Raspberry pi başlangıç tavsiyeleri

Başlatan unknownperson, 05 Mayıs 2016, 20:44:01

unknownperson

Alıntı yapılan: ernuynk - 07 Mayıs 2016, 14:31:31
aslında ben python dilini çok merak ediyordum. bölümüm itibariyle de elektronikte python'ı nasıl kullanabilirim derken rPi ile yolum kesişti. Öncelikle temel düzeyde python öğrenmeye çalıştım. Eğer temel algoritma ve programlama bilginiz varsa python'ı temel düzeyde iş yapacak kadar öğrenmeniz 2 gününüzü alıyor gerçekten zevkli ve kolay bir dil. Sonrasında yavaş yavaş rPi'de led ve motor çalışmaları yaptım. Bu çalışmaları aynı zamanda rPi üzerinde c++ diliyle de denedim. Zaten internet tabanlı bir iş yapacaksanız rPi en kolay çözüm gibi duruyor. Arduino, shield'ler nedeniyle çok pahalı oluyordu. Ben 20TL'lik modül ile internet sorununu çözdüm rPi 2'de. Sonrasında da proje kafamda şekillenmeye başladı zaten :)
İnternette çok fazla proje var, sizin projeleri yapmak için sırayla takip ettiğiniz bir sıra oldu mu yoksa GPIO, Led blink öğrenip direk bir proje belirleyip ona mı yöneldiniz ? Ben aynı zamanda motor kullanımından tutup ısı sıcaklık kontrollerine kadar tüm modülleri kullanmayı düşünüyorum hepsini öğrendikten sonra hepsini kullanabileceğim bir proje yapmayı düşünüyorum.

Bu heat sink'e flen ihtiyaç duyuyor musunuz ?

ernuynk

Alıntı yapılan: unknownperson - 08 Mayıs 2016, 15:24:59
İnternette çok fazla proje var, sizin projeleri yapmak için sırayla takip ettiğiniz bir sıra oldu mu yoksa GPIO, Led blink öğrenip direk bir proje belirleyip ona mı yöneldiniz ? Ben aynı zamanda motor kullanımından tutup ısı sıcaklık kontrollerine kadar tüm modülleri kullanmayı düşünüyorum hepsini öğrendikten sonra hepsini kullanabileceğim bir proje yapmayı düşünüyorum.

Bu heat sink'e flen ihtiyaç duyuyor musunuz ?

Heat sink kullanmıyorum. Sıra olarak tabii ki öncelikle gpio alıştırmalarını yapmıştım. Led yakma, motor kontrolü gibi. sonrasında kafamdaki proje üzerinden çalışmalar yapmıştım. Bana sorarsanız temel komutları ve alıştırmaları yaptıktan sonra, proje tabanlı çalışın. Ben proje tabanlı çalışmalarda her zaman daha çok verim elde ettim.

unknownperson

Alıntı yapılan: ernuynk - 08 Mayıs 2016, 16:11:07
Heat sink kullanmıyorum. Sıra olarak tabii ki öncelikle gpio alıştırmalarını yapmıştım. Led yakma, motor kontrolü gibi. sonrasında kafamdaki proje üzerinden çalışmalar yapmıştım. Bana sorarsanız temel komutları ve alıştırmaları yaptıktan sonra, proje tabanlı çalışın. Ben proje tabanlı çalışmalarda her zaman daha çok verim elde ettim.
Projelere bakıyorum da öğrenmek için değil de daha çok ihtiyaç ya da zevk için yapılmış. Benim tek amacım bütün modülleri kullanarak modüller hakkında fikir sahibi olmak ama böyle bir proje göremedim genelde ekran alıp yol bilgisayarı yapmak, mp3 player yapmak tarzı projeler var. IR infrared receiver, voice sensor pek kullanıldığını göremedim.

94onur94

Ben raspberry pi'yi ev otomasyonu projemde kullanıyorum. Halen geliştirme aşamasında web sitesi bitti linkteki kart ile evdeki cihazları aç kapa, anlık sıcaklık gibi verileri web sitesi-client cihazları arası gönderiyorum. Yazın bitirip burada demo yapmayı planlıyorum. Ayrıca pwm-gpiodaki fan ile cpu sıcaklığına göre rpnin kendini soğutması için bir adet python yazılımı koşuyor.

http://www.aliexpress.com/store/product/New-for-ESP8266-Cloud-capabilities-Beta-Balck-board-T5-Internet-of-things-IoT-esp-12E-esp/110055_32434949120.html

ernuynk

Alıntı yapılan: unknownperson - 08 Mayıs 2016, 16:33:31
Projelere bakıyorum da öğrenmek için değil de daha çok ihtiyaç ya da zevk için yapılmış. Benim tek amacım bütün modülleri kullanarak modüller hakkında fikir sahibi olmak ama böyle bir proje göremedim genelde ekran alıp yol bilgisayarı yapmak, mp3 player yapmak tarzı projeler var. IR infrared receiver, voice sensor pek kullanıldığını göremedim.

