Ynt: Elektronik kaynak makinesini MIG'e çevirme

Başlatan z, 27 Nisan 2016, 23:39:32

DEno_12

Alıntı yapılan: 54_fatih_54 - 22 Şubat 2017, 21:29:08
Arkadaşlar konu üzerinden baya geçmiş fakat okuyanlara bilgi olsun.

İnverter bir elektrot makinenin var ise musluklu torç ile lif tig yöntemi ile tig kaynağı yapıla bilir.

Elektrot ve tig kaynağında makinede akım ayarı yapılır.

Fakat mig kaynağında voltaj ve tel hızı kaynak akımını oluşturur.

Yani mig için makinenin akımı değil voltajına müdahale etmeniz gerekmekte.

Piyasada inverter monofaze mig elektrot ve liftig kaynağı yapan makineler bulunmakta.
@54_fatih_54
Inverter makine ile  TIG kaynağı yapmak için makinede ne gibi modifikasyonlar yapmak gerekir?

DEno_12

Alıntı yapılan: Logan - 29 Nisan 2016, 10:57:40

Benim tavsiyem eğer ince işler yapacaksanız TIG ile çalışmanızda yana olacaktır. Hem elinizdeki makineyi TIG kaynağına çevirmeye çalışmanız, MIG makinesine çevirmeye çalışmaktan daha kolaydır. İlk mesajınızda bahsettiğiniz HF devresini kurup bir de tetik devresi ile valf ilave ederseniz işiniz sadece torç satın almaya kalır.

@Logan hocam HF devresi olarak bahsettiğiniz z hocamin HV devresi mi? Inverter makineyi TIG e çevirmek istiyorum bahsettiğiniz gibi.

54_fatih_54

Alıntı yapılan: DEno_12 - 24 Şubat 2017, 23:13:35
@54_fatih_54
Inverter makine ile  TIG kaynağı yapmak için makinede ne gibi modifikasyonlar yapmak gerekir?

Sürekli tig kaynağı yapmayacaksın lif tig metodu ile yapabilirsin.

Bunun için yüksek frekans gerekmez musluklu torc kullanarak olur ark başlangıcı için tungsten i kısa devre etmen yeterli.

Makineyi tamamen tig yapmak istersen iş değişir.

Yüksek frekans için ateşleme sistemi gaz valfi sürme ayrıca ıgbt frekansında değişiklik gereken bilir tig kaynağında voltaj biraz düşük olmalı.
Tıg de amper e göre voltaj formülü

U=(10+0.04*I)
Dalından Kopan Yaprağın Akibetini Rüzgar Belirler..

DEno_12

Hocam vazgeçtik o işten direk tig kaynağı aldık.

Zoroaster

@Hako

İlk fırsatta ziyaret edip tecrübe etmek isterim.

Aşağıdaki linki bir ara tartışıldı diye veriyorum. Asıl tartışılan linki bulamadım.

https://www.facebook.com/interestingengineering/videos/1580832945319737/
Seytan deliginden kacti.