Boost Çevirici Yardım

Başlatan murat1914, 13 Şubat 2016, 17:47:36

murat1914

[IMG]http://i65.tinypic.com/ve9iwx.jpg[/img]

Arkadaşlar bu devrenin aynısını board üzerinde kurdum. İlk denememde çalıştı fakat tekrar kurmaya kalktığımda voltaj yükselmiyor aksine pil üzerinde ki voltajdan daha düşük değer alıyorum... herşeyi denedim, "LT1370" Çin'den 20 adet sipariş etmiştim,entegreyi değiştirdim,bobini değiştirdi,dirençleri,kondansatörleri fakat ne yaptıysam fayda etmedi. Lütfen konuyu bilen birileri yardım etsin kafayı yemek üzereyim. Bir de bu S/S bacağı nereye bağlanıyor yada bağlamak gerekiyor mu bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler...

Cemre.

S/S:Shutdown and Synchronization Pin.
The S/S pin islogic level compatible. Shutdown is active low and theshutdown threshold is typically 1.3V.
For normal opera-tion, pull the S/S pin high, tie it to VINor leave it floating.
Tosynchronize switching, drive the S/S pin between 600kHzand 800kHz.
See Applications Information.

S/S pini datasheet'e göre çalışmayı durdurmaya ya da diğer çiplerle senkron çalışmaya yarıyor.
S/S pinini GND'ye bağlarsanız (low) çip inaktif oluyormuş. Normal çalışma durumunda Pull-UP yapabilirmişsiniz, ya da 30V'u aşmamak kaydıyla Vin'e bağlayabilirmişsiniz, ya da float bırakabilirmişsiniz. Siz bir direnç üzerinden (1k, 4k7, 10k vs) Vin noktasına irtibatlandırıp deneyin sonuca bir bakalım. Düzelmezse sorunu başka yerde ararız.
Ancak "çin" deyince insanın aklına patates ürünler de gelmiyor değil..

İyi akşamlar, kolay gelsin.

Ek. Aslında gerçekten bir öneri istiyorsanız, sanırım devreyi breadboard dediğimiz şeye kuruyorsunuz, biraz vakit ayırıp baskı devresini çizseniz? Hem biraz lehim pastası kokusu, hem de biraz PCB çiziminde tecrübe iyi gelir diye düşünüyorum. Naçizane görüşüm.

dursuncemal

ilk denemede calisti ise pilini degistirip denermisin? en azindan sorunun  pilden olmadigi anlasilir.
:=

murat1914

Alıntı yapılan: Cemre. - 14 Şubat 2016, 03:01:48
S/S:Shutdown and Synchronization Pin.
The S/S pin islogic level compatible. Shutdown is active low and theshutdown threshold is typically 1.3V.
For normal opera-tion, pull the S/S pin high, tie it to VINor leave it floating.
Tosynchronize switching, drive the S/S pin between 600kHzand 800kHz.
See Applications Information.

S/S pini datasheet'e göre çalışmayı durdurmaya ya da diğer çiplerle senkron çalışmaya yarıyor.
S/S pinini GND'ye bağlarsanız (low) çip inaktif oluyormuş. Normal çalışma durumunda Pull-UP yapabilirmişsiniz, ya da 30V'u aşmamak kaydıyla Vin'e bağlayabilirmişsiniz, ya da float bırakabilirmişsiniz. Siz bir direnç üzerinden (1k, 4k7, 10k vs) Vin noktasına irtibatlandırıp deneyin sonuca bir bakalım. Düzelmezse sorunu başka yerde ararız.
Ancak "çin" deyince insanın aklına patates ürünler de gelmiyor değil..

İyi akşamlar, kolay gelsin.

Ek. Aslında gerçekten bir öneri istiyorsanız, sanırım devreyi breadboard dediğimiz şeye kuruyorsunuz, biraz vakit ayırıp baskı devresini çizseniz? Hem biraz lehim pastası kokusu, hem de biraz PCB çiziminde tecrübe iyi gelir diye düşünüyorum. Naçizane görüşüm.

