Dimmer modülü (?)

Başlatan Cemre., 23 Mayıs 2016, 23:17:53

Cemre.

Merhaba,

Bir kontrol cihazından aydınlatma kontrolü için kendi ayarladığım sürelerde on off sinyalleri alıyorum. Misal gün boyu 1 saat on 1 saat off gibi. Bu sinyallerle de kontaktör ve aydınlatma sistemini çalıştırıyorum. Ancak şöyle bir ihtiyacım var. Misal ON sinyali geldi, ışık şiddeti 10dk içinde max'a ulaşacak şekilde dimlenecek, yine röle açtığında 10dk içinde kararacak gibi.

Buna en yakın çalışma şekli, soft start soft stop motor sürücülerinde mevcut bildiğim kadarıyla. Ancak süreler bu kadar uzun değil. Piyasada bu işi yapan hazır çözümler mevcut mu?

İstediğim, on sinyali geldiğinde lamba 10dk içinde 0-100% yapsın, off sinyali geldiğinde 10dk içinde 100-0% yapsın. Sorun şu ki hazır satın alabileceğim bir ürün arıyorum. Belki daha önce böyle bir çalışma yapan olmuşsa hazır devre vs de satın alabilirim.

İyi günler, teşekkürler.

burç tankal

İyi günler, elimde bahsettiğiniz ihtiyaçları karşılayan "zero cross detection" tekniğiyle dimmer yapan pic'li bir devre mevcut. kodlarına bir kaç ekleme yaparsak tam olarak ihtiyacınızı karşılar diye düşünüyorum

Cemre.

Alıntı yapılan: burç tankal - 24 Mayıs 2016, 03:17:51
İyi günler, elimde bahsettiğiniz ihtiyaçları karşılayan "zero cross detection" tekniğiyle dimmer yapan pic'li bir devre mevcut. kodlarına bir kaç ekleme yaparsak tam olarak ihtiyacınızı karşılar diye düşünüyorum

Hocam dün kontrol cihazını inceleme fırsatı buldum, bahsettiğim gibi periyodik çıkış verebilecek bir cihaz değilmiş malesef. Bu durumda tüm kontrolü yapacak bir programlanabilir (LCD ekranlı vs) komple sisteme ihtiyaç var. Hazır bir ürün bulamazsam kendim halledeceğim muhtemelen. Geri dönüşünüz için teşekkür ederim, kusuruma bakmayın.

burç tankal

Kolay gelsin yardımcı olabileceğim birşey varsa burdan haberleşiriz.