Fouirer dönüşümünden sonra çıkan eksi kısımdaki frekans?

Başlatan seyityildirim, 06 Mart 2016, 08:11:12

seyityildirim

Fouirer dönüşümünden sonra çıkan eksi kısımdaki frekans ne anlama gelir? fiziksel bir karşılığı var mıdır?

z

Zaman domeninde sinüs sinyalinin 0 pi aralığı pozitif iken - frekanslarda 0 pi aralığı negatiftir. Frekans açısından tek anlamı budur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ferdem

Fourier dönüşümünde işareti baz fonksiyonlar cinsinden yazıyorsunuz. Bu baz fonksiyonlar, cos, sin olursa negatif argüman olmaz. Örn: x(t)=sin(t)+2*sin(2t)+3*sin(3t). Ancak daha genel ve komplex bir fonksiyon olan exp baz fonksiyonları cinsinden yazarsanız negatif argümanlar olabilir. Örn: x(t)=exp(i*t)+exp(-i*t)+2*exp(i*2t)+2*exp(-i*2t).
exp fonksiyonu daha genel demiştim, cos, sin fonksiyonlarını bile exp baz fonksiyonu ile ifade edebilirsiniz:
Örnek: cos(wt)=0.5*exp(i*wt)+0.5*exp(-i*wt). Bunu spektrumda gösterecek olursak bir +w bir de -w ya 0.5 genlik çiziyoruz.

seyityildirim

Alıntı yapılan: ferdem - 06 Mart 2016, 16:24:05
Fourier dönüşümünde işareti baz fonksiyonlar cinsinden yazıyorsunuz. Bu baz fonksiyonlar, cos, sin olursa negatif argüman olmaz.

attığım resimdeki fonksiyon cos(wt) fonksiyonu.

alicavuslu

Cosinüns sinyalinin frekans domaininde gösteriminde drag işareti elde edersin. F örnekleme frekansında bir cosinüs işaretinde F/2 kaddarlı bir frekans aralığında gözlemleyebilirsin. Örneğin sen 16'lık bir fft'aldığında elde ettiğin sonucun sadece 8 noktası ilgili frekansını verecektir. Diğer 8 nokta ise simetriler oalcaktır. Yani FFT(1) = FFT(15), FFT(2) = FFT(14) gibi...

ferdem

Alıntı yapılan: seyityildirim - 06 Mart 2016, 18:03:28
attığım resimdeki fonksiyon cos(wt) fonksiyonu.
Evet. Gördüğümüz spektrumlar işaretlerin exp(iwt) içeriğini gösteren grafikler. cos(wt) nin exp(iwt) içeriği nedir?
cos(wt) içinde 0.5exp(iwt) var bir de 0.5exp(-iwt) var. Spektrumda bir w da bir de -w da 0.5 genlik görüyoruz.

seyityildirim

bu soruyu okuldaki asistana da sordum pek birşey diyemedi. " eksi frekans ne anlama gelir?" uzun zaman sonra haberleşme kitabında beni tatmin eden bir cevap buldum