Raspberry pi başlangıç tavsiyeleri

Başlatan unknownperson, 05 Mayıs 2016, 20:44:01

unknownperson

Merhaba arkadaşlar, bir an önce raspberry pi'yi kurcalamak istiyorum. Öncelikle elimde raspberry pi model b (rev 2) bulunuyor. İnternette araştırma yaptım, fakat kiti yakmamak ve kit için gerekli malzemeleri doğru alabilmek adına burada konu açıyorum. Raspberry pi'yi kullanma amacım Internet of Things olayına adım atmak olacaktır.

1.Araştırdığım kadarıyla sanırım 5V 2A güç vermem gerekiyor, bunun için aliexpressten bir adaptör sepetime attım.

2.Micro sd kart için Sandisk class10 8 gb'lık hafıza kartını seçtim yarın almaya gideceğim.

3.Raspberry'nin sitesinden son sürüm raspbian'ı indirdim içindeki iso dosyasını alacağım karta program aracılığıyla yüklüyeceğimi biliyorum.

4.Wireless olayını modem raspberrynin hemen yanında bulunduğundan normal pc ile modem arasındaki kablonun aynısından kullanarak raspberry ile modem arasını bağlayıp internete bağlamaya çalışacağım. (sanırım sadece kabloyu takmak yeterli olmuyor.)

5.Elimde HDMI ürün olmadığından ikinci el CRT(tüplü) monitör alıp Aliexpressten almayı düşündüğüm vga to hdmi converter ile monitör ve raspberry arasında bağlantı kurmayı düşünüyorum.

6. Klavye ve mouse hakkında pek fikrim yok aslında en ucuzundan alıp takmayı düşünüyordum fakat uyum sorunu oluyormuş, burada http://elinux.org/RPi_VerifiedPeripherals sanırım uyumlu olanları yazıyor, olmayan takarsak çalışma ihtimali var mı bilmiyorum.

Buraya kadar bir hatam varsa lütfen uyarınız ki başlamadan sorunları halledeyim ve benimde sizlere birkaç sorum var:

1. Alttaki bağlantıda bulunun alacağım ürünün raspberrynin çalışmasında sağlayacağı dezavantaj var mı ? Araştırdığım kadarıyla voltaj oynamalarından korumak için bir devre kullanmak gerekiyormuş bunun hakkında bilgi verebilir misiniz ?
http://tr.aliexpress.com/item/HOT-EU-Plu...280.oAS7FS

2. Elimde ZTE ZXHN H168N modemi bulunuyor ve ip adresinden modem ayarlarına girdiğimde DHCP Bağlama kısmına girip IP adresi ve Mac adresi girerek sanırım bağlanıyor. Modemimin raspberry pi ile uyumlu olması gerekiyor mu ? Böyle bir şart var mı ?

3. CRT monitöre aşağıda linki bulunan üründen alıp raspberry pi ile bağlantı kuran var mı ? Herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım ? Alacağım monitörün herhangi bir özelliğe sahip olması gerekir mi ?
http://tr.aliexpress.com/item/Hot-sellin...274.oAS7FS   

4. Herhangi bir kablolu usb klavye mouse taksak raspberrynin yanıtı ne olur ?

5. Gelen voltaja göre USB çıkışlarında sorunlar meydana gelebiliyormuş bu durumu yaşayan var mı ? illa USB HUB almak gerekir mi ? USB HUB 3.0 yerine 2.0 olsa uyumluluk adına problem olur mu ? Ve altta linki bulunan ürün işimi görür mü ?
http://tr.aliexpress.com/item/Hot-sale-W...268.oAS7FS

6.Elimde A4tech markasının webcami var, bunu raspberryde kamera olarak kullanabiliyor muyuz yoksa kamera modülü mü almak gerekiyor ?

Benim sorularım bu kadar sizin de aman şuna dikkat et şurada şunu yapsan daha iyi olur dediğiniz bir şey varsa paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Tagli

Vermiş olduğun aliexpress bağlantıları açılmıyor, o yüzden bahsettiğin ürünleri inceleyemedim.

2) Normalde RPi'yi,  aynı bilgisayarı bağladığın gibi kablo ile modeme bağlayabilirsin. Modemin sahip olması gereken ek bir özellik yok. Ancak bir ihtimalle, RPi'de network ayarı yapman gerekebilir. Ancak Raspian'ın bu konuda kullanıma hazır olarak geldiğini tahmin ediyorum.

3) Monitörün sahip olması gereken bir özellik yok. Aslında herhangi bir HDMI->VGA dönüştürücünün çalışması gerekir ama besleme ile ilgili bir sorun olur mu bilmiyorum. Kendim denemediğim için yorum yapmam mümkün değil ama ben olsam bir tane alıp denerdim. Pek pahalı değiller zaten, ben birkaç ay önce ebay'den $4 gibi bir fiyata almıştım.

