3d yazıcılar hk

Başlatan mert3162, 31 Mart 2016, 02:22:02

kayatech

Alıntı yapılan: muhendisbey - 01 Nisan 2016, 23:38:16
Benim taşıyıcı kelepçeli tipte ve böyle bir problemle karşılaşmadım. Gres yağı ile yağlamadınız mı? Bu durumda bilyeler veya mil aşınabilir.

Boşluk genel olarak 3D yazıcı ile basılan parça ile ilgili. Vidaların gevşemesi derseniz vida sabitleyici solüsyon yada fiberli somunlar var. Dediğiniz tipte bir problem yaşamadım.

Çok ince yazılım kalibrasyonu gerekiyor. Feedrate, adım sayısı, kullanılacak yada kullanılmayacak donanımlar, filaman akış hızı...

2 kg filament bitirdim en iyi sonucu alabilmek için. Asıl sıkıntım tabla oldu. Aluminyum tablasını yamulttum ve onun yerine cam kesip kullandım.
Kendi üstünde gelen ısıtıcısı yandı durduk yere :)  Zaten yapışkanlı film pcb kullanmışlar.
Isıtıcı tabla aldım ama rijit değil. Üstüne cam kesiyorum takıyorum, ancak bir müddet sonra cam ısınıp soğudukça sertleşiyor ve çatlıyor.

Malzemenin yapışma sorunu var bir de. Bunun için trafo bandı çok iyi çözüm ancak pahalı. Trafo bantları ile süper pürüssüz alt yüzey baskı alıyorsunuz. (Bant genişliğinden türü ek yerlerde çizgi oluyor elbette)

UHU stick ise tam sonuç vermiyor. Mavi bant kesin çözüm olsa bile yüzey çok mat oluyor.
Denemediğim bant türü kalmadı sanırım. Folyo bile denedim :)

Geçen gün cam kırıldığı için film işinde çalışan komşum kurşun geçirmez film getirdi.

Bauhausa dan aldığım mükemmel düzgünlükteki anti reflekte çerçeve camına kurşun geçirmez cam filmini kapladım.

Şuan direk olarak bant vs kullanmadan film li cam üzerine baskı alıyorum .
Sonuç mükemmel e yakın. Cam gibi parlak yüzey veriyor.
Yapmanız gereken sadece ilk katman kalınlığını 0.15 gibi bir değer seçmek.(En iyi ayar tabiki denenerek bulunacaktır.)
Aşağıda 2 gün önce bastığım ama yağmur kanalını unuttum sensör kutusu var :)

Rulmanlar için elbetteki silikon gress ve ve wd-40 denedim. Ancak tüm rulmanlar da bu boşluğu yaptı.
Bende yazıcı ile rulmanı kendim yaptım. Gayet iyi çalışıyor. Takmadan önce işine biraz gress sürmek yeterli oluyor. Artık yağ gibi çalışıyor.
Bakalım nereye kadar dayanabilecek. :)
Eğer uzun süre dayanır ise lineer rulman işinden yırtmış oluruz.

Bu da hali hazırda çalışan ve nerede ise hiç boşluk olmayan mil yatakları.

z

Lineer rulmanlar boşluk yapmıyordur da senin mil sert mil değildir. İndüksiyonlu mil kullanmıyormusun?

Birde piyasada yağ çeliği vs isimlerde miller satılıyor. Onlardan kullanmış olmayasın.

Mil yüzeyine çok dikkatli bak iz görüyormusun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kayatech

Alıntı yapılan: z - 02 Nisan 2016, 10:21:45
Lineer rulmanlar boşluk yapmıyordur da senin mil sert mil değildir. İndüksiyonlu mil kullanmıyormusun?

Birde piyasada yağ çeliği vs isimlerde miller satılıyor. Onlardan kullanmış olmayasın.

Mil yüzeyine çok dikkatli bak iz görüyormusun?

Yok hocam üstünde gelen orjinal mil ve rulmanları. Mil için sanayide üreten bir yer buldum. Extrüzyon mil çekiyorlarmış. İstediğiniz boyutta da yapıyorlarmış. Ancak bu hafta içi uğrayacağım oraya.
Rulmanlar zaten biraz da gürültülü çalışıyor.

