12v Minyon Spot Röle mekanik problem?

Başlatan Mucit23, 02 Nisan 2016, 14:30:54

Mucit23

Selamlar.

Minyon spot Röle kullandığım bir cihaz var. Bu Röleler ile bazı makinelere tetikleme sinyali gönderiyorum.  Şöyle bir problem var. Röleler nekanik yapıları gereği titreşime karşı biraz hassaslar herhalde. Bu Röleleri kullandığım cihaza elimle sert bir darbe uygulasam kontaklar anlık olarak sarsıntinın etkisiyle birbirlerine temas edip tetiklenen cihaza start verilmesini sağlıyor. 

Böyle bir sorunla karşılaşan oldumu daha önce.  Kaliteli bir röle kullanarak bu sorun aşılabilirmi? Şu an için Yapabilecegim en iyi müdahale bu durumda roleyi değiştirmek olacaktır.

eeburakdemir

Selamlar. Bugüne kadar çok çeşitli röleler kullandım ama dediğini olaylarla karşılaşmadım. Ayrıca röleler hassas malzemelerdir size katılıyorum. Röle sürerken nasıl bir sistem kullanıyorsunuz. Yani transistörle suruyorsanız pull down direnci koyuyor musunuz yada entegre ile mi surüyorsunuz ? Ayrıca kurduğunuz sistemde röleyi tetikleyen yerleride kontrol etmenizi öneririm. Yoksa röleler yada diğer sistem elamanları patates baskı olabilir.
Asla pes etme...

Mucit23

Röleleri transistor ile sürüyorum.  Transistorün beyzinide osiloskop ile inceledim. Olası bir tetikleme sinyali yakalayamadım. Tamamen mekaniksel bir olay.

F.T

Röleyi cihaza takma pozisyonuna dikkat ederek bu etkiyi azaltabilirsin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

eeburakdemir

o zaman rölenin kendisi ile ilgili olabilir hocam.
Asla pes etme...

Mucit23

Evet röle ile alakalı.

Aklıma şöyle birşey geldi.

Muhtemelen kontrol ettiğim cihazın içerisinde bir pull-up direnci var.
Cihazdan gelen kabloya lojik 0 uyguladığım zaman cihaz tetik sinyali alıyor. Çok hassas olsa gerek ki en ufak bir tetiklemede hemen sinyal alıyor. Ben röle kontaklarını kapattığım zaman oradaki 5V gerilimin lojik 0'a düşmesini biraz geciktirmem lazım. Basit bir şekilde bir adet kondansatör 1 adet direnç ile bunu gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum.

kayatech

Pnomatik sistemlerde benzer parazit sinyalleri ile roleler yapışık kalıyordu. En son 1K lık direnci role beslemesine paralel bağladım iş çözüldü. Deneyin isterseniz.

erkan614

röle markası nedir omron nais ve shrack olanını tercih edin
beslemenizde problem olabilir
"bence" sorun başka yerde

Mucit23

Hocam sorun mekanik.

Cihaz çalışsın çalışmasın. Cihaz üzerine elimle sert bir şekilde vurunca kontaklar anlık olarak yapışıp bırakıyor. Röle çin malıdır muhtemelen.

JKramer

Rölenin markası nedir? Çin malı Tianbo, Qianji falan var.

kayatech

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Nisan 2016, 13:40:35
Hocam sorun mekanik.

Cihaz çalışsın çalışmasın. Cihaz üzerine elimle sert bir şekilde vurunca kontaklar anlık olarak yapışıp bırakıyor. Röle çin malıdır muhtemelen.

Eğer mekanik ise büyük ihtimal yayları zayıftır. Role diyip geçmeyin. Önemlidir rolenin kaliteli olması. Ben schrack kullanıyorum cayır cayır.
roleteknik ile iletişime geçin fiyatlarıda uygundur. Belki de çin malı fiyatına alacaksınız.

Mucit23

Aradan biraz vakit geçti. Bu süre içerisinde birçok röle denedim. Neredeyse hepsinde bu sorun baş gosterdi. Kiminde az oldu kiminde çok oldu.

Fakat en son verdiğim şema işe yaradı. C1 = 1 uf ve R2 = 1k taktım.  Uzun zamandır test ediyorum sıkıntı kalmadı diyebilirim.

ahmet_zxc

kardeş yanlış malzeme kullanıyorsun.

minyon spot role makine üzerinde kullanılmaz.

herbir rolenin yada elektrik- elektronik parçanın çalışabileceği rakım, basınç, sıcaklık, vibrasyon gibi değerler vardır.

bu değerlerin dışında çalışmaması gerekir. buna rağmen yaptım oldu denilebilir ama malzemenin ömrü görece kısaltılmış olur.

bu bağlamda;

öncelikle endüstriyel bir role kullanman, sonrada kartındaki titreşimleri mekanik sönümleyicilerle(yay yada lastik) sönümlemen gerekir.

Mucit23

Hocam yok cihazın kullanıldığı alan titreşimli degil. RFID Okuyucu benzeri bir cihaz yapmistim. Cihaz sabit duruyor.  Fakat cihaz üzerine el ile sert bir şekilde vurunca role anlık olarak çekip bırakıyor.  Roleyi dışarıda test ettiğimde de aynı durum var. Sonuç olarak bu bir açık.  Bu açığıda bir önceki mesajimdaki yöntem ile çözdüm