tristör modül bağlantıları

Başlatan frederic, 25 Mayıs 2016, 13:31:40

z

Düşük empedanslı çıkışı olan devrecikler ayrı kaynaklardan beslenerek optik izolatörler aracılıgıyla izole edilip kullanılabilir.

Fakat trafolu yapı hem basit, hem düşük empedans hem de izolasyonu sağladığından ve ayrıca enerji istemediğinden en güvenilir yapı durumunda.

Üstelik güç katında oluşan bir arızanın kolay kolay kontrol katını da etkilemesi mümkün değil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

Doğru hocam ama terminleri zor bu meretlerin, örneğin tr'de adam üretiyor bir tane dökümanı referance circuit vs. hiç bir şeyi yok. Her neyse uğraşmaya devam.

z

Basit bir yapısı var bir iki gününü bu işe ayırsan yüzlerce üretebilirsin.

frederic

Hocam şöyle yapsak, optotriac ile küçük bir tristor sürsek, küçük tristör üzerinden ise 250A power tristör sürsek? Nasıl bir yapı olur bu sizce ?

z

Tristörler biraz gıcık malzemeler. Bir kez tetiklendimi eyvah yanlışlık oldu devreden çıkarayım diyemeceğinizden yanlış tetiklenmelerin kesinlikle önüne geçmelisiniz.

Opto ile küçük tristör sürüp onunla da büyük tristörü sürebilirsin tabiki.

Asıl dikkat edilecek konu tristörün yanlış tetiklenmesidir. Bir tristör gate devresinden tetiklendiği gibi yüksek dv/dt ile de tetiklenir. Yani tristörün anod voltajı çok kısa sürede artırılırsa gate'i tetiklenmediği halde tristör iletime geçer. Bu nedenle sunubber devreleri ile anod katod voltajındaki ani fırlamalar yumuşaltılır.

Tristör gate katod uçları ne kadar küçük empedans ile paralellenirse yanlış tetiklenmeler de o kadar azalır. Yüksek akımlı devrelerde ben trafolu sürücüden vazgeçmem.

Üstelik tetikleyici trafonun sekonderine doğrultma amaçlı  diyod da bağlamam. Tetikleme trafosunun sekonderi ile tristörün gate katod uçlarını hep kısa devrede tutarım. Eğer araya diyod eklerseniz bu durumda sekonderin kısa devre etkisi ortadan kalkar bu durumda gate katod arasına çok düşük değerli direnç bağlamak gerekir.

Sekonder doğrudan gate katod arasına bağlandığında ise bu kez de negatif voltajın değeri kritik değer alır ve tristörün gate delinme voltajının altında kalması gerekir.

Eğer tristörlerle çok sık uğraşıyorsan gerekiyorsa 4..5 gününü trafolu sürücünü mükemmelleştirmeye harca. En tepedeki devre pratikte baş ağrıtabilir. 4/4 den çok uzak.
Gate katod güçlü RF ile de tetiklenebilir ve sanayi ortamında devreye girip çıkan güçlü yükler bolca RF oluşturabilir.

frederic

Tamam hocam büyük sözü dinlemek lazım, scop ile bir hafta kadar uğraşıcam o zaman bu iş için.

mesaj birleştirme:: 02 Haziran 2016, 05:07:59

Alıntı yapılan: ylmz - 30 Mayıs 2016, 12:45:25
O direk pwm zaten ondan sonra dikkat ettiysen zaten darlington transistör var dc besleme katı 12 volt. ayrıca ıxıs ın tristör modüllerine pek guvenme özdisan orginal satıyorum diyor ama arada karaborsada veriyor dikkatli ol

mesaj birleştirme:: 31 Mayıs 2016, 02:47:42

Hocam bu paylaştığınız devreyi siz ASL090015 trafo ile'mi kurdunuz ve iyi sonuç alabildiniz mi ? Birde resme zoom yapınca bulanıklaşıyor trafo girişinde seri bağlı 2 diyot var bu diyotların ismi nedir acaba ?  Bu devre üzerinden gitmeyi düşünüyorum çünkü.

mesaj birleştirme:: 02 Haziran 2016, 06:37:20

@z

Hocam elimde 1n4148 olduğu için ona 1K direnç bağladım ve sinyali sürekli versemde transistör buz gibi çalışıyor sıkıntı kalmadı. 1K direnç üzerinde ısı oluşuyor ama tehlikeli düzeyde değil, olmadı biraz daha büyütürüz.

Sekonderde ki 100R ise aşırı ısınıyordu, çok düşük tutmuşum onu o yüzden onuda 10K ile değiştirdim.