Ben genelde bir sensör veya bileşen kullanacağım zaman adafruit, sparkfun, instructables gibi sitelere göz atıyorum. Eğer oralarda yoksa zaten pek bulunmuyor :) Bunun yanında dediğiniz de doğru, bazı bileşenler ile hiç proje yok fakat bu olmayacağı anlamına da gelmiyor. Yani siz kendiniz de kütüphane oluşturarak belli bir kısmını halledebilirsiniz. Aslında burada küçük bir ayrıntı var; bende geçtiğimiz yıllarda rPi ile uğraşırken her şeyi python ile rpi üzerinden yapmaya çalışıyordum fakat şimdi geldiğim noktada, rpi ile kamera ve web bağlantılarını hallederken motor için gerekli pwm'i msp, arduino vb. kartlar ile sağlıyorum. Yani en kısa yoldan tekerleği alıp kullanmak gerek her seferinde icat etmeye gerek yok :)

mesaj birleştirme:: 08 Mayıs 2016, 18:24:26

Alıntı yapılan: 94onur94 - 08 Mayıs 2016, 16:42:57
Ben raspberry pi'yi ev otomasyonu projemde kullanıyorum. Halen geliştirme aşamasında web sitesi bitti linkteki kart ile evdeki cihazları aç kapa, anlık sıcaklık gibi verileri web sitesi-client cihazları arası gönderiyorum. Yazın bitirip burada demo yapmayı planlıyorum. Ayrıca pwm-gpiodaki fan ile cpu sıcaklığına göre rpnin kendini soğutması için bir adet python yazılımı koşuyor.

http://www.aliexpress.com/store/product/New-for-ESP8266-Cloud-capabilities-Beta-Balck-board-T5-Internet-of-things-IoT-esp-12E-esp/110055_32434949120.html

Hocam kart ilginçmiş, fiyatı da çok uygun. Umarım projeyi en kısa zamanda bitirip yayımlayabilirsiniz. Kartın kullanımını merak ettim doğrusu.

unknownperson

Alıntı yapılan: 94onur94 - 08 Mayıs 2016, 16:42:57

ESP8266 hakkında biraz bilgim var elimde de 2 adet bulunuyor fakat bu şekilde board üzerinde görmemiştim. Kitin üzerinde sanırım buzzer, sıcaklık ve nem sensörü, ortada arasına kart geçirildiğinde photointerrupt tı sanırım öyle bir sensör var. Hocam işte siz benim sipariş ettiğim sensörleri bir boardda kurulu olarak almışsınız ben tek tek öğrenip hepsini bir boardda birleştirip bir proje yapmayı düşünüyorum. Benim çok istediğim cihazlar arası iletişim kurabilmek hatta bunu web sitesi aracılığıyla yapmak, cihazlara ses ile komut vermek ( bir yerde görmüştüm :) ) bunun gibi yani communication olayını öğrenmek istiyorum. Biraz soyut bir konu bir yerden okumaya kalkınca işin içine protokoller serverlar giriyor orada iptal oluyorum. Siz nereden yardım alarak yapıyorsunuz ya da alıyor musunuz diye sorayım.

94onur94

Ben uzun süredir elektronik - yazılım işe ile uğraştığım için yardım aldığım konu sadece web sitesi ve tcp üzerinden mesaj gönderme işlemleri oldu. Tasarlamış olduğum web sitesi aşağıdadır. Rp ve tüm cihazlar aynı ağ üzerinde olduğu için rp web sitesi üzerinde tıklanan aç kapat butonlarına göre ait olduğu cihazın esp alıcısına tcp üzerinde istek atıyor. Alıcıda bu isteği alıp işliyor ve geriye "tamam" komutu gönderiyor. Her bir client belirlediğim zaman aralığında Rpye ben "şu cihazım" ve "IP adresim şu" diyerek mesaj atıyor ki RP clientlerin hangisinin çevrimiçi hangisinin çevrimdışı olduğunu bilsin diye. Log tutma ve RPnin donanımsal (sıcaklık, çalışma süresi) olayları ve her bir clientın IP adresi site üzerinde görülebiliyor. IPler sıfırlansa bile her bir client mesaj atıp RP yeniden IP - komut - cihaz algoritmasını düzenliyor. Projeye 3 ay önce başladım hala devam etmekteyim yazın bitirmeyi planlıyorum. Sadece client programlaması kaldı.