Hocam pili değiştirerek tekrar denedim,S/S bacağına farklı direnç dğerleri takardak denedim,bobin ve kondansatör değerleriyle de oynadım ama sonuç yine aynı. Şimdi Çin malı diyorsunuz da bu ürünlerin çoğu zaten Çin'den geliyor eğer sizin önerdiğiniz benzer bir ürün varsa onuda temin edebilirim. Bir de plaket üzerine devreyi kurun demişsiniz,devreyi plaket üzerinde zaten kurucam ama önce devrenin %100 çalıştığından emin olmak istiyorum plaket işi en son. Son olarak bu entegre gibi çıkışından 6A kadar akım çekebileceğim bir ürün var mıdır sizin tavsiye edebileceğiniz? Yada bu devrede oynama yapılarak bir çözüm bulunabilir mi?

Cemre.

LT gibi bir firmanın datasheet'inde paylaştığı typ. application notu, şeması sorunluysa cidden şaşırırım açık söyleyeyim.

Devreyi ilk kurduğunuzda yükte mi yüksüz mü denediniz?
Şuan nasıl deniyorsunuz.
Bunu şunun için soruyorum, kullandığınız bobin üreticinin tavdiye ettiğine eşdeğer mi? Çünkü bu tarz bir uygulamada doyma çok önemli bir etken.
Diyot tipi olarak shockty (yanlış yazdım galiba) diyot önerilmiş, sizin diyot nedir?
Bağlantılarınızı tekrar kontrol edin, bobini aldığınız link vs yada fotoğraf varsa koyun. Kapasitorlerin yönlerine çok dikkat edin hata yapmayın.

LT'nin ürün gamında muhtemelen 6A'lik alternatifler vardır. Telden giriyorum, bu ürünün datasheet'inde external fet gibi bir kullanım önerisi var mı bakın, bu akımı yukseltmek içindir.

Telden giriyorum biraz karıştır cümleler kusura bakmayın, ama dediğim kontrolleri yapın, mümkünse şemadaki komponentlerin yerine kullandığınız bobin diyot vs yazın. Çıkışta iki direnç var geribesleme için gerilim bölücü, bunların değerlerini kontrol edin.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Cemre.

http://www.linear.com/docs/36120
Şu dokümanı da bir incelerseniz size eleman seçimi konusunda ve pcb layout konusunda fikir verecektir.

erkan614

Sorun büyük ihtimall ile breadborddadır tamamını sök yeniden birleştir
malzemeler ve ürün doğru ise o şemalar çalışır
hatta breadbodru boşver direkt pcb yap

bc_esd

breadboard üzerinde çalıştıysa şansınıza çalışmıştır. switch mode regülatörleri ben breadboard da hiç çalıştıramıyorum . datasheet e uygun pcb yaparsanız sorunsuz çalışır.

murat1914

Alıntı yapılan: Cemre. - 15 Şubat 2016, 03:05:13
LT gibi bir firmanın datasheet'inde paylaştığı typ. application notu, şeması sorunluysa cidden şaşırırım açık söyleyeyim.

Devreyi ilk kurduğunuzda yükte mi yüksüz mü denediniz?
Şuan nasıl deniyorsunuz.
Bunu şunun için soruyorum, kullandığınız bobin üreticinin tavdiye ettiğine eşdeğer mi? Çünkü bu tarz bir uygulamada doyma çok önemli bir etken.
Diyot tipi olarak shockty (yanlış yazdım galiba) diyot önerilmiş, sizin diyot nedir?
Bağlantılarınızı tekrar kontrol edin, bobini aldığınız link vs yada fotoğraf varsa koyun. Kapasitorlerin yönlerine çok dikkat edin hata yapmayın.

