A.S (Trafo hattından 2 besleme almak)

Başlatan ACM, 21 Mayıs 2016, 23:12:34

ACM

Formdaki tüm arkadaşlara merhabalar.

En hızlı,doğru ve samimi cevapların alındığı , paylaşımın yapıldığı form olarak tavsiye eden bir arkadaşımın tavsiyesiyle formu takip ediyordum.Elektronikle hobi amaçlı uğraşıyordum ama amacım daha ileri gitmek.

Aklımda onlarca soru var bunlara ayrı ayrı başlıklar açmak yerine "Acemi Soruları - 1 (Yeni)" şeklinde bir başlık altında sorularımı sormak beni "acaba bir başlık daha açsam çokmu olurum" stresinde kurtaracağını düşünüyorum ama bu yöntemin bir sakıncasıda olurmu kestiremiyorum.Her konuda başlıkdaki sayıyı bir artıracak yeni konu olduğunda "Yeni" yazacak , cevaplanan yanıtı alınınca yeni yazısı kaldırılacak. Her "Yeni" yazısını gördüğünüzde ne sormuş bu acemi yine diyebilirsiniz mesela.Umarım hevesimi kursağımda bırakmazsınız arkadaşlar.

aydınD

ACM

Aydın kalede sen varsın sanırım :)

RF mini bir vericim var alarm için , 12V küçük bir pil ile besliyorum devreyi, RF vericiyi (Udea ATX34) 12V ile 12F675 işlemciyi zener ve drenç ikilisiyle 5V a indirerek besliyorum.Bir problem olmadan çalıştırdım uzun zamandır ama şimdi 36A akü ile beslemem gerekiyor pil yerine.Bu kadar yüksek amperi devreye verirsem bir problem yaşarmıyım ? Ledlerde olduğu gibi akım sınırlamak için drenç ekleyeyim dedim ama formülde çıkan drenç değeri çok küçük çıkıyor

R = (12-5) * 36 = 0.19

z

Şöyle düşün.

Kullandığın sürahi 1 lt su alıyor. Sürahiden su bardağına su doldurup içiyorsun. Bu sürahiden en fazla 1 lt su alabilirsin.

Bu sürahi kırıldı ve 10 lt lik damacanadan bardağını doldurup içsen patlarmısın?

Gene bir bardak su içmiş olursun. Fakat istersen 10 litrelik damacanadan 10 lt su alabilirsin.

Dolayısı ile güç kaynağının çok fazla akım verebilir olması kaynakla ilgili bir durumdur. Sen talep etmedikçe fazladan akım vermez. Devrenin fazla akım talep etmesi için devreyi 5v yeriine daha yüksek voltajla beslersen sorun olur. İşte o zaman çok akım çekmek ister.

Umarım alakayı anlamışsındır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ACM

Bülent hocam güzel bir espiri ile cevap yazdımdı ama vazgeçtim yanlış anlaşılır belki diye. Bende biraz salaklık vardır ama bu örnekle anlamamak mümkün değil sayın hocam.

Arkadaşlar verici içerisine 78L05 bile sığmaz , kutuyu ve kartı değiştirip regüle entegre eklemeyi planlıyorum ama bu zaman alacak bu şekliyle kullanmam lazım en azında kısa bir süre. Söylemeyi unutmuşum reed role var kartta yani kapı açılınca kapalı devre oluyor.

Bülent hocam , Aydın , Serkan ve ferdem  teşekkür ederim "Soru 1"  cevapları için.

serkan_esk

Usta anlatmis ama bi tavsiye, o aku muhtemelen asitli aku 12v o akunun bitik halidir tam sarjda 13v ve ustunu gorebilirsin hesaplarini buna gore yaparsan garanti olur ya da hic ugrasma pic devresinin girisine 78L05 gibi bi ic ekle

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ferdem

Zener ve direnç ikilisiyle bir regülatör yapmış kullanmışsınız. Bu basit bir regülatör, giriş voltajı akacak akım iyi hesap edilirse iş görebilir. Bu tip regülatörde kaynağın akım kapasitesinin yüksek olması yapılabilecek hatanın sonuçlarının daha kötü olması demek. Gereksiz heyecana, riske gerek yok :)

Size daha düzgün bir regülatör lazım. 7805 uygundur, kaynak/giriş voltajı 12V ise ister 100A kapasiteli ister 1A kapasiteli olsun, ihtiyacı(100mA mesela?) karşıladığı sürece çıkış temiz 5V olacaktır.
Farklı tip regülatörleri bir araştırın, lineer regülatör, anahtarlamalı regülatör. Forumda da ilgili başlıklar/konular gâni. Yeni başlık stresini iyi bir yöntemle aşmışsınız, bir de arama yaparsanız muhtemelen cevaplara ulaşırsınız. Soruları yine bekleriz :D
İyi çalışmalar.

