A.S (Trafo hattından 2 besleme almak)

Başlatan ACM, 21 Mayıs 2016, 23:12:34

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: A.C.M - 06 Haziran 2016, 17:12:34
Gerilim düşümü konusu tamam. Motorun parazit yaydığını varsayalım. İşlemci (resimdeki bağlantı ile) bu parazitten etkilenirmi ?
Kesinlikle etkilenir.

ACM

YAMYAM hocam özü net bir insanım kısa ve net cevaplarım diyorsunuz :)  Bu cevaplarda yeterli , teşekkürler her ikinizede.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: A.C.M - 06 Haziran 2016, 18:23:04
YAMYAM hocam özü net bir insanım kısa ve net cevaplarım diyorsunuz :)  Bu cevaplarda yeterli , teşekkürler her ikinizede.
Biliyorum ki birazcık açıklamalı yanıtlasam, kan gövdeyi götürecek :D

ACM

Alıntı yapılan: mg1980 - 06 Haziran 2016, 16:57:29
Şemada diyot bağlantıları hatalı sanırım. Kondansatör de yok. İşlemcide hissedilme konusu trafonun gücü, motorun gücü gibi hususlarla ilgilidir.2A verebilecek bir trafoya daha fazla harcayan motor takarsanız voltaj düşümü olacaktır.

Eğer voltaj düşümü oluşuyorsa bunun nedenlerinden biri trafo veya güç kaynağı yetersiz geliyor veya devrede üretilenden fazla akım çekiliyor denilebilirmi ?

ACM

Tekrar merhaba.

İşlemcisi olan bir kartım var bu karta 2 metre uzaklıktaki kapının açıldığını anlayan bir sensör (Reed kontak) ekleyeceğim.Karta transistör ekleyemiyorum. 5V besleme den bir hat alarak kabloyla kontağa girsem kontak çıkışıda picin giriş pinine girsem ve hat highmı diye kontrol etsem yöntemide bir sorun yaşarmıyım ? Karta ileveler yapma şansım yok.

Moderatör arkadaşlar yapmış olduğum yöntemin sakıncası varsa söyleyin başka bir çözüm arayayım yok ise izin verin başlığı sorduğum sorularla alakalı olması için değiştirebileyim.Bunu yapabiliyordum ama değiştir seçeneği ilk yazı için çıkmıyor malesef  engellenmiş.

sadogan

ACM

sadogan hocam gayet güzel çalışıyor devreniz çok teşekkürler. Cevabımı sizden kısa süre sonra yazmıştım ama yeni üyelikten dolayı yanıtlar gecikiyor onaydan dolayı malesef

JKramer

Alıntı yapılan: A.C.M - 02 Temmuz 2016, 19:01:18
Bunu yapabiliyordum ama değiştir seçeneği ilk yazı için çıkmıyor malesef  engellenmiş.
Size özel bir durum değil, belli bir süre sonra değişiklik yapılamıyor.

ACM

Kendi konusunu uyandırmanın bir cezası yoktur umarım. Birde uzun zaman oldu giremiyeli siteye , çoktan atmışlardır dedim ama durup durur hesap bıraktığım gibi , valla helal olsun başka form olsa çoktan postalamıştı. Artık başınızı ağrıtacağım biraz kusura bakmayın şimdiden.

BC337 pnp transitörün emiterine 5V veriyorum , beyzine işlemciden 1 khz sinyali 1K (330R da denedim) drenci seri bağlıyorum , duty full. Neden kollektörden 4.3V alıyorum ? 5V çıkışı nasıl alacağım ? Sinyali 20mhz osc ile 980us high , 10us low yaparak sağladım (umarım yanlış değildir). Donanımla ver demeyin o çok uğraştırıcı iş. Çok yazmışım yine , bitirince farkına vardım.

ipek

bipolar PNP .7 volt junction kaybı yapar 5 volt alabilmek için 6 volt vermek lazım emiter'e

ACM

Ben kendi açtığım konu yerine yanlışlıkla bu konunun linkine tıklamışım , kusura bakmayın.

İpek hocam 0.3V düşüm yapan transistörlerden kullansam 4.7V alabilirim o zaman sanırım. 0.3V transistörlere bir örnek verebilirmisiniz ona bakınayım.
  6V veremem besleme 5V. Bana 4.7 volt yeter. Olmadı 4.6V bile idare eder.

ipek

Low Saturation PNP Transistor diye aratmak lazım..

OG

Alıntı YapBC337 pnp transitörün emiterine 5V veriyorum
Bu transistör npn
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ACM

Denediğim transistör BC327 , yanlış yazmışım OG hocam kusura bakmayın.

0.3volt düşüm yapan BC327 denginde bir transistör tavsiyesi verebilirseniz yola devam edeyim ben.

ACM

İpek hocam buldum sayenizde ama NPN imiş oda.. BD237 için LOW SATURATION yazıyor.
https://www.ozdisan.com/Product/Detail/350609/BD237

PNP olarak birtek burda var oda smd ve 1.5TL

https://www.turus.com.tr/FSB749-BJT-PNP-25V-3A-Transistor-Low-Saturation,PR-582.html

Ben bu transistörle optoyu sürmeye çalışıyorum. 5 Volttan 4.3 volta düşünce opto tam açmadığı için optoyla sürdüğüm ledde tam sönmüyor. Başka bir ilacı yokmu dur bu işin ?