4) Sorunsuz olarak kullanabilirsin, aynı bilgisayarında kullandığın gibi. Herhangi bir işlem yapman gerekmez. Ancak RPi'nin USB'ye verebileceği akımlar sınırlı olabilir. Eğer bir sorun yaşarsan adaptörle beslenen USB çoklayıcılardan kullan.

5) Yukarıda da dediğim gibi, böyle bir ürün gerekebilir. USB 2 veya 3 olmasının fark edeceğini sanmıyorum. Ben olsam 2 alırdım yine de.

6) Yine aynı mesele. Akım konusunda sorun yaşamazsan eğer, normal bir webcam kullanır gibi kullanabilirsin. Yanında gelen bir yazılım varsa muhtemelen sadece Windows için yazılmıştır ve bir işine yaramaz. Ancak webcam arayüzü standarttır. Linux altında çalışan herhangi bir webcam programı ile kamerayı kullanabilirsin.

Bu arada kablolu bağlantı tercih etmekle doğru bir seçim yapmışsın. Linux için USB wireless sürücüsü bulmak pek kolay değil diye biliyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Andromeda

Neden tüplü ekran? lcd nin arkasina bile monte edilebilir RPi..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

unknownperson

Alıntı yapılan: Tagli - 06 Mayıs 2016, 12:18:29
Vermiş olduğun aliexpress bağlantıları açılmıyor, o yüzden bahsettiğin ürünleri inceleyemedim.

2) Normalde RPi'yi,  aynı bilgisayarı bağladığın gibi kablo ile modeme bağlayabilirsin. Modemin sahip olması gereken ek bir özellik yok. Ancak bir ihtimalle, RPi'de network ayarı yapman gerekebilir. Ancak Raspian'ın bu konuda kullanıma hazır olarak geldiğini tahmin ediyorum.

3) Monitörün sahip olması gereken bir özellik yok. Aslında herhangi bir HDMI->VGA dönüştürücünün çalışması gerekir ama besleme ile ilgili bir sorun olur mu bilmiyorum. Kendim denemediğim için yorum yapmam mümkün değil ama ben olsam bir tane alıp denerdim. Pek pahalı değiller zaten, ben birkaç ay önce ebay'den $4 gibi bir fiyata almıştım.

4) Sorunsuz olarak kullanabilirsin, aynı bilgisayarında kullandığın gibi. Herhangi bir işlem yapman gerekmez. Ancak RPi'nin USB'ye verebileceği akımlar sınırlı olabilir. Eğer bir sorun yaşarsan adaptörle beslenen USB çoklayıcılardan kullan.

5) Yukarıda da dediğim gibi, böyle bir ürün gerekebilir. USB 2 veya 3 olmasının fark edeceğini sanmıyorum. Ben olsam 2 alırdım yine de.

6) Yine aynı mesele. Akım konusunda sorun yaşamazsan eğer, normal bir webcam kullanır gibi kullanabilirsin. Yanında gelen bir yazılım varsa muhtemelen sadece Windows için yazılmıştır ve bir işine yaramaz. Ancak webcam arayüzü standarttır. Linux altında çalışan herhangi bir webcam programı ile kamerayı kullanabilirsin.

Bu arada kablolu bağlantı tercih etmekle doğru bir seçim yapmışsın. Linux için USB wireless sürücüsü bulmak pek kolay değil diye biliyorum.

Tüm bağlantılarımı kablolu yapmaya çalışıyorum hem ucuz hem de biraz etrafta kablo göreyim ki motive etsin, eskiden kablosuz diye bir şey mi varmış :D

USB Hub olarak adaptör ile beslenen demişsiniz bu olmuyor dimi ?
http://tr.aliexpress.com/item/Wholesale-High-Speed-Micro-Mini-4-Port-USB-2-0-Hub-USB-Port-For-Laptop-PC/32490778867.html?spm=2114.010208.3.1.qvInXy&ws_ab_test=searchweb201556_10,searchweb201602_5_10017_10034_10021_507_10022_10020_10009_10008_10018_10019,searchweb201603_1&btsid=3cd8eb8e-054b-4ab1-9009-2ec5e0acfae8

Scart girişli 37 Ekran TV var, video çıkışıyla direk raspberry pi ile bağlantı kurabiliceğimi birinden öğrendim, bunda bağlantıları nasıl yapabilirim ve raspberry pi de AV çıkışını aktifleştirmek için kod yazmak gerekiyor sanırım bu kodu yazmak için ekran gerekiyor. Mantıken önce raspberry'i başka bir ekrana bağlayıp AV çıkışını aktifleştireceğim sonra AV bağlantısını yapıp kendi TV'mde kullanmaya başlayacağım, haksız mıyım ?
(Böyle bir doküman buldum https://bhavyanshu.me/tutorials/force-raspberry-pi-output-to-composite-video-instead-of-hdmi/03/03/2014 )

