CPU veya MCU sistemlerin kilitlenmesi?

Başlatan mir_as82, 15 Mart 2016, 16:00:54

mir_as82

Mikroişlemcili veya mikrodenetleyicili sistemlerin parazitten veya elektriksel bir nedenden dolayı çalışamaz hale gelmesinin nedeni nedir?Tek çare sistemin enerjisini kesip tekrar vermek oluyor. Soruyu sormamdaki amaç olayın mantığını anlamak.

Erol YILMAZ

Öncelikle osilatör duruyor olabilir.
Ayrıca besleme gerilimini güzelce incelemek lazım.

Okan AKÇA

Besleme osilator giris pini gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

mir_as82

Ben biraz daha detaylı bilgi istiyorum.
Bu olayın mantığını anlatan türkçe veya ingilizce eğitim videosu falan var mıdır?

ferdem

Aynı soru microchip forumlarında da sorulmuş:
http://www.microchip.com/forums/m780695-p2.aspx

Dışardan iki yoldan etki gelebilir: 1) İletim yoluyla 2) Elektromagnetic yolla.
İletim yoluyla gelen bozucu etkiler filtre, transient absorber... kullanarak önlenebilir.
Elektromagnetik yolla gelen etkiler ise Faraday kafesi ile önlenebilir.

Detaylı bilgi, "microcontroller, electromagnetic susceptibility" anahtar kelimeleriyle yapılacak arama sonucunda gelebilir. Direkt verebileceğim link bilmiyorum.

z

FlipFloplar, besleme voltajı belli bir değerin altına inerse sakladığı bilgiyi unutur.

MCU binlerce FF'dan oluşmuştur. Parazit besleme voltajını kısa bir süre için bile bu kritik voltaj değerinin altına indirirse işlemci çalışmaz olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mir_as82

Peki voltaj değeri çok kısa bir süre yüksek gelirse ne olur? Örneğin 12V gelirse veya 120 V gelirse?
Genelde işlemcinin kilitlenmesi kritik voltaj değerinin altına düşmekten mi olur?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Okan AKÇA

İşi bilen kisinin yaptığı devre reset yemez

Icarus

mir_as82 sana bir soru
[IMG]http://i65.tinypic.com/213213l.png[/img]
Button'a basıldığında R1 direncinin akan akım ne kadardır ?

Erol YILMAZ

Icarus

R1 kesinlikle bir pulse görecektir. Fakat şiddeti buttonun hızına bağlı.
Olay şu ki: Bu tip "hızlı" sinyaller çoğunluka chip'in içinde yayılacaklardır. Ne kadar hızlı bir sinyalse o kadar etkili, yüksek enerjili olur.
Chip'in dışında kısmende olsa engellemeye çalışmak mümkün. Ama chip'in içinde mümkün değil.

Önemli Not: CPU'ların aynı zamanda çok yüksek frekanslı bir tüketici olduğunu unutmayın. Eğer güç hatlarını rasgele filitrelerseniz CPU'nuz açlıktan ölür...

Erol YILMAZ

Bu sebepten dolayı cpu su daha düşük bir gerilimle beslenen mcu ların daha başarılı olacağını düşünüyorum.

Mcu:5V,
Ama dahili regulator var ve Cpu:1.8V ile çalışıyor,
Ayrıca kapasitesi var. 

Örnek: STM8
I-O pinlerinin hatta 5V un bile anlık sıçrama ve düşüşlerinden (nispeten) izole bir lojik yapı.

mir_as82

Peki hocam buraya kadar anladım. Bu tarz yüksek frekansta çalışan devrelerin topraklaması nasıl olmalıdır? Ve sistemin topraklaması yoksa, sistemin devamlı askıda kalması beklenir mi?Veya bu tarz devrelerin topraklama ölçüleri nelerdir?

Karahan

Diyodun kapasitor gibi davranmasindan mi yoksa diyodun izolasyon direncinden mi kaynaklaniyor bu durum @Icarus
Her halukarda kullanici icin goz ardi edilmez mi , mcu uretiyorsaniz baska yada cok cok hizli islem yapiyorsaniz, ghz ler seviyesin de, yaniliyor muyum.pic yada turevleri icin sizce gecerli midir.