Diyot

Başlatan veliusta, 02 Mayıs 2016, 11:27:04

veliusta

http://www.direnc.net/DC-Boarduino-Arduino-uyumlu-Takimi-w-ATmega328-v10-Adafruit,PR-25662.html

Şu ürüne baktım.

1N4001 diod yanlış güç bağlantılarına karşı koruma sağlar.
  yazmışlar.

Bu diyotun yaptığı görevi üstlenecek  daha iyi bir diyot ne koyabiliriz?  Germanyum diyot koymamız gerekmiyor mu? İstenilen şey: Verim ve Koruma

t2

1N4001 . beslemeye seri olarak  bağlanır. uçlar ters  bağlanırsa devre zarar görmemiş olur. Diyod üzerinde 0.6V kadar gerilim düşer. buraya germanyum diyod takılırsa 0.3  civarında gerilim düşer. yani önemsiz bir değerdir. germanyum diyod bağlamak  gereksizdir. devrede zaten regülatör vardır. Doğru bağlama için 0.3 veya 0.6V gerilim düşümü önemsizdir.

Bu devrede 1N4001 kullanım amacı, adaptör jakındaki uçlar ters ise devreyi korumak içindir.

1N4001  yerine daha iyisi  1N4007 olur.   ki o da bu devrede gereksizdir.

Koruma amaçlı diyod, besleme jakına paralel olarak da bağlanabilir.
Bu durumda ters polarite varsa, beslemeyi kısadevre ederek, devreyi korur, sigorta varsa sigortayı attırır.

veliusta

t2

bu devrede Schottky- diyodun işi yok.  anlamsız.

HexfeT

Burada diyotun temel özelliği olan tek yönde akım iletme dışında bir fonksiyonu yok. Zaten doğru akım üzerinde çalıştığından bir shottky diyotu üstün kılan parametrelerin burada anlamı yok.

veliusta

Benim asıl sormak istediğim şey.
1N4001 0.6 volt düşürüyor. Eğer yapacağım devre verimli birşey olmasını istiyorsam. 1n4001 yerine ne kullanmam gerekir?

t2

1N4001 kullanılırsa acayip verim alırsınız. çok verimli olur. bunun yerine 1n4148 kullanılırsa daha ucuzdur ama verimi azdır.

HexfeT

Alıntı yapılan: veliusta - 02 Mayıs 2016, 12:41:30
Benim asıl sormak istediğim şey.
1N4001 0.6 volt düşürüyor. Eğer yapacağım devre verimli birşey olmasını istiyorsam. 1n4001 yerine ne kullanmam gerekir?

Verim diyorsanız diyotu söküp atın, doğrudan bağlayın.
Orada diyotun kullanılma amacı acemi kullanıcının adaptör polaritesine dikkat etmeden bağlama ihtimali.

veliusta

O zaman bu devre içinde D1 diyotu yerine 1N4001 in kullanın.
@t2

t2

Örneğini devre kalem pille beslenecekse, maksimum 100mA çekilecekse koruma amaçlı daha büyük diyod takmanın gereği yoktur.
1n4001 yeterlidir.

D1 koruma amaçlıdır. bu devrede endişe etmeniz gereken yer D1 değil D2 dir.  acabaa fazla mı ısındı. daha hızlı diyod taksam  nasıl olur?

veliusta

D2'nin hızlı diyot olması gerektiğini biliyorum.
Diyelim ki Alibabadan adam ürün satmak istiyor. Modülünde en verimli şekilde tasarlamak istiyor. ve Yanlış besmeleği engellemek istiyorsa 1n4001 diyot mu takacak ?

t2

Verim, girişteki enerji ile çıkıştaki enerji farkı. Bu fark ısı olarak yayılır.
Girişten 1Amper geçse, 1n4001  koruma diyodunda harcanan güç 0.6W.  Devrenin kalan kısmı ne kadar gücü boşa harcıyor? verimi nedir?
Sırf koruma amacıyla  0.6W boşa gidiyor. bunun yerine diyodu takmazsanız 0.6W kazancınız olur. Bu kayıp çok  önemliyse başka diyod seçmek gerek.  Belki de diyodu seri değil ters paralel bağlamak gerek. bu durumda hiç kayıp olmaz. Besleme uçları  ters bağlanırsa kaynak kısadevre olur.