Sanırım scart'ta sarı kablo video'ydu ben bunu direk raspberry'deki RCA Video out'a takarak bağlantıyı tamamlayamam dimi, bu kadar kolay olamaz ? :) :)

mesaj birleştirme:: 06 Mayıs 2016, 13:17:23

Alıntı yapılan: elek - 06 Mayıs 2016, 13:04:42
Neden tüplü ekran? lcd nin arkasina bile monte edilebilir RPi..
LCD dediğiniz küçüklerden mi bahsediyorsunuz ? Küçüklerden bahsediyorsanız normal tüplü bir ikinci el monitör 20-30 TL iken LCD'ler 30-40'a kadar çıkıyor. Monitör almak daha cazip geliyor hem büyük(yaklaşık 17'') hem de LCD'ye(4'') o kadar para vermektense.

Andromeda

Yok hayır...normal 15-19 inc lcd monitörlerden bahsediyorum..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

unknownperson

Alıntı yapılan: elek - 06 Mayıs 2016, 13:36:30
Yok hayır...normal 15-19 inc lcd monitörlerden bahsediyorum..
Pahalı hocam o nedenle alamıyorum, ikinci eli 90-100 TL civarı

mesaj birleştirme:: 06 Mayıs 2016, 13:56:05

Bir sorum daha olacak Raspberry pi model b(rev 2.0) var elimde http://www.bimeks.com.tr/urun/145152/sandisk-8gb-ultra-microsd-48mb-s-cl10-hafiza-karti.aspx#specs almayı düşünüyorum uyum konusunda sıkıntı çıkar mı ? Araştırdığıma göre sanırım Raspberry 2 ile sorun çıkarmıyor ama bu alacağım kart hızlı sanırım raspberry pi model b(rev 2.0) için sorun olur mu ?

Tagli

Harici beslemeli USB Hub dediğim şey bunun gibi bir şey. Yani bir adaptör ile normal prizden elektrik alacak.
Gökçe Tağlıoğlu

unknownperson

Alıntı yapılan: Tagli - 06 Mayıs 2016, 16:35:28
Harici beslemeli USB Hub dediğim şey bunun gibi bir şey. Yani bir adaptör ile normal prizden elektrik alacak.
Araştırmalarımı yaptım TV bağlantısı için gerekli kodlamaları öğrendim bağlantıları da öğrendim görüntü işini bir tek uygulamak kaldı taslak olarak çizdim duruyor yapacaklarım bir kenarda.

Bimeksten gelirken MicroSD kart aldım içine program ile Raspbianı kurdum içindeki config dosyasında ekran için gerekli kod değişimini yaptım ve bir kenara ayırdım.

Power için şöyle bir sorum olacak eğer ben hazır adaptör yerine yeterli amper ve voltajda eski bir telefon şarj cihazını kullanmak istesem ucunu kessem bunun + sını pin2 olan 5V'a eksisini pin25 olan Ground'a mı vermeliyim ? Bunları versem güç işini çözmüş oluyor muyum ? Ben öğrenmek için soruyorum yine de şunu sipariş edeceğim.
http://tr.aliexpress.com/item/HOT-EU-Plug-USB-Wall-Charger-Adapter-1M-black-Micro-USB-Data-Cable-Home-Travel-Cover/32370164210.html?spm=2114.13010208.99999999.273.ajbkN5

USB HUB olarak da bunu buldum, yeterlidir diye düşünüyorum :
http://tr.aliexpress.com/item/Perfect-7-Port-USB-Hub-AC-Adapter-EU-Plug/32576455939.html?spm=2114.010208.3.37.BiWoMH&ws_ab_test=searchweb201556_7,searchweb201602_1_10017_10034_10021_507_10033_10022_10032_10009_10020_10008_10018_10019,searchweb201603_7&btsid=2ee7ae01-3a25-40a5-87e0-f0283e042d69

ernuynk

merhaba hocam,

eğer temelde amacınız linux ile çalışmak ise, usb-ttl dönüştürücü kablo ile çalışın. Böylece mouse, klavye ve ekran derdiniz olmadan direkt olarak laptop'da putty programı sayesinde terminal üzerinden çalışabilirsiniz.

unknownperson

Alıntı yapılan: ernuynk - 06 Mayıs 2016, 21:46:38
merhaba hocam,

eğer temelde amacınız linux ile çalışmak ise, usb-ttl dönüştürücü kablo ile çalışın. Böylece mouse, klavye ve ekran derdiniz olmadan direkt olarak laptop'da putty programı sayesinde terminal üzerinden çalışabilirsiniz.
Yok genel amacım raspberry'i öğrenip, python ile programlama yapıp Internet of Things projeleri yapmak.

