Ynt: magnetometer 3d

Başlatan sayangku, 10 Nisan 2016, 13:33:09

sayangku

sa arkaşlar ben magnetometer sensöründen aldığım dataları pc de nasıl 3 boyutlu görüntü haline getirebilirim
benim amacım hazırcılık değil degerli büyüklerimin bana yol göstermesidir şu bölümü arastır şunu bak gibi
kaynaklar göstermenizi diliyorum bende arastırıyorum ama tam yeterli bilgi bulamiyorum

şimdi benim tahminimce magnetometer sensöründen aldıgım bilgiyi işlemsel yükselteçle yükseltip  rs232 veyatta
benim favorim bluetooth  ile pc gönderip 3d yazılım tarafindan işlenip görüntü oluşturmasını istiyorum
bu video da tam olarak nasıl birşeyde kullanıcağımı anlayabilirsiniz video izlerseniz https://www.youtube.com/watch?v=-bdHyIh1R5M
kısacası yeraltından aldıgım magnetomer sensöründen aldıgım bilgiyi 3d olarak işlemek istiyorum  bu konu hakkında
arastırmalar yapıyorum sizinde bildikleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim özellikle z hocam sizin yorumlarınız bekliyorum

mesaj birleştirme:: 10 Nisan 2016, 13:36:02

hocam şimdi böyle bir sitede program buldum bu işe yararmı acaba http://www.magsurvey.com/MSHome.htm

zengdai

Magnetometre dediğin şey herhalde alan tarama cihazı oluyor. Aldığın verileri serri iletişim ile matlab gibi bir programa atacaksın. Bunun hakkında youtube ta bile çok fazla video var . Matlab hazır kodlar ile çok hızlı ilerleyebilirsin, grafik çalışmaları için çok güçlü bir program
Allah muvaffak etsin Dua etmeyi unutmayalım

sinus

istediğin görüntünün oluşabilmesi için 3 farklı değer elde etmen gerek.

örneğin x=0.001m ve sabit olsun, y düzleminde 0-1000m arasında gezinelim.  z düzlemi içinde sensörden aldığımız verileri okuyalım.
her 0.001 saniyede sensörden 1000 tane örnek alalım.

sonra x düzleminde 0.001m yana kayarak işleme devam edelim. bu işlemi 1000... defa yaparak araziyi tarayalım.

bu verileri çok iyi yazılım bilgimizle, bilgisayara çizdirelim. y ve z den gelen veriyi değerlendirirsek grafik elde ederiz.
aynı konumda x'den gelen verileri yan yana eklersek, istediğimiz görüntü oluşur.

daha sonra işin makyaj kısmında; sensörden gelen veriler 0-10 aralığında ise kırmızıya boya. 10-20 aralığında ise turuncuya... gibi renklendirelim ;)

Kabil ATICI

Bu tür olaylarda sıkıntı ölçümü almaktır. Yoksa, bu konuda internette ve bazı dergilerde örnekleri var. Hatta bu istediğiniz işi yapan programı da var. Ama üzerinde uğraşmanız gerekir. Hazır programları geçin, iletişim yöntemleri ile ilgili bilgi yoktur. (üretici vermez, çünkü kendi donanımları ile birlikte satmak ister).

Bir verinin nasıl görüntüleneceğini belirle geri kalanını ona göre yerleştir. Matris üzerinde çalışman yeterli...
ambar7

sayangku

zengdai mustafayilmaz  Kabil ATICI öncelikle verdiginiz bilgilerden ve zaman ayırıp yaptıgınız yorumlar için gercekten teşekkür ederim size  şimdi ben kullanacagım sensörler listeledim
flc-100 videosu =https://www.youtube.com/watch?v=pxRfUz0BPt8
ems-100 = https://www.youtube.com/watch?v=k6cIkYm8peI&nohtml5=False
fgm -3  = https://www.youtube.com/watch?v=d37N7w70rS0

bu sensörlerden en kolay bulabilecegim sensör ems -100 dür  ama hangisi benim gercekten işimi görür bunu bilemiyorum
tam olarak bana sensör secme konusunda yardımcı olabilirmisiniz  ve kaç tane sensör kullanmam gerek daha piksel elde etmem için birde sensörden gelen veriyi hangi opamp entegresi ile yükseltim ve yükselttim veriyi pic adc bacagına girim burda lnasıl bir algoritma kurmam gerekki pic ten cıkan veriyi seri iletişim yöntemi kullanarak bluetooth ile pc atim ve attıgım veriyi  matlab ta zengdai hocamın önerisidir (bende matlab bilgim yok ama ders videolarından birseylr bakcaz artik ) neyse matlab ta mustafayilmaz hocamın algoritması ile bu işi çözmeye çalısıcam burda benim kafamda
2 sorru kaldı bu işlemlerde kesin  bu işi matlab ta yapabilirmiyim 2 soru ise şu donanım olarak nasıl bi devre çizim fark yükselteci olurmu örnegin veyatta hangi işlemsel yükseltec kullanım bu takıldı kafamda  şimdilik aklıma gelenler bunlar
ben bilgi buldukca paylasicam en basitinden belki ortaya burda bişeyler çıkabilir herkese saygılar 

mesaj birleştirme:: 11 Nisan 2016, 12:47:56

Alıntı yapılan: Kabil ATICI - 10 Nisan 2016, 20:46:39
Bu tür olaylarda sıkıntı ölçümü almaktır. Yoksa, bu konuda internette ve bazı dergilerde örnekleri var. Hatta bu istediğiniz işi yapan programı da var. Ama üzerinde uğraşmanız gerekir. Hazır programları geçin, iletişim yöntemleri ile ilgili bilgi yoktur. (üretici vermez, çünkü kendi donanımları ile birlikte satmak ister).

