Çocukların Pil Derdine Son :) (Supercap kullanımı için örnek )

Başlatan mcn, 28 Mayıs 2016, 22:00:45

mcn

Herkese iyi akşamlar,

Supercapacitor lerin ülkemizde gereken ilgiyi görmediğini düşünüp böyle eglenceli bi çalışma yapalım dedik.

http://youtu.be/PUXqJtt3x1M
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

zengdai

selimkoc

mcn

erdcan

tam olarak şarj deşarj durumları nasıldır acaba? mobil cihazlarda kullanan var mıdır?

comme_il_faut

Vc = Vi  * (e^(-t/RC)) formülünden kapasitorün deşarj süresine ulaşılabilir (SuperCap'ların yüksek ESR değerlerini de ihmal etmemekte fayda var).
Fazla yüksek süreler beklemeyin, zaten bu kondanstor'ler RTC devreleri dışında fazla kullanılmaz.
Fakat güzel bir çalışma olmuş, paylaşım için teşekkürler.

LukeSkywalker

Kondansatorlereden bir set daha yapilip oncekine paralel baglanirsa daha uzun sure kullanilabilir. Pil olayi tamamen biter o zaman.

overlok

Kablosuz şarj seti Türkiye'de ne kadar acaba? Ebay, aliexpress te 26 tl civari.
Süper kapasitörleri nereden temin ettiniz? Videoda kaçırmış olabilirim, hangi değerde kullandınız?
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

yolcu27

çok hoşuma gitti tebrik ederim. hatta evlerde kullanılabilirliği yüksek bir çalışma olmuş bence. kendi oğlumun sürekli pili çıkartıp şarj aletine koymasını istemiyorum 5 yaşında olduğu için. ama bu şekilde kablosuz şarj ile çok güvenli bir şekilde kendi oyuncağının şarjını yapabilir. bunun için neler gereklidir acaba? oyuncak arabanın pilini bu şekilde şarj edebilir miyiz? edemezsek bu super kapasitörlerin değerlerini ve nasıl kullanmak gerektiği hakkında kısa bir bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

gumush

Merhaba ,
Bazi kritik uygulamalarda anlik temassizlik , gibi durumlarda besleme icin kullanmistim ,ama hatirladigim kadariyla pillere gore %3-5 gibi bir kapasiteye sahipler bu durumda arabanin sozkonusu pillere oranla ayni sure kullanilabilmesi icin 20 katina yakin agirlikta bir supercap gerekecektir.Her zaman aklima kablosuz mouse'umun pilleri gelir. Bittiginde 1dk icinde sarj olsun  , tuketimi dusuk bu sekilde acil durumlarda pil aramak durumunda kalmam.
Hikmet Gumus  izmir

rck8942

Elektroniker für Betriebstechnik

OG

@mcn güzel çalışma.
Dayandığı mantık bir daha güzel, çocuk eline alır 2 dk oynar, elinden atar diğer oyuncaklara gecer  (yada benim torunlar öyle :)
Yani yüksek kapasiteli şarja gerek yok. Pil israfına son.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mcn

Araya pazar günü girdi cevap veremedim toptan sorulara cevap vermeye çalışayım.

Öncelikle herkese çok teşekkürler, beğenmeniz beni mutlu etti :)

Öncelikle burada yaptığım uygulama, OG hocamın tam olarak bahsettiği mantık üzerine

Alıntı YapDayandığı mantık bir daha güzel, çocuk eline alır 2 dk oynar, elinden atar diğer oyuncaklara gecer  (yada benim torunlar öyle :)
Yani yüksek kapasiteli şarja gerek yok. Pil israfına son.

Maksat pil israfına son vermek. Çocuklar için uzun süre şarjı gitmiş gitmemiş çok önemli değil.  2 dk oynar sıkılır, başkasına geçer. Yada oynamaya devam etmek istiyorsa da çok hızlı şekilde şarj olduğu için 30 sn de doldurup devam eder. Burada şarj etme olayına bir çözüm üretmek gerekiyordu çocuklar için soketli bi yapıda bile sök tak çok güvenli olmamakla birlikte mutlaka deforme olma kırılma bozulma olacaktı. Buna çözüm olarak da kablosuz şarj aklımıza geldi.

Kullandığım kablosuz şarj seti şu:    (şu an stokta görünüyor ama yakında gelecektir)

http://www.robotistan.com/kablosuz-sarj-modulu-5v1a

Açıkcası bu fiyata bu kadar performans beklemiyordum kullanımı hem basit hemde hakkaten 1 amper aktarıyor. Verici modülün girişinden verdiğiniz 5V u aynen alıcı modülün çıkışından alıyorsunuz.

Boşalttığımız pillerin kapladığı yere de  bu modülü takınca tam oldu.

Supercap ları tam karşılamasa da en basit haliyle şöyle özetleyebiliriz:
"Pile göre daha az enerji depolama, ancak çok çok hızlı şarj olma ve çok daha uzun ömür"

Aşağıdaki tablo ile Supercap ve Liion pillerin karşılaştırmasını görebilirsiniz:

Bu karşılaştırmayı standart akülerle vs yaptığınızda çok çok daha uç değerlerle karşılaşıyorsunuz.

Tabi ki maliyeti fazla, ama kullanım süresi bakımından çok daha uzun ömürlü ve sıcaklık dayanımı fazla olduğu için bazı uygulamalarda 10 yıllık bi süreçte 4 5 kat daha az maliyete sistemi ayakta tutmanızı sağlayabiliyor.

@LukeSkywalker
Benim burada kullandığım kapasiteler 10F  değere sahip. Daha yüksek kapasiteli bağlarsanız tabi ki kullanım süresi çok daha uzayacaktır. Yada Paralel şekilde sayısını arttırabilirsiniz.
Tabi ki buda maliyet demek, koymak için yer ihtiyacı vs. Tüm sistemi enine boyuna değerlendirip karar vermek gerek. Dediğim gibi uzun vadede bazı uygulamalarda çok efektif sonuçlar verebiliyor.

@yolcu27
Hocam çocuğunuzun oyuncağının pil seti kaç voltta şarj oluyor bunu bi öğrenin. Eğer 5V ise direk pillerin ucuna kablosuz şarj modülünü bağlarsanız aynı video da olduğu gibi şarj edebilirsiniz.
Ya da 12V luk bir kalbosuz şarj seti bulabilirseniz onu regülatörle pillerin şarj gerilimine çekip kullanabilirsiniz.
Burada önemli olan pillerin kaç voltta şarj olduğu. Pillerin özelliklerini buraya yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

@gumush
Kablosuz mouse düşüncesi gerçekten güzel, vakit bulursam bi ara onun üzerinde de deneme yapayım. Gerçekten güzel bi çalışma olabilir teşekkürler  :)

Emre_Tuncay_

fırçasız motorlarla yapılmış olan jet motorları var.şuanlık rc uçaklarda kullanılıyor onlar muzzam akım 50A akım çekeni var.Acaba süper kondansatörlerle bunlara bir çözüm yapılabilirmi.