ernuynk

Alıntı yapılan: unknownperson - 06 Mayıs 2016, 21:57:52
Yok genel amacım raspberry'i öğrenip, python ile programlama yapıp Internet of Things projeleri yapmak.

mouse, klavye ve monitör bağlantıları sürekli olunca insan bıkıyor bende son 1 yıldır usb-ttl ile çalışıyorum. şuan için bir sıkıntısını görmedim ama tabii ki eksik noktalar yaşanabilir.

unknownperson

Alıntı yapılan: ernuynk - 06 Mayıs 2016, 23:08:12
mouse, klavye ve monitör bağlantıları sürekli olunca insan bıkıyor bende son 1 yıldır usb-ttl ile çalışıyorum. şuan için bir sıkıntısını görmedim ama tabii ki eksik noktalar yaşanabilir.
Aslında evde Usb-ttl var terminalde pcde yüklü ama önce bi normal başlayayım da olmazsa ona geçerim sonra. Ne gibi projeler yaptınız ?

ernuynk

Alıntı yapılan: unknownperson - 06 Mayıs 2016, 23:16:12
Aslında evde Usb-ttl var terminalde pcde yüklü ama önce bi normal başlayayım da olmazsa ona geçerim sonra. Ne gibi projeler yaptınız ?

Ben rPi'yi daha çok sunucu veya ona benzer projenin tam merkezi konumunda kullanıyorum. Örneğin lisans bitirme tezim için kinect kontrollü robot kol yapıyorum. Burada kablosuz haberleşme, kamera ile görüntü aktarma vb. tüm işlemleri rPi yaparken, sadece servo motorları sürme işini Arduino ile yapıyorum. Tabii ki hepsi rPi ile de yapılabilir ama tercih meselesi işte :) Diğer yandan da evimde kullanmak üzere akıllı ev otomasyonu için çalışmalara başladım. Yazın onunla ilgileneceğim :)

unknownperson

Alıntı yapılan: ernuynk - 07 Mayıs 2016, 02:11:35
Ben rPi'yi daha çok sunucu veya ona benzer projenin tam merkezi konumunda kullanıyorum. Örneğin lisans bitirme tezim için kinect kontrollü robot kol yapıyorum. Burada kablosuz haberleşme, kamera ile görüntü aktarma vb. tüm işlemleri rPi yaparken, sadece servo motorları sürme işini Arduino ile yapıyorum. Tabii ki hepsi rPi ile de yapılabilir ama tercih meselesi işte :) Diğer yandan da evimde kullanmak üzere akıllı ev otomasyonu için çalışmalara başladım. Yazın onunla ilgileneceğim :)
Aslında ben de seneye bitirme projesi yapacağım, siz bu olayı nasıl anladınız hani bir kite baslarken ilk programlamasını ögrenip sonra port giris cikislarini kullanmayi ogrenip sırasıyla haberlesme, motor gibi konular ögrenilir bunları sırasıyla anlatan bir site var mı ? Daha dogrusu cok var da sizin tavsiye edeceginiz var mi ? Ben yarim eksik anlatip düzensiz o konudan baska konuya atlayanlari sevmiyorum pek

ernuynk

Alıntı yapılan: unknownperson - 07 Mayıs 2016, 09:22:15
Aslında ben de seneye bitirme projesi yapacağım, siz bu olayı nasıl anladınız hani bir kite baslarken ilk programlamasını ögrenip sonra port giris cikislarini kullanmayi ogrenip sırasıyla haberlesme, motor gibi konular ögrenilir bunları sırasıyla anlatan bir site var mı ? Daha dogrusu cok var da sizin tavsiye edeceginiz var mi ? Ben yarim eksik anlatip düzensiz o konudan baska konuya atlayanlari sevmiyorum pek

aslında ben python dilini çok merak ediyordum. bölümüm itibariyle de elektronikte python'ı nasıl kullanabilirim derken rPi ile yolum kesişti. Öncelikle temel düzeyde python öğrenmeye çalıştım. Eğer temel algoritma ve programlama bilginiz varsa python'ı temel düzeyde iş yapacak kadar öğrenmeniz 2 gününüzü alıyor gerçekten zevkli ve kolay bir dil. Sonrasında yavaş yavaş rPi'de led ve motor çalışmaları yaptım. Bu çalışmaları aynı zamanda rPi üzerinde c++ diliyle de denedim. Zaten internet tabanlı bir iş yapacaksanız rPi en kolay çözüm gibi duruyor. Arduino, shield'ler nedeniyle çok pahalı oluyordu. Ben 20TL'lik modül ile internet sorununu çözdüm rPi 2'de. Sonrasında da proje kafamda şekillenmeye başladı zaten :)