Dünyanın en küçük cnc tornası

Başlatan z, 03 Mayıs 2016, 18:51:35

Elektroemre

Hocam elinize emeğinize sağlık, her çalışmanız heyecan verici, ancak bunları "son ürün" haline getirip piyasaya sunsanızda bizlerde nasiplensek :P
10 tane yarım iş 1 tane tam iş etmiyor.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

Çok iyi bir mühendislik Z biraz anlatabilirmisin bunla neler yapılabilir.

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

serdararikan

birde çalışır halini görebilirmiyiz,

z

Bu torna ile matematiksel grafikler kullanarak kişiye özel tespih üreteceğim.

Çalışır hali için video çekerim fakat şu anda PC ve kontrol kartı yazılımlarına yeni başladım. Çalışır hale gelmesi için yaklaşık bir hafta kadar işi var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

muhendisbey

Buradaki kayış yeterli işi görüyor mu?
Şundan soruyorum, sanki kayış yerine dişli olsa daha iyi olabilirdi. Bu incelikteki dişsiz bir kayışa güvenemedim.
Solid çizimini oluşturursanız size 3D'den dişli basayım. Dişler ince olmasın, çok ince ve hassas diş basamaz.

http://www.thingiverse.com/thing:26243

yada

http://www.thingiverse.com/thing:10707

gibi.

Bir de tornadan çok fazla anlamam şunu merak ettim ucu sivri lineer rulmana bağlı olan parçanın görevi nedir? Parça tutmak desem tutucu gibi değil. Dönmesi için desem dönecek bir parça gibi de değil. sıkıştırma amaçlı mı kullanılıyor?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

t2

Yüzük, küpe de üretilebilir.  Özgün hediye çok tercih edilir.

94220039

ipek

Dershaneler için popüler kalemtraş olmaya aday...

elektronik

elinize sağlık . çok küçük olmuş karışık atölyelerde sık sık kaybolacak bir torna tezgahı. :)

ido2323

z hocam gibi insanlar gerçekten nadir bulunur; düşünsenize bunun 3d çizimini yapacaksınız, elektrik, mekanik kısımlarını halledeceksiniz yetmeyecek yazılımını da yapacaksınız. Bu işler göründüğü kadar kolay değil, bu yüzden projenin mümkün olan en kısa sürede bitmesini temenni ediyorum. Umarım sonucunda müşteriye kargolanmayı bekleyen paketler olur da bizler de alabiliriz.
Aslında kick startera da konulabilir.

zengdai

Alıntı YapBir de tornadan çok fazla anlamam şunu merak ettim ucu sivri lineer rulmana bağlı olan parçanın görevi nedir? Parça tutmak desem tutucu gibi değil. Dönmesi için desem dönecek bir parça gibi de değil. sıkıştırma amaçlı mı kullanılıyor?   
kesici veya traş kaleminden bahsediyorsunuz herhalde. kesici kalem işlenecek parçayı yontmaya yarıyor.

Ayrıca, mandren deki titreşimi neredeyse sıfıra indirebilirsiniz. android telefonu  rulman yatağının üstüne koyun. ve bir tanede ivme grafiği çizen bir program indirip çalıştırın. mandrenin üstüne, herhangi bir yere sıcak silikon ile küçük bir metal parçası yapıştırın. bu parça sisteminizin spindılın büyüklüğüne göre değişir, belkide bir damla sıcak silikon yeterli olur. deneme yanılma ile bulabilirsiniz. Böylece mandrenin yanlarına gelecek şekilde parçayı yapıştırıp eksenlerdeki titreşimleri telefondan görmeye çalışın. deneme yanılma ile mükemmele gidebilirsiniz. eğer uzman biri iseniz hemen bulabilirsiniz en iyiyi. bu işlenecek parça takılmadan makinenizin titreşimini gidermek için. takılacak parça düzgün değilse eylemsizlik momentinden, kütle*sapma^2 miktarı kadar(gibi bişeydi) değişimler olması normal. buda yontmadan düzelecek bişey değil
Dua etmeyi unutmayalım

muhendisbey

traş kalemini yandaki parça olarak düşünüyordum.
Daha önce gördüklerimde lineer rulmanın iç kısmına takılan ucu sivri mil yerine matkap ucu takıldığını görmüştüm. Sivri çubuğu görünce pek anlam veremedim.
Ben daha çok freze-dik işlem makineleri ve lazer kesim-işleme üzerinde çalıştığım için torna bana bir yerde yabancı geliyor.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

rck8942

Geriye kalan bi batarya. Yaninda götür isini hallet 😂
Elektroniker für Betriebstechnik