İnternete bağlanabilen yedekleme HDD arayışı

Başlatan OG, 04 Mayıs 2016, 20:58:46

polleme

diot

qnap yada zyxel nas al her işini görür.  ben zyxel nsa210 modelini kullanıyorum hala. hem 25 watt gibi  düşük bir enerji kullanıyor. istersen üzerindeki sisteme mysql den web server , bittorent istemcisine kadar her türlü elkentiyi zyxelden indirip kurabiliyorsun.

http://www.zyxel.com/tr/tr/products_services/home-network_storage.shtml?t=c

robomaster

Ne derece iyi olur bilmiyorum denemedim ama ucuz bir çözüm olacağı kesin.
Üzerinde USB portu olan modem varsa ve destekliyorsa sadece harici bir disk takarak NAS sunucusu
olarak kullanabilirsiniz.

OG

Hepsi güzel bilgiler olmuş.

Bu alttaki ise benim için en kestirme ve en basit çözüm gibi. Biraz da datalar sağa sola gitsin istemiyorum. Malum, çizim kod vs, film falan yok.

Alıntı YapÜzerinde USB portu olan modem varsa ve destekliyorsa sadece harici bir disk takarak NAS sunucusu
olarak kullanabilirsiniz.

Çünkü Superonline Fiber tesisat için verdikleri Huawei HG255s USB ye de sahip.

USB HDD ile olabileceği bilgisi net ise bunun nasıl yapılacağı belki araştırıp bulunabilir ama tembellik yapıp sorsam,
Nasıl yapılır?

mesaj birleştirme:: 05 Mayıs 2016, 22:14:17

Farklı bir modem için bir tarif buldum
https://www.youtube.com/watch?v=tGeUr1NiI-o

Benim modemde Üst Menüde PAYLAŞ tıklanınca

jpg upload

Depolama Paylaşımı Altında SAMBA, FTP secili iken KAYDET dedik,
Kullanıcı Ayarlarından şifre vs verdik

Aynı ağda iken hemen USB diske bağlandım.
ftp://modem.home/
veya
ftp://192.168.1.1
ile

Dış IP ile bağlanamadım, tabi bazı yonlendirmeler gerekli sanıyorum
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

robomaster

Bende denemek için apple airport için bir örnek buldum.

Dış ipden bağlanmak için modemden port yönlendirmesi yapmak lazım da airport sadece bir eirişim noktası kendi ip si var.
Modem de nasıl olacak... (Kendi kendine yönlendirme). Acaba 21 nolu portu dışarı mı açmak lazım.

muhendisbey

Modem üzerindeki USB'leri genel olarak lokal paylaşıma izin veriyor. Bu USB'ye yazıcı ve harici disk takılabiliyor ancak dışarıya izin verdiğini görmedim. Verse bile ip'lerin çoğu dinamik kullanımı zor.

Daha önce lokalde böyle flash bellek ile bir denemem olmuştu. Sürekli olarak bağlantı kopuyordu verim alamadım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

Dış ip den bağlanmak için Şunu denediniz mi? Kendi ip nin ve 21 port.  Örnek 92.68.65.10:21

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

OG

Alıntı yapılan: engerex - 05 Mayıs 2016, 23:57:34
Dış ip den bağlanmak için Şunu denediniz mi? Kendi ip nin ve 21 port.  Örnek 92.68.65.10:21
Denedim olmadı.
İç ağda iken, bir FTP program ile
kullanıcı adı ve şifresi de girerek 192.168.1.1 ' i  çağırdığımda direk bağlanıyor, klasorler kontrolum altına giriyor.
Dışarıdan ise bağlanamadım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

rck8942

Disardan baglanmak icin en temizi bi tane dyndns adresi almak olacaktir. Ip adresiniz degisse bile dyn adresinizden her zaman erisebilirisin. Port forwarding diye manuali aratin.
Elektroniker für Betriebstechnik

robomaster

Hocam dışarıdan 21 nolu porta gelen isteği 192.168.1.1 nolu IP ye yönlendirin olur bence....

mehmet

22(ssh) üzerinden kullanmak daha güvenli...

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

muhendisbey

Alıntı yapılan: robomaster - 06 Mayıs 2016, 09:22:22
Hocam dışarıdan 21 nolu porta gelen isteği 192.168.1.1 nolu IP ye yönlendirin olur bence....
Verdiğin ip adresi genellikle modem-router arayüz adresidir. Gelen çağrıyı hizmet veren bilgisayarın ip'sine yönlendirmelisin.
Daha önce zyxel modemde nasıl ayar yapılır görmüştüm. O modemler yönlendiriyordu, bu yeni fiber modemlerde (superonline-huawei) böyle birşey yapılamıyor. Yada beceremedim.

robomaster

Alıntı yapılan: muhendisbey - 06 Mayıs 2016, 11:45:38
Verdiğin ip adresi genellikle modem-router arayüz adresidir. Gelen çağrıyı hizmet veren bilgisayarın ip'sine yönlendirmelisin.
Daha önce zyxel modemde nasıl ayar yapılır görmüştüm. O modemler yönlendiriyordu, bu yeni fiber modemlerde (superonline-huawei) böyle birşey yapılamıyor. Yada beceremedim.

Burada hizmet veren PC yok, hizmeti modemin kendisi veriyor. Daha önce konuştuk kendisine yönlendirme var.
Ben erişim noktası üzerinde yönlendirmeyi yaptım sorun yok.  Hizmeti veren modemin kendisi. Zaten lokalden 192.168.1.1 den bağlandığın da ifade etmiş.
Dışarıdan bağlanılırsa da bu IP ye yönlendirmek zorunda ftp portunu.  Ayrıca modem ftp portundan hizmet veriyorsa port numarası sadece 21 olabilir. modem üzerinde secure ftp sunucusu olduğunu sanmıyorum o sebeple 22 portu ve 990 dı herhalde bu portlar ile erişemezsiniz. (Modem secure erişimi destekliyorsa bende almak istiyorum)