Raspberry pi 3 laptop ekranı ile kullanmak

Başlatan erolozturk96, 07 Mayıs 2016, 13:37:45

erolozturk96

Merhaba arkadaşlar raspberry pi 3 almayı düşünüyorum fakat elimde hdmi bir ekran bulunmamakta. Asus x550jx model laptopum var raspberry pi3 u hdmi kablosu ile laptopa bağlayıp ekranı klavye ve fareyi raspberry pi 3 de kullanabilirmiyim?

kasif

Evet arkadaşları ben de merak ediyorum.

evimde eski ve bozuk bir MSI notebook var. Raspberry pi veya bana pi gibi bir ürün alıp buna laptop un ekran, klavye ve touchpad i bağlama şansımız var mıdır?

DaRt

Çizgi marketin son kampanyasından aldığım banana pi/super pi dün elime geçti. Ben de ilk aynı şeyi yapmaya çalıştım. Elimde notebook değil ama 2 adet tablet ekranı var. İkisi de 40 pin flat kablolu lvds girişli. Banana pi'nin ekran konektörü de 40 pin. 7" lcdli android imajı yükledim ancak çalışmadı. Araştırdığımda lvds ekranların doğrudan bağlanmadığını gördüm. Bir adaptörle hdmi sinyalini lvds sinyaline çevirip tablet/notebook ekranına bağlamışlar. Bu adaptörler 35$ civarı vga, hdmi, av girişleri uzaktan kıumandası tuş takımı falan var. Aslında bu sbclerin lvds çıkışı var ancak pin sıralaması ve ekrana uygun sürücülü bir imaj bulunsa çalışabilir. Biri anlatsa da öğrensek.

zengdai

easycap diye bir çevirici kablo var. bunu bağlayıp bilgisayar veya tablet ekranından görüntüyü görebilirsiniz

yamak

Alıntı yapılan: DaRt - 13 Mayıs 2016, 15:44:01
Çizgi marketin son kampanyasından aldığım banana pi/super pi dün elime geçti. Ben de ilk aynı şeyi yapmaya çalıştım. Elimde notebook değil ama 2 adet tablet ekranı var. İkisi de 40 pin flat kablolu lvds girişli. Banana pi'nin ekran konektörü de 40 pin. 7" lcdli android imajı yükledim ancak çalışmadı. Araştırdığımda lvds ekranların doğrudan bağlanmadığını gördüm. Bir adaptörle hdmi sinyalini lvds sinyaline çevirip tablet/notebook ekranına bağlamışlar. Bu adaptörler 35$ civarı vga, hdmi, av girişleri uzaktan kıumandası tuş takımı falan var. Aslında bu sbclerin lvds çıkışı var ancak pin sıralaması ve ekrana uygun sürücülü bir imaj bulunsa çalışabilir. Biri anlatsa da öğrensek.
Hocam power haric diğer sinyallerinde yerleri yeni bir fex dosyası oluşturup ayarlayabilirsini.Sunxi nin fex compiler ı var onunla birlikte daha önce hazırlanmış fex scriptleri ile oynayıp yeni bir fex file oluşturabilirsin ama tabi power gnd vs gibi pinlerin board ile uyuşması gerekir. Tabi bu dediklerim linux kernel 3.4 ve öncesi için geçerli yeni kernellerde kullanıdınız ekrana göre yeni bir device tree yazmanız gerekir.Fex olayı sunxi ye ait bişey. Önceden pin konfigürasyonu için her firmanın kendini özgü yöntemleri vardı.Sonradan linux kernel e device tree özelliği eklendi.Böylelikle kullanılan çipten bağımsız konfigürasyon yapabiiyorsunuz.

ahmet_zxc

ekranın içini açıp model koduna göre ebay yada aliex gibi sitelerde hdmi driver card gibi aratırsanız bulursunuz.

maalesef ülkemizde yok..

Hittman

Arkadaşlar raspberry pi yi hdmi üzerinden laptop a bağlayıp bağlayamacağınızı bilmiyorum. Fakat internet kablosuyla iletişim kurabiliyorsunuz. Yani internet kablosunun bir ucunu raspberry pi ye diğer ucunuda laptopa bağlayarak ekran görüntüsünü laptopdan alabiliyorsunuz. Ben bunu denedim fakat çok verimli gelmedi bana. Google da şöyle " raspberry pi laptop screen " aratırsanız bir çok kaynak, doküman çıkar karşınıza. Bu arada laptoplardaki HDMI portları giriş değil çıkış portudur. Yani laptopa bu portları kullanarak görüntü girişi yapamazsınız. Sadece laptoptaki görüntüyü çıkış olarak alabilirsiniz.

ernuynk

Yukarıda arkadaşların da dediği gibi hdmi -> lvds dönüştürücüsü ile işinizi halledebilirsiniz. Ekran koduna göre ebay'den sipariş verilebilir.
Örn; http://www.ebay.com/itm/HDMI-DVI-VGA-Driver-LVDS-Inverter-Kit-Convert-a-Bare-Laptop-LCD-into-Monitor-/111115624120

DaRt

Bunlar lcd modeline göre değişiyor mu yoksa standart mı? Eğer değişiyorsa elimizdeki lcdye uygun dönüştürücüyü nereden bulacağız. 1 Milyon çeşit lcd var.

ernuynk

Alıntı yapılan: DaRt - 14 Mayıs 2016, 09:43:40
Bunlar lcd modeline göre değişiyor mu yoksa standart mı? Eğer değişiyorsa elimizdeki lcdye uygun dönüştürücüyü nereden bulacağız. 1 Milyon çeşit lcd var.

Ürünün açıklamalarında LTN141W1-L09, LP154WU1-A01, B121EW01 V.0, B154EW01 V.0 şeklinde model numaraları var. Ekranların iç tarafında bu kodlardan bulunması gerek. Şahsen ben 2011 msi laptop'umun bozuk ekranının kodunu burada buldum.