptıracağız veya yenisini alacağız.Evdeki şahsi notbukun işletim sisteminin kopyasını almak istiyorum.İleride bir problem olursa HDD değiştirme gibi elimde hazır işletim sistemi olsun istiyorum.Bundan önceki Toshibanın CD si vardı iki senede bir filan format atıp yeni gibi kullanıyordum.(XP)xp de artık desteğini çekti biliyorsunuz.Win8 ve Win10 da ne yapacağımı bilmiyorum.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.
Amatör

Mr_YAMYAM

Notbook'un içerisindeki işletim sistemini alamazsın. HDD bozuk çünkü.
Onun yerine yeni bir HDD alıp istediğin herhangi bir işletim sistemini yükleyebilirsin.
Cihaz CORE2 DUO veya daha üst model bir PC ise lisans anahtarı genellikle işlemcide gömülüdür. Yani işletim sistemini kurduğunda otomatik aktivasyon yapılır.
Aynı zamanda cihazında bir COA etiketi vardır. Bu etikette orijinal işletim sisteminin lisans numarası vardır.

xoom

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 13 Şubat 2016, 13:16:36
Merhaba,
Arkadaşlar sormak istediğim bir konu var.İşyerindeki notbukun harddiski bozulmuş(Lenovo servis öyle dedi)600 TL de para istedi PC'nin kendisi 1000-1100 tl civarı(lenovo NETBOOK)neyse ya yaptıracağız veya yenisini alacağız.Evdeki şahsi notbukun işletim sisteminin kopyasını almak istiyorum.İleride bir problem olursa HDD değiştirme gibi elimde hazır işletim sistemi olsun istiyorum.Bundan önceki Toshibanın CD si vardı iki senede bir filan format atıp yeni gibi kullanıyordum.(XP)xp de artık desteğini çekti biliyorsunuz.Win8 ve Win10 da ne yapacağımı bilmiyorum.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.
Acronis True İmage Programı ile C:/ D:/  vs.. Tüm Disklerinizin İmajını o günkü hali ile alabilirsiniz..
veya benzer işi yapan diğer programlarla sürücülerinizin İmajını alıp CD'ye çekebilirsiniz veya başka bir HDD'ye yedek atabilirsiniz.
İyi Çalışmalar.

rck8942

Image i baska bir pcye kullanmaya kalkarsaniz calismayacaktir.
Elektroniker für Betriebstechnik

muhendisbey

Bırakın bilgisayarı, hdd değiştirseniz bile o image'i yükleyemeyebilirsiniz. SSD'ye geçerken bana yeniden işletim sistemi kurdurdu sağolsun.

Windows8 ve sonrasında disk imajını alırsanız ve bu imajdan yüklerseniz işletim sisteminiz çalışmaz! Burası önemli. Çünkü sistem önceki windowslarda olduğu gibi tek disk bölümünden çalışmamakta. EFI alanı, kurtarma alanı gibi alanlar oluşturmakta.

Bunları da yedeklerim derseniz yine de çalışmıyor.

Bunu düşünen microsoft amca bir araç geliştirmiş, sistem görüntüsü alma.
Windows üzerinde bütünleşik gelen bu program tüm işletim sisteminizin yedeğini alıyor. Ancak yedek, HDD değiştirilmezse kullanılabiliyor. Bilgisayarınız çöktüğünde bir nevi recovery gibi. Sağ olsun hiç sıkıştırmıyor da, ne kadar tutuyorsa boyutu o kadar yer istiyor bu yedek.
Peki başka disk olsa?
Normalde kullanılabilir şekilde yapılan bu program çok pis disk seçmekte, ben çözüm bulamamıştım. Yok senin bölümün basit bölüm diğeri dinamikti, ben yüklemiyorum (tabi bu kadar net söylemiyor, dosya bulunamadı gibi saçma sapan bir hata veriyor, internetten araştırdığım kadarıyla bundan dolayıymış) diyebiliyor. Elinizdeki yedekle kalabiliyorsunuz. Belki yedek başka bir yere alınıp sonrasında diskin yapısı değiştirilirse çalışır, ama risk olduğunu kabullenmek gerek.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

kudretuzuner

Merhaba,
Özetle anladım ki biz notbuku değil win8 veya win10 satın alıyoruz.HDD değişince lisanslı win7 alıp win10'a dönüştürmek gerekecek.Yanıtlara teşekkür ederim. :)
Amatör

xoom

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 13 Şubat 2016, 22:27:38
Merhaba,
Özetle anladım ki biz notbuku değil win8 veya win10 satın alıyoruz.HDD değişince lisanslı win7 alıp win10'a dönüştürmek gerekecek.Yanıtlara teşekkür ederim. :)
http://www.cozumpark.com/blogs/windows10/archive/2015/08/09/windows-10-isletim-sistemi-uzerinden-imaj-almak.aspx

digi_micro

notbook sitesinde araştırma yapın yada mail atıp yedekleme tool u isteyin. ASUS ta harddisk  içindeki  kurulum ve sistem yedeklerini usb diske aktaran tool  ve ben ssd için kullanmıştım.

engerex

Dizüstü üreticileri artık ürünle beraber işletim sistemi diski vermiyor. Bunu sipariş etmeniz gerekiyor yada üreticinin uygulamasıyla Hard disktekini optik diske yazabilirsiniz.

kudretuzuner

Alıntı yapılan: engerex - 14 Şubat 2016, 13:17:21
Dizüstü üreticileri artık ürünle beraber işletim sistemi diski vermiyor. Bunu sipariş etmeniz gerekiyor yada üreticinin uygulamasıyla Hard disktekini optik diske yazabilirsiniz.
Merhaba,
Yöntemini gösterirseniz memnun olacağım.Teşekkürler.
Amatör

muhendisbey

ASUS'ta backtracker diye bir uygulama var.

Gelelim sistemin recoverysini almaya,

windows 8 öncesi bilgisayarlarda recovery DVD yada CD ye aktarılabiliyordu. Windows 8 ve sonrasında USB belleğe recovery bölümünü alabilirsiniz

Adım adım microsoftun sitesinde anlatılmış
http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/create-usb-recovery-drive
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

kudretuzuner

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Şubat 2016, 19:57:26
ASUS'ta backtracker diye bir uygulama var.

Gelelim sistemin recoverysini almaya,

windows 8 öncesi bilgisayarlarda recovery DVD yada CD ye aktarılabiliyordu. Windows 8 ve sonrasında USB belleğe recovery bölümünü alabilirsiniz
Adım adım microsoftun sitesinde anlatılmış
http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/create-usb-recovery-drive
Merhaba,
Teşekkür ederim.
Amatör