Bir verinin nasıl görüntüleneceğini belirle geri kalanını ona göre yerleştir. Matris üzerinde çalışman yeterli...

hocam aynen haklısınız zihniyetim değişti bende becerebilirsem bişeyler yaparim beceremessem ögrendigim yanıma kar kalır en kötü 

mesaj birleştirme:: 11 Nisan 2016, 12:59:30

Manyetometre ortamdaki manyetik alanın yoğunluğunu ölçmeye yarayan bir alettir peki bu işte bu nekadar mantıklı bir çözüm sizce  burda duran cismin aynı zamanda dik veyatta yatay konumunu sabtayabilirmiyim sensör gercekte bana böyle bilgi veriyormu ?

mesaj birleştirme:: 10 Nisan 2016, 23:03:11

arkadaşlar bu video gervekten cok hosuma gitti  lütfen izleyin
https://www.youtube.com/watch?v=GSzJMRtJ8Rw

bu videodaki mantıkla yola  cıkarsak birşeyler elde edebiliriz gibi geliyor

Kabil ATICI

3 boyutlu olayını istersen, bir kez daha düşün. Çünkü dünyanın manyetik alanı kuzey-güney doğrultusunda sürekli bir alan. Bu alandaki ölçüm yapacağım dersen aletin yönünün değişmemesi gerekir, yoksa ölçümlerinde ciddi hata oluşturur.
Hangi sensörü kullanacaksan o sensör ile ilgili ölçüm olayına bakman gerekir.

En sondaki görüntüdeki olay için en az 3 tane sensör grubu gerekir ki, bu ciddi bir matematiği beraberinde getirir. Ne demek istediğimi iki tane sensörü yatay konumda (birbirine göre dik) kullanarak pusula yapmaya çalış, o zaman anlarsın. İşin içine geometri,vektör analızi gibi kavramlar girecek ki, bu konuları sular seller gibi özümsemiş olmak gerekir.
ambar7

Hattusa

s.a.
bu magnetometre ile bende uğraştım FLC100 ü de yaptım, bu sensörden min. 2 tane dikey olarak kullanarak AD630 gibi bir ensturmansyon opampı kullanarak aynı eksendeki değişimin farkını alarak sağlıklı bir veri elde edebilirsiniz. bu super pozisyon dediğimiz olayı A.U. bir öğrenci tezinde 50 cm. 1m ve 1.5m olarak değerlendirme yapılmış ilgili PDF yi şuan bulamadım, isterseniz bulduğumda paylaşırım. bahsettiğim şekilde bir uygulama yaptığınızda elde edeceğiniz görüntü 3D değildir bunu öncelikle belirtelim bu görüntü 2D bir görüntü oluşturmaktadır. her ne kadar X,Y,Z eksenleri ile ilgili elinizde veriler oluşsa da 3D olmuyor zira manyetik değişim yüzeysel kalıyor. bu cihazdan geçen sene yaz epey arazide dolandım, çok iç açıcı sonuçlara ulaşamadım. zira bu değişimle sadece manyetik bir değişim yakalanıyor. mevcut piyasadaki ürünler ise üçkağıttan öte başka bişey değildir. zira bu sensör dünyanın manyetik çizgilerinin yoğunluğunu 100nT hassasiyette ölçümlüyor. sensörün tepkisi demir, cobalt ve magnezyum oranına göredir. defineciler bu cihazı kullanırken şu mantıkta kullanıyor. diyelim ki arazide bir küp altın arıyorsunuz, cihaz kesinlikle altın elementini görmüyor, gördüğü (genellikle altının bir küp içerisinde olduğu düşünüldüğünden) altının içine konduğu küpün yoğun olarak magnezyum içerikli olmasıdır. zira pişmiş toprak özellikle toprak altında çok uzun yıllar kaldığı zaman içeriğinde bolca magnezyum barındırmaktadır. arkeolojide de toprak altındaki bazı yapılarda kullanılan eski toprak yapılarda da magnezyum olduğu için aynı o değişimi yakalamaya çalışıldığından kullanılmaktadır. ayrıca bir FLC100 ün maliyeti 30-40 TL yi bulurken 2012 yılından itibaren bu sensörün 3 boyutlusu 1,5 dolar gibi bir fiyata satılmaktadır. yalnız bu sensörü alıp kullanacak arkadaşların kit şeklinde alıp kullanmalarıdır, zira o kadar küçük üretmişler ki 5 adet aldığım sensörün sadece 1 tanesini yakmadan karta monte edebildim. tabi sonunda sistemin benim işime yaramadığını düşünerek projeyi rafa kaldırdım.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

