Düşük omajı pwm ile ölçüm mümkünmü?

Başlatan Maxim, 26 Mayıs 2016, 13:09:02

Maxim

Birkaç yerde gördüm işin doğrusu nasıl olduğunuda anlayamadım
işlemci kullanarak ve dirence belli bir pwm frekans uygulayarak onun omajı ölçülüyor
dediğim gibi bende detay bilmiyorum o yüzden biliyorsanız size soruyorum
söz konusu direnç 22 ohm falandı sanırım.

bunu nasıl yapabiliriz? yöntemi nedir? mümkünmüdür

muhendisbey

PWM ile ölçülüyorsa aklıma metal film direnç ve indüksiyon geliyor. Frekans arttıkça direncin geçirdiği gerilim miktarına bakıyor olabilir.
Yada bunu sadece güç tasarrufu için de yapıyor olabilir. Ölçmediği aralıkta direnci beslemek için enerji harcatmamak için yapılmış olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ipek

bütün LCR metreler bu esasta çalışır,sıcak soğuk üstünden geçen akım hesaplamaları bozduğu için ,100hz,1khz,10khz,100khz aralığında sabit frekans ile 90 derece fazı kayık kare dalga yada saf sinus basılır,kırılma indisi hesaplanır,LCR metre prensipleri yada projeleri diye aratırsanız hemen bir şeylere ulaşabilirsiniz,elimde elektor'un 90'lı yıllarda yapıp kit olarak satılan LCR metresi var bırakın mili ohm'mu mikro ohm....dan 100 mega ohm ma kadar DSP signal processing tekniği ile ölçüyor..

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: ipek - 26 Mayıs 2016, 13:58:48
bütün LCR metreler bu esasta çalışır,sıcak soğuk üstünden geçen akım hesaplamaları bozduğu için ,100hz,1khz,10khz,100khz aralığında sabit frekans ile 90 derece fazı kayık kare dalga yada saf sinus basılır,kırılma indisi hesaplanır,LCR metre prensipleri yada projeleri diye aratırsanız hemen bir şeylere ulaşabilirsiniz,elimde elektor'un 90'lı yıllarda yapıp kit olarak satılan LCR metresi var bırakın mili ohm'mu mikro ohm....dan 100 mega ohm ma kadar DSP signal processing tekniği ile ölçüyor..
abi dokümanları varmı sen yapıp denedin mi, paylaşabilirmisin

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Düşük değerli dirençleri ölçmek için kullanılan yöntem. Normalde direnci nasıl ölçülür, üzerinden sabit bir akım geçirilir ve direnç üzerinde oluşan gerilim ölçülür. Peki direnç değeri düştüğü zaman bu işlem nasıl gerçekleştirilir? Sabit akım yöntemi  uygulanmaya kalkılırsa, çok yüksek akımlar gerekir ki, bu bazı durumlarda direncin dayanamayacağı bir akım değerine denk düşer. Bunun yerine kısa süreli darbeler halinde dirence akım uygulanır ve sonuçta toplam güç direncin taşıyabileceği değerin altında kalır.  Ölçme işlemi de darbelerin olduğu zaman süresine denk gelecek şekilde sistem ayarlanır. Sürekli ölçmek gibi bir yapı gerekmediğinden sonuç direncin değeri olur.

Burada önemli nokta darbeli akım direncin uçlarından uygulanırken, ölçüm noktaları direncin gövdesine mümkün olduğunca yakın tutulur. (direnç bacaklarından yüksek akımdan ölçüme dahil etmemek için).

Darbeli Akım kaynağı
                  |
                  |
                 + ölçüm noktası
                ---
                |  |
                |  |
                ---
                 +Ölçüm noktası
                 |
              Akım kaynağı gnd

Ölçüm sonucu yetersiz geldiği noktada kuvvetlendiriciler kullanılır. (Akımı daha fazla artırmaktan daha iyi).

ambar7

ipek

kırılma indisi terimi eksik kalmış olabilir ,orijinal dökümanı google çevir dediğin zaman,çıkan sonuç,evet ben bunu yaptım hala kullanıyorum,üstelik diyotların ve power fet'lerin gate source kapasitesinide ölçebiliyor,4 kollu bizde üzücü bir tabir ama neyse ,Kabil hocanında açıkladığı gibi,2 kol source device under testing yani DUT ise ölçüm yapılan komponent'in en kısa yoluna bağlanacak noktası,Elektordan bu bridge denilen sıkıştırmalı aparatı hazır olarak almıştım.benim çalıştırdığım devrenin linkini veriyorum..
http://www.qrz.lt/ly2bok/Konstrukcijos/LCR%202/Profesionalus%20LCR%20matuoklis.htm

buda elektorun sattığı..
https://www.elektor.com/500-ppm-lcr-meter-kit-with-main-board-and-lcd-board

buda benim kulladığım eski ADSP2101 DSP'li model
Elektor Advanced RLC Meter April - June 1997

Maxim

oluyormuş demek :)
ipek hocam teşekkürler
bu işi öğrenmek lazım, başladım araştırmalara.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Maxim

yok mehmet hocam, oradaki ölçüm mantığı eski bilinen yöntem
akım kaynağı, ohm kanunu ve voltajı ölç ekrana ver

z

Yorum yapalım.

İpek'in verdiği şemadan anladığım kadarıyla;

normal şartlarda düşük direnç ölçerken dirençden dişe dokunur gerilim  düşümü elde edebilmek için dirençten yüksek akım geçirmek gerekir.
Bu güç tüketimi açısından ve de düşük güçlü dirençler açısından hoş yöntem değildir.

Eğer direnç uçlarında düşen gerilim opamplarla yükseltirlise bu kez de opamp ofsetleri kritik hal alır.

İşte bu durumda dirençden AC sinyal akıtmak çözüm olur. AC sinyal opamplarla yükseltildiğinde ofsetlerin önemi kalmaz.

Bu nedenle AC sinyal kullanılmış.

robomaster

Alıntı yapılan: z - 27 Mayıs 2016, 11:34:22
Eğer direnç uçlarında düşen gerilim opamplarla yükseltirlise bu kez de opamp ofsetleri kritik hal alır.

Eğer direnç uçlarında düşen gerilim opamplarla yükseltirlise ... ölçme hatası da yükseltilmiş olur ayrıca.

z

Ölçme hatası tüm hataların toplamı bir hatadır. Opamplı devrenin kazancı tamı tamına bilinemeyeceğinden beraberinde bu bir hata getirir. Ama öçme hatası yükseltilmez.

Maxim

geçen sene buna benzer birşey almıştım

9v pil ile çalışıyor, lcr metre, diyot, transistor hfe, mos bir sürü şey ölçüyor
ve taktığın şeyi kendi buluyor. direnç takınca omaj ölçüyor yani.
atmel işlemcisi var.

test uçlarına scobu bağladım, ölçüm sırasında kare dalga sinyaller görüyorum (direnç ölçerkende)
biraz araştırınca şemasını buldum
http://www.mikrocontroller.net/attachment/228473/TT-CN_T4.PDF

almanca ama olay burada sanırım
http://www.mikrocontroller.net/topic/248078?page=1

yöntem aynı
http://www.eevblog.com/forum/testgear/$20-lcr-esr-transistor-checker-project/