Eğer PLA dayanır ise ve boşluk yapmaz ise sonucu paylaşırım. Çok ucuza yatak yapmış oluruz.

muhendisbey

PLA ve stick yapıştırıcı(pritt tarzı yapıştırıcı) ile mükemmel sonuc alıyorum. Tablada cam yerine epoksi pcb kullanıyorum. Yazdırma bitince pcb yi büküyorum ve parça doğrudan çıkıyor. Tablayı ısıtmaya hiç ihtiyacım olmadı. Abs kullanmıyorum, PLA nın mekanik direnci gayet yeterli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

kayatech

Alıntı yapılan: muhendisbey - 02 Nisan 2016, 10:53:05
PLA ve stick yapıştırıcı(pritt tarzı yapıştırıcı) ile mükemmel sonuc alıyorum. Tablada cam yerine epoksi pcb kullanıyorum. Yazdırma bitince pcb yi büküyorum ve parça doğrudan çıkıyor. Tablayı ısıtmaya hiç ihtiyacım olmadı. Abs kullanmıyorum, PLA nın mekanik direnci gayet yeterli.

Doğrudur hocam. Ancak tablayı ısıtmadığınızda malzeme çekme yapıyor. 45-50 derece civarında ısıtma ihtiyacı oluyor. Birbiri üstüne çalışan malzemeler de bunu yapmam gerekiyor.
Eğer ölçülerde ki değişiklik bir etki etmeyecek ise , süs eşyası yahut kupa gibi ürünler üretecek isem sorun yok. Ancak mekanik çalışacak parçalarda mutlaka ısıtmak gerekiyor.

Tabla için solid polikarbonat denedim ama ısındığında cam gibi bombe yapıyor.
Temperli ve delikli cam siparişi verip tabla işini bitireceğim artık. Onun içinde bir sponsor buldum :)

Tecrübelerinizden de faydalanmak isteriz elbette ki.
Mesela sorunlarımdan bir tanesi de ;
Floresan gibi elektrik cihazları açtığımda USB bağlantısını kesiyor. Mecburen sd kart ile çalışmam gerekiyor.
Orjinal adaptörü 12 volt 30Amper. Yıldırımdan dün şebeke filtreli 12volt 30A adaptör aldım. Henüz deme şansım olmadı.

z

Alıntı yapılan: kayatech - 02 Nisan 2016, 10:26:13
Yok hocam üstünde gelen orjinal mil ve rulmanları. Mil için sanayide üreten bir yer buldum. Extrüzyon mil çekiyorlarmış. İstediğiniz boyutta da yapıyorlarmış. Ancak bu hafta içi uğrayacağım oraya.
Rulmanlar zaten biraz da gürültülü çalışıyor.

Eğer PLA dayanır ise ve boşluk yapmaz ise sonucu paylaşırım. Çok ucuza yatak yapmış oluruz.

Sanayiyi boş ver. Otomasyon malzemeleri satan yerden lineerhareket uygulamaları için indüksiyonlu mil alacaksın.

http://www.otomasyoncu.net/8-MM-krom-kapli-indiksiyonlu-mil,PR-1071.html

Kaç cm boyda lazımsa söyle keserler. Ben gidip alıyorum fakat büyük ihtimalle kargo ile de yolluyorlardır.

kayatech

Eyvallah sağolun hocam. Hafta içi bir görüşeyim sipariş veririm. Aslında 8mm ortadan biraz esneme yapıyor  10 mm 'e çıkartabilirim hemde elimde 10mm rulmanda var.

z

Sipiral taşın falan yoksa testere ile milleri kesemezsin. O yüzden ince hesapla adamlara tam istediğin boyu bildir. Gerçi yüksek doğrulukla kesmezler sonuçta cetvelle ölçüp kesiyor gene de aklında olsun.

elektronik

@kayatech kontrol kartı ve program ne kullandınız ?.

kayatech

Alıntı yapılan: z - 02 Nisan 2016, 12:03:37
Sipiral taşın falan yoksa testere ile milleri kesemezsin. O yüzden ince hesapla adamlara tam istediğin boyu bildir. Gerçi yüksek doğrulukla kesmezler sonuçta cetvelle ölçüp kesiyor gene de aklında olsun.
Var hocam. Kesme taşından kıl testereye , binbir türlü takım ve taklavat var. Hırdavatcıda yoktur belki bu kadar :)
Sağolun bilgi için.