sayangku

Alıntı yapılan: pro-TR - 11 Nisan 2016, 12:56:32
s.a.
bu magnetometre ile bende uğraştım FLC100 ü de yaptım, bu sensörden min. 2 tane dikey olarak kullanarak AD630 gibi bir ensturmansyon opampı kullanarak aynı eksendeki değişimin farkını alarak sağlıklı bir veri elde edebilirsiniz. bu super pozisyon dediğimiz olayı A.U. bir öğrenci tezinde 50 cm. 1m ve 1.5m olarak değerlendirme yapılmış ilgili PDF yi şuan bulamadım, isterseniz bulduğumda paylaşırım. bahsettiğim şekilde bir uygulama yaptığınızda elde edeceğiniz görüntü 3D değildir bunu öncelikle belirtelim bu görüntü 2D bir görüntü oluşturmaktadır. her ne kadar X,Y,Z eksenleri ile ilgili elinizde veriler oluşsa da 3D olmuyor zira manyetik değişim yüzeysel kalıyor. bu cihazdan geçen sene yaz epey arazide dolandım, çok iç açıcı sonuçlara ulaşamadım. zira bu değişimle sadece manyetik bir değişim yakalanıyor. mevcut piyasadaki ürünler ise üçkağıttan öte başka bişey değildir. zira bu sensör dünyanın manyetik çizgilerinin yoğunluğunu 100nT hassasiyette ölçümlüyor. sensörün tepkisi demir, cobalt ve magnezyum oranına göredir. defineciler bu cihazı kullanırken şu mantıkta kullanıyor. diyelim ki arazide bir küp altın arıyorsunuz, cihaz kesinlikle altın elementini görmüyor, gördüğü (genellikle altının bir küp içerisinde olduğu düşünüldüğünden) altının içine konduğu küpün yoğun olarak magnezyum içerikli olmasıdır. zira pişmiş toprak özellikle toprak altında çok uzun yıllar kaldığı zaman içeriğinde bolca magnezyum barındırmaktadır. arkeolojide de toprak altındaki bazı yapılarda kullanılan eski toprak yapılarda da magnezyum olduğu için aynı o değişimi yakalamaya çalışıldığından kullanılmaktadır. ayrıca bir FLC100 ün maliyeti 30-40 TL yi bulurken 2012 yılından itibaren bu sensörün 3 boyutlusu 1,5 dolar gibi bir fiyata satılmaktadır. yalnız bu sensörü alıp kullanacak arkadaşların kit şeklinde alıp kullanmalarıdır, zira o kadar küçük üretmişler ki 5 adet aldığım sensörün sadece 1 tanesini yakmadan karta monte edebildim. tabi sonunda sistemin benim işime yaramadığını düşünerek projeyi rafa kaldırdım.
as hocam öncelikle verdiginiz bilgiler ve tecrübeniz benim için çok önemli paylastiginiz için tesekkür ederim bana pdf atarsanız sevinirim
bende sizin yorumlarınızdan yola cıkarak  ems-100 sensörünü alıcam çünkü 3 katı daha etkili bir sensör flc 100 göre
ben bazı yazılım işlerini halletim sensörü siparis edicam   en kısa zamanda işlemcıden aldıgım bilgileri  csharp real time olarak grafik çizdircam
sonra deneyler yapicam hangi datanin hangi mazemede verdigi tepkiyi ölcücam  ilk olarak sonra sizin dediginiz gibi ilk 2 boyut becerebilirsem ve imkan elverirse ve gercekse 3d yapicam eger oluru varsa gercekte nekadar yol kat ettimi burda paylasicam sensör elime gecer gecmez
ilk olarak 2 adet alsam yeterli olur sanırım  burda sensör hakkında veriler mevcut
http://www.direnc.net/EMS-100-Fluxgate-Magnetometer-Sensor,PR-26486.html?gclid=CKv4majdhswCFQuNGwoddmYN7w

mesaj birleştirme:: 11 Nisan 2016, 16:56:27

s.a.
s.a.
hocam siz görüntü oluşturabildiniz mi yoksa sesli ikaz ilemi test ettiniz arazide yaptiginiz devreyi bir de devre semanızı bizle paylasabilirmisiniz kod felan istemiyorum sadece fikir versin yeter

Kadir55

Ems 100 sensoru nerden temin edebilirz krayberk55@gmail.com ulasabilirsnz

wtrk

Alıntı yapılan: Kadir55 - 26 Temmuz 2019, 23:26:21Ems 100 sensoru nerden temin edebilirz krayberk55@gmail.com ulasabilirsnz

Bir aydan uzun süre geçmiş ama teknolojiekibi.com'dan temin edebilirsin.
NoBody Can Stop Me!!!!!