LT'nin ürün gamında muhtemelen 6A'lik alternatifler vardır. Telden giriyorum, bu ürünün datasheet'inde external fet gibi bir kullanım önerisi var mı bakın, bu akımı yukseltmek içindir.

Telden giriyorum biraz karıştır cümleler kusura bakmayın, ama dediğim kontrolleri yapın, mümkünse şemadaki komponentlerin yerine kullandığınız bobin diyot vs yazın. Çıkışta iki direnç var geribesleme için gerilim bölücü, bunların değerlerini kontrol edin.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Dün uzun uğraşlar sonunda devreyi tekrar çalıştırdım. Bobin olarak şunu kullandığımda çıkıştan 20v gerilim alıyordum  http://www.direnc.net/470UH-4A-BOBIN-1-ADET,PR-25461.html   ardından çıkışa küçük bir yetp motoru bağladığımda voltaj birden 1,5 V'a düştü,ardından yükü çıkartıp boşta çalıştırdım voltaj 2V'un üzerine çıkmıyordu. Düşünün bir dakika önce çalışan devre bir dakika sonra çalışmamaya başladı. Acaba yüksek akım mı çekti diye kendi kendime soruyorum da teyp motoru ne kadar akım çeker ki? Pil değiştirip tekrar denedim fakat sonuç değişmedi.

giriş ve çıkış kondansatörlerim şunlar   http://www.direnc.net/100UF50V-10-ADET,PR-9712.html   frekans ayarı içinde şu iki kondansatörü kullanıyorum   http://www.direnc.net/47NF-63V-SERAMIK-10-ADET,PR-9332.html     http://www.direnc.net/47NF-63V-SERAMIK-10-ADET,PR-9320.html   . Diyot olarak hem shotchy hem de zener diyot denedim   http://www.direnc.net/RGP30M-Glass-Passivated-Junction-Fast-Switching-Plastic-Rectifier-,PR-22591.html     http://www.direnc.net/47V-1W-Zener-Diyot,PR-2432.html

son olarak bu akım sorunu nasıl çözülür? Plaket yerine şu delikli plaketlerden kullansam denemelik nasıl olur?

sadogan

470uH 500kh için çok büyük. Kullandiğin pil nasıl bir pil  teyip motoru normalde kaç volt akımı nedir bunları bilmek gerek.
Örnek 10 volt 200ma olan bir motor 20voltta 800ma çekmek ister. Sizin pil 9 volt ise pil tarafında bu akım enaz 1.6 amp olur(devre %100 verimle çalıştıgında). Bunları sağlıyormusunuz.
Delikli plaket süper olur.

murat1914

Alıntı yapılan: sadogan - 15 Şubat 2016, 13:57:33
470uH 500kh için çok büyük. Kullandiğin pil nasıl bir pil  teyip motoru normalde kaç volt akımı nedir bunları bilmek gerek.
Örnek 10 volt 200ma olan bir motor 20voltta 800ma çekmek ister. Sizin pil 9 volt ise pil tarafında bu akım enaz 1.6 amp olur(devre %100 verimle çalıştıgında). Bunları sağlıyormusunuz.
Delikli plaket süper olur.

Peki siz bobin olarak ne öneriyorsunuz? Pil olarak Li-Ion pil kullanıyorum yaklaşık 4,3 V veriyor. 1,2 Ohm'luk rezistans telini direkt pile bağlarsam 2,5 amper gibi bir akım veriyor . Motorun üzerinde akım değerleri yazmıyor şu eski teyplerde kullanılan kaset sarma işi yapan motorlar yok mu işte onlardan bahsediyorum. Ama dediğiniz gibi 1,5 amper bile geçmiş olsa üzerinden devreye zarar vereceğini düşünmem çünkü entegre 6 Ampere kadar dayanıyor üstelik çok kısa bir süreden bahsediyoruz bir kaç saniyede yanacak hali yok her halde

Cemre.