http://rphome.16mb.com/

Konuşmadan - sese olayı gerçekten sıfırdan tasarlayacaksan oldukça zor ama çeşitli moduller ile biraz daha kolaylaştırılabilir. Bazı basit komutları kısa sürede algılayabilen modüller var. Benim eklemeyi planladığım rp kendisi yazıyı sese çevirecek örneğin sıcaklık tıklanıldığı zaman küçük bir python yazılımı web sitesi üzerinden sıcaklık birimini çekecek ve linuxda bulunan program aracılığı ile sese dönüştürüp ses çıkışına gönderecek.

unknownperson

Alıntı yapılan: 94onur94 - 08 Mayıs 2016, 20:49:21
Ben uzun süredir elektronik - yazılım işe ile uğraştığım için yardım aldığım konu sadece web sitesi ve tcp üzerinden mesaj gönderme işlemleri oldu. Tasarlamış olduğum web sitesi aşağıdadır. Rp ve tüm cihazlar aynı ağ üzerinde olduğu için rp web sitesi üzerinde tıklanan aç kapat butonlarına göre ait olduğu cihazın esp alıcısına tcp üzerinde istek atıyor. Alıcıda bu isteği alıp işliyor ve geriye "tamam" komutu gönderiyor. Her bir client belirlediğim zaman aralığında Rpye ben "şu cihazım" ve "IP adresim şu" diyerek mesaj atıyor ki RP clientlerin hangisinin çevrimiçi hangisinin çevrimdışı olduğunu bilsin diye. Log tutma ve RPnin donanımsal (sıcaklık, çalışma süresi) olayları ve her bir clientın IP adresi site üzerinde görülebiliyor. IPler sıfırlansa bile her bir client mesaj atıp RP yeniden IP - komut - cihaz algoritmasını düzenliyor. Projeye 3 ay önce başladım hala devam etmekteyim yazın bitirmeyi planlıyorum. Sadece client programlaması kaldı.

http://rphome.16mb.com/

Konuşmadan - sese olayı gerçekten sıfırdan tasarlayacaksan oldukça zor ama çeşitli moduller ile biraz daha kolaylaştırılabilir. Bazı basit komutları kısa sürede algılayabilen modüller var. Benim eklemeyi planladığım rp kendisi yazıyı sese çevirecek örneğin sıcaklık tıklanıldığı zaman küçük bir python yazılımı web sitesi üzerinden sıcaklık birimini çekecek ve linuxda bulunan program aracılığı ile sese dönüştürüp ses çıkışına gönderecek.
malzeme olarak ek bir sey aldınız mı ?

94onur94

Hayır sadece raspberry pi b+,wifi alıcı ve linkteki modüller

unknownperson

Alıntı yapılan: 94onur94 - 08 Mayıs 2016, 21:55:57
Hayır sadece raspberry pi b+,wifi alıcı ve linkteki modüller
Tcp olayini kitaptan, siteden felan mı ögrendiniz yoksa birinden yardım mı aldiniz ?

94onur94

Web sitesi ve web iletişimi ilgili olayları internet üzerinden öğrendim. Geçmişte ASP.net ile çalışmışlığım var.

RaMu

Çok vakit kaybediyorsun bence hemen deneyebileceklerini dene.
Ben aldığım gün RCA dan tvye bağlayıp çalıştırmıştım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

unknownperson

Alıntı yapılan: RaMu - 08 Mayıs 2016, 22:15:00
Çok vakit kaybediyorsun bence hemen deneyebileceklerini dene.
Ben aldığım gün RCA dan tvye bağlayıp çalıştırmıştım.
Bu sefer ben de direk dalmak istiyorum o yüzden Tv yi cektim, scart girisi yoktu gittim aldim sd kart flen her sey tamam ama eger suan calistirirsam kimse beni basindan kaldiramaz 2 hfta sonrada finallerim var o yuzden tüm arac gerecleri aldim son sınav günümü bekliyorum. Ramazanda sabah aksam gece ugrasicam. Suan derslerden vakit kaldikca raspberry proje bakiyorum video izliyorum, otobüste flen makalelerini okuyorum :)