tristör modül bağlantıları

Başlatan frederic, 25 Mayıs 2016, 13:31:40

z

Primere seri direnç yerine Primere paralel diyoda seri direnç bağlayabilirsin.

Primer kaçak endüktansı bilinirse bağlanacak direnç değeri hesaplanabilir. Direnci deneme yanılma ile tespit edebilirsin. 10 ohm civarı bir direnç dene.
Direnç değeri artınca kollektöredeki peak artar voltaj açısından stres artar.

Direnci azaltırsan bu kez peak düşer ama transistör akımından dolayı stres artar.

Direnci bir iki denemede değişirerek ara noktayı bulursun. Belki bu denemelerde bir iki transistörü feda edebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

Anladım hocam deeyeceğim dediklerinizi.

@ylmz

Hocam teyit amaçlı son bir şey sormak istiyorum. Son verdiğiniz düz trafoların bulunduğu devrede trafoların giriş kısmındaki 1 nolu pine +12VDC 2nolu pini ise transistör üzerinden tetiklemişsiniz.

Bu yapıyı trafonun yıldız noktalarını bildiğiniz için bilinçli olarak mı kurdunuz? Yoksa giriş sinyali verip çıkışamı baktınız? Ben devrem de bunun tam tersini yani 1nolu pini transistör üzerinden sürüp 2 nolu pine +24 verdim.

Bu günde scop bekliyorum çıkışlarına bakıcam.

ylmz

Yıldız noktalarını bildiğim için öyle yaptım.
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

frederic

@ylmz

Hocam benim bağladığım şekilde de çalışır ama değilmi? Yani çıkıştaki G-K'ların yeri değişecek sadece bu bağlantıyı yaptığım için ? Başka bir problem yaşanır mı ?

ylmz

Çalışır, sen dene aksilik olursa yaz buralardayız.

frederic

Alıntı yapılan: ylmz - 31 Mayıs 2016, 11:27:51
Çalışır, sen dene aksilik olursa yaz buralardayız.

Hocam deneme amaçlı 20Khz %15 duty oranlı sinyali girişe verdim. Yalnız sinyali girişte uzun tutunca transistörü yaktım. Giriş sinyalini ne fazla kaç ms'lik aralıklar ile uygulamalıyım acaba ? Girişte sürekii sinyal varken yanması doğal sanırım?

z

Orada paralel 1N4007 olduğu sürece pals süresini uzatamazsın trafo akımı akım her palsda bir basamak daha artar  ve nihayetinde transistörü bozar.. Dediğim gibi diyoda seri direnç bağlarsan bu durumun önüne geçersin.

Ama bu kez de kollektör bacağında voltaj zıplamaları olur. Vceo yeterince yüksek olursa bundan korkmana gerek kalmaz. Bu tasarım bence yanlış O diyodun tek başına orda işi yok. Role vs de konur o diyod.

frederic

@z

Diyodu kaldırayım o zaman hocam sıkıntı değil. Ou iptal ettikten sonra sıkıntı biticekmi peki ? Yani girişe istediğim sürece pwm sinyali uygulayabilecekmiyim ?

Çok soru soruyorum belki ama bu devreyi ticari amaçtan çok öğrenmek için yola çıktım. Dijital işlerle uğraştığım için güç elektroniği tarafımı kuvvetlendirmeye çalışıyorum.

ylmz

Diyot u kaldırırsan primer sinyal şeklin abuk sabuk bir hale gelir, tasarım hatalı değildir profesyonel tristör kontrol devrelerini incelersen zaten hata olmadığını görürsün.

z

Diyodu tamamen çıkartırsan bu kez kollektörde oluşan voltaj çok yükselir. Aynı şekilde sekonderdeki voltajın negatif uzantısı da çok yükselir. Eğer diyod kullanmıyorsan (şart değil) bu durumda tristörün gate katod jonksiyonu delinebilir.

PWM ile uğraşmana gerek yok.

Darbe süresi 10us boşluk süresi atıyorum 40us olan bir osc yapar bunu AND kapısına uygularsan kapının diğer girişine de tetikle sinyali girersen tetik sinyalini uyguladığın anda tristör gateine pals katarları gider ve tristör birinde tetiklenmezse diğerinde kesin tetiklenir.

Tetiklenmiş tristörün tetik sinyalini daha sonra kesersin. Kesime gitmesini istemiyorsan tetik yollamaya devam da edebilirsin. Bu gatede biraz güç kaybına neden olur ama büyük bir kayıp değil.

Böyle bir yapıda çıkış transistörün de buz gibi soğuk olur. Aksi takdirde tristörün tetiklenmesini garantilemek için pals süresini uzattığında primer akımının yükselmesi transistörün ısınması vs kaçınılmaz olur.

Şemasını verdiğin düzenekler aman ya çalışsın fazla uğraşmayayım tarzında  devreler.

Flyback yapısındaki bu düzenek normalde snubberlarla vs iyileştirilmesi gerekir ya da trafoya yüklenmiş enerjiyi diyod ve dirençte harcamak yerine gerisin geriye besleme kaynağına geri aktarmak ta mümkün. Ancak devre kalabalıklaşmaya başlıyor.

Biri basit bir devre yapıyor diğerleri de bundan esinleniyor. Aynı yapıyı kullanıyor.

frederic

@ylmz  Giriş sinyalini max kaç ms vermeliyim ?

@z hocam o zaman 1N4148 + 10R 2W dienci seri bağlayıp trafonun girişine paralel bağlıyorum. Birde bu şekilde deneyeceğim.

z

1N4148 zayıf kalabilir.

Eğer trafoları aynı adamdan satın alıyorsan bir kaç saatlik çalışma ile devreyi optimum hale getirebilirsin.

Sinyalin pals süresi vs atmasyon olmaz. Baştan bir tasarım yapacaksın. Trafonun kaçak endüktansı snubber devresi vs pals süreni belirleyecek.

Normalde çelik nüveli trafolarda 5Khz ve ğne pals kullanılır. Sen muhtemelen N27 ile çalışıyorsun bu durumda frekansı 20Khz seçip deney yapacaksın.

Deney yapacaksın diyorum muhtemelen trafoyu satan adama kaçak endüktansı ne bunun desen söyleyemeyecektir.

Flyback smp trafo hesaplamaları aynen geçerli bu devrede.

ylmz

Şemasını verdiğim devreler Siemens in devrelerinden esinlenmiştir....

z

Alıntı yapılan: ylmz - 31 Mayıs 2016, 14:05:11
Diyot u kaldırırsan primer sinyal şeklin abuk sabuk bir hale gelir, tasarım hatalı değildir profesyonel tristör kontrol devrelerini incelersen zaten hata olmadığını görürsün.

Buradaki devre bayağı sunubberla vs  çevrelenmiş. En tepedeki devre için konuşuyorum. İşin teorisini anlatmak için çizlmiş devre pcb'ye geçilmiş.

frederic

Hocam günümüzde yüksek güçlü tristörler için pulse trafosu alternatifi neler var acaba, hazır bir ic vs. ? Optotriacları yüksek güçlü tristörlerde tavsiye etmiyor çoğu kimse.