Öncelikle tavsiyem devreyi yüklemek için motor kullanmamanız yönünde olacaktır. Motorların kalkış akımları anahtarlamalı güç kaynakları için sıkıntılı bir durum oluşturmakta. Hesabınızı yapıp watt'lı direnç kullanmanız sizin yararınıza olacaktır, en azından devreyi geliştirme aşamasında. Bobin seçimini datasheet örnek alarak yapabilirsiniz. Zaten uygulama devresi de paylaşmıştım. Değerler orada da mevcut.

Siz verdiğiniz devreyi düzgün kurmamışsınız sanıyorum, yada ölçümde hata yapıyorsunuz. En üstte paylaştığınız devreyi birebir kurup 20 V alıyorsanız elemanlarınızda hata var demektir.

5V typ. şemasını koyup 20V çıkış almaya çalışıyorsanız zaten sıkıntı var, cihaz veremeyeceği için değil, ancak yeterli bilgi olmadan kim ne kadar profesyonel olursa olsun sonuca ulaşamaz.

O yüzden siz tam olarak ne istediğinizi ve hangi elemanları kullanmayı amaçladığınızı bizimle paylaşırsanız sizin yararınıza olacaktır diye düşünüyorum.

Bir de o zener diyot da nereye bağlandı öyle orayı anlayamadım? Devrede zener mi var?

murat1914

Alıntı yapılan: Cemre. - 15 Şubat 2016, 16:12:54
Öncelikle tavsiyem devreyi yüklemek için motor kullanmamanız yönünde olacaktır. Motorların kalkış akımları anahtarlamalı güç kaynakları için sıkıntılı bir durum oluşturmakta. Hesabınızı yapıp watt'lı direnç kullanmanız sizin yararınıza olacaktır, en azından devreyi geliştirme aşamasında. Bobin seçimini datasheet örnek alarak yapabilirsiniz. Zaten uygulama devresi de paylaşmıştım. Değerler orada da mevcut.

Siz verdiğiniz devreyi düzgün kurmamışsınız sanıyorum, yada ölçümde hata yapıyorsunuz. En üstte paylaştığınız devreyi birebir kurup 20 V alıyorsanız elemanlarınızda hata var demektir.

5V typ. şemasını koyup 20V çıkış almaya çalışıyorsanız zaten sıkıntı var, cihaz veremeyeceği için değil, ancak yeterli bilgi olmadan kim ne kadar profesyonel olursa olsun sonuca ulaşamaz.

O yüzden siz tam olarak ne istediğinizi ve hangi elemanları kullanmayı amaçladığınızı bizimle paylaşırsanız sizin yararınıza olacaktır diye düşünüyorum.

Bir de o zener diyot da nereye bağlandı öyle orayı anlayamadım? Devrede zener mi var?

Ben elektronik konusunda biraz acemiyim,profesyonel olduğumu söyleyemem devre şemasında diyodun katot kısmı "z" harfi gibi geldi bana o yüzden zener kullandım ama dediğiniz gibi Datasheet'te shotchy diyot yazıyordu. "ne yapmak istiyorsun" diye soruyorsan li-ion pil kullanarak çıkışta bir rezistans telini ısıtıcam(elektronik sigara ) li-ion pili hiçbir devre olmadan direk bağlarsam çıkışta 2 A-2V gibi bir değer alıyorum pil tam dolu iken yani 4 W gibi bir şey. Piyasada bu işi yapan 75 W civarı makinalar var ben bunlara benzer bir şey yapmak istiyorum (burada hemen git Çin'den al demeyin,insanın emek vererek bir şeyler yapması daha güzel diye düşünüyorum) bunlara benzer bir şey yapmak istiyorum. Ekipman olarak LT 1370 CT17'm var,bobin,diyot ve kondansatör gibi malzemelerden elimde farklı değerlerde ürünler var "amaç nedir?"diye soruyorsanız 60 W civarı bir güç elde etmeyi düşünüyorum konuyla ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum