Enstrüman ( Elektrogitar + Elektrobağlama ) Lamba Preamplifikatör

Başlatan rayman, 02 Mayıs 2016, 17:42:05

rayman

Uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir proje... Bu Premplifikatör Lambalı Amplifikatör'leri tamamen yerinden kaldıracak bir çalışma oldu diyebilirim....
Lambalı Amplifikatörler gerek yapıları , gerek kullanım alanları bakımından hem hantaldırlar hemde tamamen büyük yer kaplarlar. Vede taşınabilmesi oldukça zordur. Örneğin sahneye çıktınız Lamba sıcaklığını hissetmeniz lazım , bu yüzden kafa amplifikatör  vede altına kabin götürmeniz lazım. Çıkan sound mükemmel olsada bunun içinde birde mikrofonla mixere girmeniz gerekli. Bunun için , mikrofonla tonlasanız bile bu alet hoparlör vede kabin arasında akustik bir boşluk olacağından  , ister istemez desibel kayıbı olacaktır. Bu yüzden pek tercih edilen ilkel yol olsada bu hep profosyonel gitarcılar tarafından tercih edilir. Vede oldukça pahalıdırlar. Benim çalışmamda , Enstrüman empedans ilişkisini  uyduracak bir preamplifikatör vede bu preamplifikatörü  , Silikon tabanlı enetegre , transistör , chip tabanlı ses girişlerlerine convert ederek tamaman lambalı amplifikatör hantallığını ortadan kaldırdım diyebilirim. Giriş hassasiyetim 1m ohm , çıkış empedansım 600 ohm xlr - Balance out sayesinde heryere rahatlıkla  bağlayıp gerçek lamba tonunu alabiliyoruz. Bu tasarımın gerçekten bir devrim olduğunu düşünüyorum.

2 adet Elektron Tube sayesinde 380volt dc. gerilim ile , Lamba empedansı 1mega ohm . giriş ile Manyetiklerin ( gitar picup ) bütün karekteristiğini yansıtacak şekilde preamplifkatör düzayn elde edilir. Bu sayede Ton kontrol ile yüksek hacimli ( kazançlı vede hassas ) ton elde edilir. Bu preamplifikatörün çıkışı sayesinde , hybrit ( silisyum tabanlı ) Entegre , transistör girişli mixere yada Line girişi 600ohm -22k olan girişe Konvert edilerek , tamamen lamba amplifikatör tonu alınabiliyor. Hem ufak , hemde şık bir tasarım olacak. Her yere taşınabiliyor olması ayrıca kullanıcıya kolaylık sağlıyor.
Bir video yaptım Mp3 playerden (enstrüman olmadığı için ) orjinal kayıt ile bu benim videoyu kıyaslayabilirsiniz. 4. dakikadan sonra Elektrogitar için alttaki videoyu kıyaslayabilirsiniz.... İlk 4 dakikadan öncede Elektrobağlama ile kayıt almıştım onuda dinleyebilirsiniz...

https://www.youtube.com/watch?v=EArLeyi7O_0

https://www.youtube.com/watch?v=b3O7xLA4IwY

Frekans Responce aralığı 20hz-700khz.
220 volt Ac filtre
3 adet Elektron Tube
Geniş ban ton kontrol özelliği
Çıkış izalasyon trafosu
Point to Point montaj

MT

Hocam bu şekilde preamp'ın etkisini sağlıklı anlayamayız ama siz aşırı işlenmiş sesi preamp'a girmişsiniz. Direk bir enstruman ile clean tonda preamp var iken ve yok iken kaydettiğiniz kanal kaydı bize dinletebilirseniz o zaman sağlıklı yorum yapmamız mümkün olur.   

rayman

Evet doğru diyorsunuz. Ancak Enstrüman olmadığı için bu test videosu diye kayıt ettim fikir sahibi olursunuz diye. Tabikide Gitar yada Elektrobağlama girildiğinde çıkacak ton mucize değil . Çünkü bu tasarlarken  girişteki preamp tamamen metalcilerin kullandığı kaliteli bir amplifikatörün preamp kısımı. Çıkışında empedansı kayıpsız 600 ohm değerine Konvert edebildim. Bu sayede her türlü mixer yada başka fet girişli cihazlara direk bağlayabilmek için
https://www.youtube.com/watch?v=RwfgCIqyN-g

sadogan

Lambalı ampli çıkış empedansı ,frekansa  göre değişir.
Aynı durum hoparlör de endüktif bir yük olduğundan, onunda empedansı
(Hopalör empedansı 600 hz deki empedansı ile anılır.)
frekansa göre değişir. Böylelikle lambalı ampli ile hopörler arasında
yük uyumu idael e yakın olur. Sizin preampli bu uyumu nasıl sağlıyor ?

HexfeT

Canlı müzik yapan bir yere gittiğimde bazen görüyorum. Gitarist kendi lambalı mambalı, her neyse, amplifikatörünü getiriyor, gitarı giriyor. Amplinin kıytırık hoparlörünün önüne kıytırık mikrofonu dayıyor, mikrofonu miksere giriyor.  Müzisyen değilim, benim anladığım bir iş değil fakat teknik olarak böyle bir düzenekte ses kalitesinden kesinlikle bahsedilemez. Sinyalin içine edileceği açık fakat bu içine edilme olayı duyulmak istenene yakın sonuç veriyorsa onu bilemiyorum. Sonuçta işin içinde aslına sadakat değil distortion var.

rayman

Yorumlarınız için teşekkürler. Ancak dediğimiz gibi , bazı teknik konular yüzeysel anlatılıyor ama burada ısbata dayanır bir şekilde izah edelim : Mixerimiz yada ses kartımızın giriş seviyesi empedans olarak çok düşük . Tabiki bu girişte kapasitif değişkenliklerde gösterebilir. Ancak lambalı preamplifkatürn çalışma empedansı sonsuz olduğundan vede çalıştığı zaman 1m. değerlere düşüyor. Burada çıkışına vede girişine bu empedansı karşılayacak konverter koymazsanız seste çok parlaklık olur vede bass lar yok olur. Burdaki preamplifikatörümüzde çıkışımızda tekrar lamba konverter var . 10k/600 ohm çıkış trafosu. zira single ended gibi çalışıyor. Hem izalasyon hemde konverter. Tabi can alıcı kısımı transformatörün sarım teknikleri ile iş çok zorlaşıyor. Bu hesaba transformatörün manyetik geçirgenlikleri bile önemsenip yüksek Gauss lu saç kullanılıyor.... Gitar amplifikatöründede aynı mantık geçerlidir. Çıkıştaki transformatör en can alıcı kısmıdır . Örneğin bir pp. çıkış amplifikatöründe  Empedans 3,5k iken çıkıştaki yük 8 ohma düşürülüyor. Bu sayede  oldukça kaliteli ses alınıyor. Benim çalışamamda böyle bir şey.

new-ar1

Alıntı yapılan: HexfeT - 04 Mayıs 2016, 15:32:21
Canlı müzik yapan bir yere gittiğimde bazen görüyorum. Gitarist kendi lambalı mambalı, her neyse, amplifikatörünü getiriyor, gitarı giriyor. Amplinin kıytırık hoparlörünün önüne kıytırık mikrofonu dayıyor, mikrofonu miksere giriyor.  Müzisyen değilim, benim anladığım bir iş değil fakat teknik olarak böyle bir düzenekte ses kalitesinden kesinlikle bahsedilemez. Sinyalin içine edileceği açık fakat bu içine edilme olayı duyulmak istenene yakın sonuç veriyorsa onu bilemiyorum. Sonuçta işin içinde aslına sadakat değil distortion var.
HexfeT hocam dünyadaki uygulamada böyle,Gitarist kendi alışık olduğu sesi amplifieri ile ayarlar,önünede yüksek Spl'de çalışabilen bir mikrofon konulur,ses mikseri ile ses sistemine bazı teknikler uygulanarak gönderilir..Gitar amplifier'inin hoparlörü ise pek kıytırık değildir,özel üretilmiş ve fiyatı normal hoparlörden bayağı yüksektir..Tüm bunlar ise dediğiniz gibi duyulmak istenen sesi elde etmenin bilinen en geçerli yolu..

rayman

New-ar1 :

Evet ilkel yol  böyle olmasına rağmen aradaki akustik boşluktan ( Mikrofon - Gitar Hoparlörü ) maalesef desibel kayıbı olabiliyor. Benim bildiğim Cardiodit özelliğinde olan Sm57 mikrofonu bu iş için yeterlidir. Ama düşünülmesi gereken onca para gitar hoparlörü vede gitar amfilerine vermekten ziyade her yere taşınması çok külfetli birşey. Benim bu çalışmamda bu olayı tamamen ortadan kaldırdığını görüyoruz. Direc/Box lar bile piyasada bulunanlardan bahsedeyim en kalitelileri bile maalesef yeterli doğrultucu özelliğine sahip değillerdir. İlgilenenler Boss yada başka firmaların şemalarına bakabilirler. Lamba nın yeterli empedansını doğrultacak kapasiteye sahip değiller.  Benim tasarım bunu tamamen mixer girişine Konvert ediyor vede müthiş bir Sound sergiliyor .  Buda çok eski bir kayıt olmasına rağmen tonları nekadar iyileştirdğini görebilirsiniz ...https://www.youtube.com/watch?v=8iI8mWASmbc

Buda orjinal kayıtı :

https://www.youtube.com/watch?v=7BMVZMaYVLM