Energia Serial Monitor Sorunu

Başlatan ctaner, 20 Şubat 2016, 14:21:22

ctaner

Benim bir sorunum var , 13 sene önce biraz PIC ile uğraştım ve sonra bıraktım genelde uzmanlık alanım Network, son bir senedir de Arduino ve MSP430 ile ilgileniyorum. Geçenlerde Çizgi Market kampanyasından iki tane MSP430 LaunchPad aldım. Sonrasında IAR kurayım dedim ama Energiayı görünce onunla başladım. Energiadaki hazır kodları uyguladım fakat serial haberleşmeyi bir türlü beceremedim. Energia foruma baktım ama çözüm olmadı.64 bit launhcpad driverı kurdum (EZ430-UART), Launcpad üzerindeki RX TX pinlerinin jumperlarını HW UART pozisyonuna da aldım. Led yakma vs kodları atıp çalıştırdığım halde

void setup() 
{
  Serial.begin(9600);
}

void loop()
{
   Serial.println("Hello !!!");
   delay(500);
}

gibi bir kodu atıyorum sorunsuz gidiyor ama Serial Monitörde bir türlü Hello göremiyorum tık yok. Baud hızı  hem kodda hem de monitörde 4800 e de çekiyorum yine olmuyor.   
İllaki eksik ve yanlış yaptığım bir şey vardır cevabınız için şimdiden teşekkürler.

ctaner

Basit bir sorunmuş yanlış Board seçmişim :)

Çizgi Tagem

Elinizde ki Launchpad versiyonu 1.4 ise ve kullandığınız denetleyici 2553 ise rx, tx pinleri farklı olduğundan çalışmayacaktır. Rx, tx pinlerinin yerleri değiştirilmelidir.

1.5 versiyonu ise kart üzerindeki jumperlar hwuart(donanımsal uart) olacak şekilde ayarlanmalıdır. Düşük ihtimal energia sürümünde hata olabilir. Diğer sürümleri deneyebilirsiniz. Birde energia üzerinde board ve uart ayarlarını doğru yaptığınızdan emin olun.