Tornacılar bu tarz kesimleri otomatikleştirilmiş el testeresine benzeyen bir makine ile kesiyorlar.
Sürekli su veriyor bir yerden ve aşağı doğru kestikçe iniyor. El de kesmenin otomatiği gibi.

@elektronik; Üzerinde MKS GEN 1.4 kullanılmış. Yazıcıyı ben yapmadım orjinal prusa i3 üzerinde bu kart geliyor.

z

Bahsettiğin şerit testerenin küçüğü bende de var. Ama bu milleri o testere de kesemez. Tek yolu taşla kesmek.

Ben sipiral ile kendim kesiyorum.

muhendisbey

@kayatech
PLA'da çekme olmaz, olmuyor nitekim. ABS'de sıkça karşılaşılan bir durum. Bir çok açıdan ABS baskı tercih edilmemeli. Örneğin baskı için havalandırma yapmanız gerekli. Aksi takdirde ABS'den çıkan zehirli havayı solursunuz.

ABS' açısından konuşursak, sadece tabla ile çekme önlenemiyor. Eğer parça uzun ise illa bir yerlerde sıkıntı oluşturuyor. PETG bu sebeple çıkarılmış bir malzeme. dayanım olarak ABS kadar sert ve çekme problemi ABS'den düşük olduğunu iddia ediyorlar. Kullanmadım bir şey diyemem.

Dayanımı sadece malzeme etkilemez. Doluluk oranı, duvar kalınlığı, doldurma deseni (honeycomb vs), extruder sıcaklığı ve hatta extruder tipi.
Örneğin volcano hotend diğerlerine nazaran daha sağlam ve daha hızlı parça çıkardığını iddia eder.

Cam olarak temperli camdan ziyade borosilikat, yani deney tüplerinde kullanılan camlardan kullanmalısınız. Bulması çok zor ama bulunabiliyor.
Bu camları boşver, epoksi yani FR4 devre kartı ve pritt kullan (çok ince bir katman sür, kalın olursa malzemeyi bozar) sonucu buraya yaz. Memnun kalacaksın. (Bakır yüzeyini değil tersini kullan).

Florasandan etkilenmesi güç kaynağınla ilgili olabildiği gibi şebekenle de ilgili olabilir. Farklı ortamlarda deneme yaparsan daha iyi sonuç alırsın. Ben bilgisayar PSU'su kullanıyorum, memnunum.

Miller piyasada 2 çeşit
indüksiyonlu (sertleştirilmiş) ve indüksiyonsuz.
indüksiyonsuz ucuz, her yerde bulunabiliyor, ve kolay kesilir gene krom kaplı ama çabuk aşınır. İndüksiyonlu olarak arayın. @z hocamın tavsiye ettiği Çetinkaya yani otomasyoncu iyidir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tagli

PLA da tabla ısıtması olmazsa bir miktar alttan çekiyor. Genelde alttaki köşeler kalkıp yuvarlaklaşıyor. Çok ciddi bir sorun değilse de en iyi sonuç için tabla ısıtması gerekli.
Gökçe Tağlıoğlu

kayatech

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. @muhendisbey . PETG yi ben birçok yerde duydum ama deneme şansım olmadı.

Ricoh grubu 3d yazıcı işine girmiş. İlerleyen günlerde daha güncel teknolojiler ile daha ucuz çözümler sunulacaktır diye ümid ediyorum.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Tagli - 03 Nisan 2016, 02:08:31
PLA da tabla ısıtması olmazsa bir miktar alttan çekiyor. Genelde alttaki köşeler kalkıp yuvarlaklaşıyor. Çok ciddi bir sorun değilse de en iyi sonuç için tabla ısıtması gerekli.
PLA'nın kalitesi önemli olabilir. Başıma gelmedi. Hatta bastığım parçaların fotosunu atayım.
Isıtıcı tabla yangın çıkarabilmesi ile ünlü. Üzerindeki NTC ayrılırsa ve yazılımsal olarak koruma kaldırılmışsa (Örneğin marlin firmware'inde açıldıktan sonra sıcaklık belli bir süre düşerse yada yeterince yükselmezse sistemi kapatıp kitliyor. Printer halted yazıyor.