Yalnız kafama takılan bir şey var hocam sekonderleri tristöre bağlamadan önce yıldız noktasını bulayım dedim. Ve basit led+direnç ile sekondere bağladım.

Yalnız sekondere hangi yönde bağlarsam o yönde çalışıyor yani led yanıyor. Tek farkı bir yönde 17mA diğer yönde 20mA çekiyor led. Şu an skop gelmediği için bu tarz ilkel bir yöntem kullandım. Bu ledin tek yönde yanması gerekmiyormuydu acaba ?

Tekrar ediyorum, amacım öğrenmek aksi halde hazır devreyi uygular direk geçerim.

frederic

Edit: pwm duty değerin yüksek tuttuğum için ısııyormuş hocam o 1k. Şimdi duty değerini indirdim ve diyoda seri 1k direncin ısısı kayboldu.

mesaj birleştirme:: 01 Haziran 2016, 18:24:56

Sekonder çıkışlarında ki hangi ucu gate koluna bağlayacağımı bilmek istiyorum, led ile yaptığım o akım yönü denemelerim bu yüzden.

frederic

Alıntı yapılan: ylmz - 30 Mayıs 2016, 12:45:25
O direk pwm zaten ondan sonra dikkat ettiysen zaten darlington transistör var dc besleme katı 12 volt. ayrıca ıxıs ın tristör modüllerine pek guvenme özdisan orginal satıyorum diyor ama arada karaborsada veriyor dikkatli ol

mesaj birleştirme:: 31 Mayıs 2016, 02:47:42

Hocam bu paylaştığınız devre fotoğrafın da bir yanlışlık yokmu sizce? Ben aynı trafo ile kurdum bu devreyi fakat çıkışları sizin belirttiğiniz gibi KG-KG şeklinde değil GK-GK şeklinde çalıştı.

pax

Alıntı yapılan: 94220039 - 25 Mayıs 2016, 15:41:08Ben aşağıdaki gibi kullanıyorum.

buradaki şemayı tekrar paylaşabilir misiniz?.

ben bu şemayı  kullanıyorum .R =10k c=100 nf D=murs120t giriş gerilimi 15v ancak gate çıkışında tristör modül kullanınca gate çıkış gerilimi 1v tun altına düşüyor. ne yapabilirim ?

M.Salim GÜLLÜCE

Puls Trafosu ile Aşağıdaki şekilde kullanın.
Girişteki anahtarlamaları MOS transistör ve Mos Driver ile yapın.
Bıraktığım devre 20kA 2000V tristörler içindir Dirençlerde ona uygun vatajdadır.
Kendi tristörünüzün 'Gate Akımı'na uygun dirençler koyabilirsiniz.

analog06

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 30 Ekim 2023, 09:54:24Puls Trafosu ile Aşağıdaki şekilde kullanın.
Bıraktığım devre 20kA 2000V tristörler içindir Dirençlerde ona uygun vatajdadır.

Hocam konudan bağımsız foruma geri dönüşünüz için teşekkür ederim, bizim gibi gençlerin sizler her daim ihtiyacı olacaktır.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: analog06 - 30 Ekim 2023, 09:57:58Hocam konudan bağımsız foruma geri dönüşünüz için teşekkür ederim, bizim gibi gençlerin sizler her daim ihtiyacı olacaktır.

w harflerime ses eden olmazsa buradayım.
Zira uzun zaman önce gelmemeye karar wermiştim w yüzünden.
Yönetime kalmış...!

pax

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 30 Ekim 2023, 09:54:24Puls Trafosu ile Aşağıdaki şekilde kullanın.

tesekkür ederim. kendi devrem kurulu öncelik onun üzerinden gitmek istiyorum.zamanım kısıtlı kendiminki üzerinden çözüm bulamazsam buna dönücem.

triyak

Puls trafonuzdan emin misiniz? Nasıl bir şey kullandınız?
primer tarafındaki kaynaginiz yeterli akımı sağlıyor mu?
Primer akımız nasıl?
Anahtarmala sinyaliniz nasıl?
Tristor ile ne kontrol ediyorsunuz?
Nasıl bir anahtarlama yapıyorsunuz?
Kullandığınız tristör nedir?
Scop görüntüleri var mı?

pax

pulse transformatörü olarak Murata77205c (1:1:1) kullandım.
güç kaynağı olarak labaratuvar tipi AATech 30V 5A
primer akımını ölçmedim (eksik kalmış)
Anahtarlama sinyali STM32f407 mikrodenetleyicisi ile 20KHz 0.5 duty ile
Tristör, güneş panelleri için şebekeye bağlı invertörde kullanılacak 
tristör olarak SKKT42_12e tirsitör modülü kullanılıyor.
scop görüntüm bugün için yok