0-5 voltu, 5-0 volta çevirme?

Başlatan F.T, 22 Nisan 2016, 19:37:17

F.T

Arkadaşlar açı değerim 0 iken  0 volt 100 derece iken 5 volt çıkış yapan bir açı sensörüm var.Bana ise açı değeri 0 iken 5 volt 100 derece iken 0 volt olması gereken bir çıkış lazım.Yani tam ters hareket oluşması lazım.Bunu opampla yapmayı düşünüyorum fakat kafa marş etmiyor bir türlü.Nasıl olur bu iş.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

görkem

bunu analog girişi olan bir pic ile yapsanız olmazmı? op-amp şartmı.

değil kapısınıda kullanabilirsiniz pic yerine 7404 entegresi olabilir

F.T

Opamp bu iş için sanırım daha uygun olacak.Ayrıca bu voltaj  1-0 lojik değil.Bu 0 ile 5 volt arası değişen analog bir voltaj.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

desert

opamp ile bir çıkartma devresi yapabilirsin bi ucuna sabit 5 volt verip diger uca da sensorden gelen gerilimi verip çıkarttığın zaman olur opamp çıkartma devresi diye arat örnekler gorursun

F493

Selam,

0-5V arası olan gerilimi  "-5V toplayıcı" olan bir op-amp'a girin.  Sizin gerilim 5V iken toplayıcılı op-amp çıkışı 0V olur. 4V iken -1V çıkış olur. Bu birinci adım.

Daha sonra bu - gerilimi invert op-amp (gerilim izleyici)'a girin. Örneğin sizin gerilim 4V, toplayıcı çıkışı -1V invert op-amp çıkışı 1V olur. Bu da ikinci adım.

Esen kalın.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Bülent hocam 2.5 voltun olması mecburmu.Sade bir şekil olması lazım yer sorunum var. ;)

z

5v'u dirençle ikiye böl.

Yüksek çözünürlük gerekiyorsa dirençlerin tamamının toleransı ve opamp ofseti küçük olmalı.

2.5v'u 5V dan elde edeceksen 5v da çok güvenilir olmalı.

baran123

2.5 için TL431 kullanılabilir sanırım.

F.T

Baran hocam olabilir.Teşekkürler.

Bülent hocam opamp beslemesini 5 volt verirsek kayıplardan dolayı  tam 5 volt  alabilirmiyiz yoksa voltajın yüksek olmasımı uygun olur.

z

Railto Rail giriş çıkış olmalı ve bu opampların temini sıkıntılı. Sen en iyiyi +/- besleme ile çalış. Mesela +8/-2v yada+12/-12 gibi.

F.T

Anlaşıldı hocam.Proteuseta denemek için hangi opampı kullanmam uygun olur.

z

Sensörün ne çözünürlük ne bilmeden öneride bulunmak yanlış olur. LM358 çalışır. Ama kriterlerini karşılamayabilir.

F.T

Bülent hocam lm358 ile kurdum devreyi  giriş sinyali 5 v iken çıkışta 0 voltu görüyorum fakat giriş 0 volt iken çıkışta 3.51 voltu geçmiyor.Sebebi ne acaba.Opamp besleme voltajımda 5 volt.

baran123

@F.T. hocam beslemenin bir kaç volt altında vermesi normal.
Beslemeyi yükseltmenizde fayda var.
Bende şuan Proteus da opampla uğraşıyorum ölüm vallahi :D
Multisim deneyeceğim en kötü.