Brushless DC Motor - Fırçasız DC motor yapalım ve döndürelim

Başlatan z, 28 Mayıs 2016, 18:34:39

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Logan

İmza.

z

2. Videonun sonunda sorduğum sorulara kafa yoran yokmu?

Yeni sorularla birlikte;

1) Neden videodaki DC motor sargıları üçgen bağlıdır kollektörlere üçgen noktalardan bağlantı yapılır?
2) Neden fırçasız motor sargıları genellikle yıldız bağlantıya sahiptir.
3) Neden komutasyon 60 derece yapılır?
4) Fırçasız motorlar fırçalı motorlardan daha verimlidir neden? (Fırça kayıplarını görmezden gelip cevaplayın)

certy

TA1USS

Yuunus

sessiz olabilirler, sizinki gibi bir yapida rotor mili yer degistirdigi icin daha mukavemetli bir miliniz olur, sargilar donmedigi icin ruzgar direnci daha az, neden 60 derece: sargilar 120 derece sarildigi icin olabilir. asenkron motor olsa baglanti tipi voltaj akim guc derdim ama tamda bilmiyorum yapiyi yalniz sormak isterim : Sensorler ile bobine tam istedigimiz noktada enerji verirsek onceki halinden daha yuksek tork elde edebilirmiyiz,edebiliyorsak oransal olarak oncekinin yaklasik kac kati olur?

z

Yeni bir soru daha.

Motorun fırçalarını barındıran kapağı 90 derece çevrilip yerine takılırsa ne olur?

Daha açık ifade ile fırçalar çeyrek tur döndürülürse ne olur?

marecrisium

Alıntı yapılan: z - 31 Mayıs 2016, 01:33:50
Yeni bir soru daha.

Motorun fırçalarını barındıran kapağı 90 derece çevrilip yerine takılırsa ne olur?

Daha açık ifade ile fırçalar çeyrek tur döndürülürse ne olur?
DC motorun prensibi burada çok güzel anlatılmış. https://www.youtube.com/watch?v=LAtPHANEfQo

Sorudan anladığım kadarıyla fırçalar 90 derece döndürüldüğünde sargılar artık istenilen şekilde enerjilendirilmeyecek. En yüksek momenti elde etmek için sabit mıknatıs manyetik alanı ile endüvi sargılarının oluşturduğu manyetik alan açısının birbirine  90 derece olması gerekir. Eğer fırçanın yeri 90 derece kaydırılırsa bu iki manyetik alan arasındaki açı 0 derece olur ve endüvide bir moment oluşmaz yani motor dönmez.

z

Eveeeet işin en can alıcı noktasına geldik.

Buradaki anlatıyı anladığımızda neden komutasyon 60 derecede yapılıyor hangi bobine ne zaman hangi yönde voltaj vereceğiz soruları da kendiliğinden cevaplanmış oluyor.

http://youtu.be/k1uABp1qqsQ

Videoda çok belirgin değil. Oluşturduğumuz tablo aşağıdaki gibi

0 A+  B-  C0
1 A+  B0  C-
2 A0   B+ C-
3 A-   B+  C0
4 A-   B0  C+
5 A0  B-  C+

ido2323

step motoru değiştirsek, 4 faz sürücü yapsak olmaz mı?

z

Motor yapıları farklı olsa da her iki motor da senkron motor grubuna giriyor.

2 fazlı sürücü yaparak zaten step motorları döndürüyoruz.

Fırçasız motorları diğerlerine göre farklı kılacak özelliğini tarif etmek istersek;

Fırçasız motorlarda ölçülen endüktans rotor pozisyonundan bağımsızdır. (Hemen hemen)

Bu özelliği nedeniyle step motorlardan ve değişken relüktanslı motorlar ayrılırlar.

! No longer available

z

engerex

50-60 KW motor ve buna uygun sürücü yapsak ve bunu elektrikli araç için kullansak nasıl olur?

z

Videodaki gibi rolelerle sürücü yapmayacaksan neden olmasın.

WrtM

Rotor konumunu optik yöntemle algılama fikri çok güzel.Kafama takılan nokta şu profesyonel uygulamalarda neden sizin yaptığınız gibi değilde hall- effect gibi manyetik alanlardan kolaylıkla etkilenebilecek  sensörler kullanılıyor ? Dezavantaj değil mi? Sizin yaptığınız gibi optik sistem kullanmak gürültü bağışıklığını arttırmaz mı? Bu arada dalga şekillerini osiloskop ekranından gösterirseniz şahane olur.