CEC1302 Microchip Arm Buluşması

Başlatan HeCToR, 30 Nisan 2016, 10:33:54

HeCToR

Evet arkadaşlar sonunda microchip ile arm ortak çalışma yapmaya başladılar CEC1302 Low Power Crypto Embedded Controller kit ve programmer mikroelektronika tarafından satışa sunulmuştur inşallah yakın zamanda mcu kısmında microchip ile arm güzel ürünler sunar ve zevkle kullanıma başlarız :)

http://www.microchip.com/wwwproducts/en/CEC1302
http://www.mikroe.com/cec1302/clicker/
http://www.mikroe.com/cec1302/clicker-2/
http://www.mikroe.com/mikroprog/cec/

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

MrDarK

Microchip'inde sonu Nokia gibi olmasında sıkıntı yok :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

HeCToR

@MrDarK Herkeze olurda microchip olmaz buna emin olun  ;D Bu arada dilerseniz microchip başlığı altıda ARM açma hazırlıklarına başlayalım  ;D  ;D

LukeSkywalker

Bu çip daha çok kripto özellikleriyle ön plana çıkıyor. Veri gizliliği gerektiren uygulamalar IOT kavramının hayatımıza daha çok girmeye başladığı günümüzde yaygınlaşacağı için çok isabetli bir birliktelik olmuş bence. Adamlar çalışıyor.

mesaj birleştirme:: 30 Nisan 2016, 10:56:28

Bu arada mikroE son zamanlarda inanılmaz derecede altyapı yatırımları yaptı. Sırbistan gibi bir ülkede bunların başarılabilmesi bizim için de örnek olmalı.

HeCToR

@LukeSkywalker evet hocam kesinlikle microchip büyük sıçrayışlar içerisinde ve microchip kendine yakışanı daima yapacağına inanıyorum.

fahri-

Pic lerle ARM işlemciler yapı itibarıyla tamamen farklı işlemciler. Microchip ile ARM ortak ürün çıkarırsa adı Pic olmaz. Başka bişey olur. Alışageldiğimiz pic ler den tamamen farklı bir ürün olur. Sadece üreticisi Microchip olan farklı bir işlemci olur.

HeCToR

Alıntı YapPic lerle ARM işlemciler yapı itibarıyla tamamen farklı işlemciler. Microchip ile ARM ortak ürün çıkarırsa adı Pic olmaz. Başka bişey olur. Alışageldiğimiz pic ler den tamamen farklı bir ürün olur. Sadece üreticisi Microchip olan farklı bir işlemci olur.
@fahri- hocam ;D Sırf yorum olsun diye yaptınız olarak anlıyorum bu yorumunuzu yoksa yanlışmı düşünüyorum.

fahri-

Neden öyle düşündünüz. Yanlış mı düşünüyorum?

HeCToR

Alıntı YapNeden öyle düşündünüz. Yanlış mı düşünüyorum?
Doğru düşünüyorsunuzda hocam bu arasındaki farklılıkları bu form içerisinde bilmeyen yoktur diye düşünüyorum.Ad konusuna gelince bu tamamen microchip şirketinin  fantazisine kalmış birşey mantıklı açılımı olan bir ad koyabilirler zaten çok mühim bir konu değil bence.

fahri-

Önceki yorumlardan ben şöyle birşey çıkarmıştım. Pic işlemciler ARM gibi performanslı olacaklar ama hala Picler gibi anlaşılması ve çalışması kolay olacak. Böyle bir beklenti var gibi :)

HeCToR

Alıntı YapÖnceki yorumlardan ben şöyle birşey çıkarmıştım. Pic işlemciler ARM gibi performanslı olacaklar ama hala Picler gibi anlaşılması ve çalışması kolay olacak. Böyle bir beklenti var gibi
Yanlış anlaşılma olduğunu anladım zaten hocam  :) ARM'nin güçlü serileri kadar başarılı olmasada PIC32 serileride fena sayılmaz birazda ne kadar ekmek o kadar köfte sözüne dayanıyor diye düşünüyorum.Kendi adıma konuşmam gerekirse PIC32 serisine ihtiyaç duyacak projeler ile karşı karşıya gelmedim 12F,16F,18F Serileri benim işlerimi her zaman karşıladı ve hala karşılamaya devam edecektirde sanıyorum PIC32 serisini kullanacak projede gelirse onada adım atarız inşallah.ARM ile ortak çalışmasını istememdeki neden ise fiyatlar aşağı performans yukarı çıkacaktır diye düşünüyorum.

Ersin

Önemli olan STM lerin fiyatlarında olacak mı yoksa arm üreten bir sürü firma var ama fiyat/performans tan dolayı st aldı başını gidiyor.

Küçük bir ayrıntı  : Package   144-pin WFBGA

Çıkaracakları farklı modellerde tqfp de olacak buyuk ihtimal

HeCToR

@Ersin olur sanırım.Evet fiyat konusunda ST ön planda ancak NXP fiyatlarıda fena sayılmaz ST'nin ön planda olma nedeni ise satış ve kullanım pazarının yüksek olması oda fiyatta etki ediyor microchip kullanıcılarıda yüksek eğer ARM ile ortak ürün ortaya çıkarırlarsa pazarı artacak ve fiyat bazında ST ile rekabete girecektir diye düşünüyorum bakalım zaman ne gösterecek.

eeburakdemir

ARM tabanlı microchip denemek gayet güzel olacaktır , st ise şuanda pazarın hakimi gibi görünsede microchip bu pazarda da yerini koruyacaktır. ( fiyatlar yanıltıcı olmasın ) Günümüzde IoT kavramının gelişmesi ile beraber microchip direkt olarak kullanıclara popüler bir daldan ürün yapmış , low power ve kripto özellikleriyle yine kendini bu çalışmada göstermiş.
Asla pes etme...