0-5 voltu, 5-0 volta çevirme?

Başlatan F.T, 22 Nisan 2016, 19:37:17

F.T

@z hocam devre boştayken güzel istediğim gibi fakat yükte 1 ma çekse bile voltajda bayılma oluyor nasıl bir tedbir almak lazım.Benim devreden en az 10 ma akım çekmem lazım ve voltajda bozulma olmamalı.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Yükte dediğin ne? Opamp çıkışına yük bağlayınca mı?

Eğer öyle ise bir hata var. Olmaz öyle şey.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Bende şaşırdım.Olmamalı diye.10ma akım asılınca 9.34 volt düşüyor 8.97 volta.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

F.T

Z Hocam çıkışa bir tr koysak.Bc337 gibi.Çözüm olmazmı?

z

LM358 10mA i hem emebilir hem de üfleyebilir.

OP07 akım konusunda sorunlu görünüyor.

http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/OP07.pdf

F.T

Evet hocam malesef.Çıkışa bc337 atayım bitsin.Durumu kurtaralım.

z

Emetör takipçi yaptığında 0.6v kaybedersin. Eksantirik tasarım gerekir. O opamptan vazgeç. Artır voltajı negatif voltajı da daya kurtul. Basit bir sorunu dert ettin.

F.T

Tamamdır hocam büyük sözü dinlemek her zaman iyidir. :)Teşekkürler.

F.T

Z hocam devreyi OP07CNB ile yaptım.Tam istediğim gibi çalıştı.0 volt girişte çıkış 9.6 , 10 volt girişte çıkış 0.45 volt.İşime yaradı.Herkese yardımlardan dolayı teşekkür ediyorum.

hgbahadir

arkadaşlar bu konunun  2 sayfasında geçen LTC1049 devre elemanını nerden bulabilirim.https://www.picproje.org/index.php/topic,64208.msg497122.html#msg497122

veya onun yerine kullanabileceğim bir şey varmı. teşekkürler