ACM

Özet : 36A bir akü 2A güç kaynağı ile doldurulabilirmi ?

Detay:
Daha önce 9V doldurulabilir pilleri şarj etmiştim ama hiç akü şarjı yapmadım.Okuduklarımdan 13.4V ile kısa süreli akımlar vererek şarj etmem gerektiğini düşünüyorum,bununla ilgili dökümalarıda okumaya devam ediyorum.Sorum şu , elimde en fazla 2A 24V verebilecek trafom var , şarjı 2 amperle kısa sürelerle verip voltajı adc ile okuyarak yapacağım ama 2A trafo yeterli gelecekmi ?

Z80

36 Amperlik akü diye birşey yoktur. 36 Ampersaatlik (Ah) akü vardır. Bu teorik olarak o akünün bir saat süresince 36 Amper, 36 saat 1 Amper 18 saat 2 Amper  v.s. verebileceğini gösterir.

Kurşun asit aküyü akım kapasitesinin en fazla 1/5 akımla şarj önerilir. Yani 36 Ah'lik akü için  7 A.
Bunun altındaki akımla da şarj edersin ancak şarj süresi uzar.
yani aküyü 2 Amperle şarj edebilirsin.
Aküye akım verdiğinde çekebildiği kadar akım çekmeye çalışır bu yüzden aküyü sabit akımla şarj etmelisin.
Elinde 2A trafo varsa LM317 ile sabit akım kaynağı yap. LM317 en fazla 1.5 A verebilir.

Bunlarla uğraşmadan önce temel elektrik bilgilerini öğrenmen senin için daha iyi olur.

ACM

Alıntı yapılan: pkelle - 23 Mayıs 2016, 12:04:31
36 Amperlik akü diye birşey yoktur. 36 Ampersaatlik (Ah) akü vardır. Bu teorik olarak o akünün bir saat süresince 36 Amper, 36 saat 1 Amper 18 saat 2 Amper  v.s. verebileceğini gösterir.

Kurşun asit aküyü akım kapasitesinin en fazla 1/5 akımla şarj önerilir. Yani 36 Ah'lik akü için  7 A.
Bunun altındaki akımla da şarj edersin ancak şarj süresi uzar.
yani aküyü 2 Amperle şarj edebilirsin.
Aküye akım verdiğinde çekebildiği kadar akım çekmeye çalışır bu yüzden aküyü sabit akımla şarj etmelisin.
Elinde 2A trafo varsa LM317 ile sabit akım kaynağı yap. LM317 en fazla 1.5 A verebilir.

Bunlarla uğraşmadan önce temel elektrik bilgilerini öğrenmen senin için daha iyi olur.

Sorumun cevabını aldım , teşekkürler.

ACM

Tekrar merhaba.

Gerilim düşümü yaşanabilecek durumlar için (resimde motor hattı) trafodan 2.bir doğrultucu yaparsam (resimde işlemci hattı) motor hattındaki gerilim düşümü işlemci hattındada hissedilirmi ?

Not:Resimde eksiklikler olabilir (cap , boboin v.s) aceleyle çizdim

ACM

Mr_YAMYAM

mg1980

Şemada diyot bağlantıları hatalı sanırım. Kondansatör de yok. İşlemcide hissedilme konusu trafonun gücü, motorun gücü gibi hususlarla ilgilidir.2A verebilecek bir trafoya daha fazla harcayan motor takarsanız voltaj düşümü olacaktır. 

ACM

Gerilim düşümü konusu tamam. Motorun parazit yaydığını varsayalım. İşlemci (resimdeki bağlantı ile) bu parazitten etkilenirmi ?