200ma ve üzeri çıkışlı opamp

Başlatan makdeniz, 30 Mayıs 2016, 10:19:16

z

Adı geçen bozulma AC sinyallerde sinyalin sıfır geçişlerinde çok kısa bir süreliğine geçerli. Çoğu durumda bir zararı da yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

asma

Alıntı yapılan: makdeniz - 30 Mayıs 2016, 14:53:25
Teşekkür ederim  @asma  peki burada ki transistörler yerine hangi NPN ve PNP transistörleri kullanabiliriz... BC serisinden olmasın da sakınca yoktur sanırım
Elbette istediğin çıkış akımına uygun transistör olacak. LT1210 örneğinde çıkış akımı +/-10A e çıkartılmak istenmiş. Transistörler 100mA den sonra devreye girmeye başlıyor.
Siz bc337 ve bc327 kullansanız bile olur.  Orada 6.2 ohm olan değeri 39 - 68 ohm gibi bir değer kullanmanız uygun olur. Iout max: 25 mA için (uA741 için)

Uygulama devrenizi görseydik daha iyi olurdu.
Kolay gelsin.

makdeniz

Merhaba @z hocamız ile daha önceden konuşma fırsatı bulmuştum benzer bir iş için o zamanlar bana TDA serisi ile ilgili bir şema göndermişti şemayı bulamadım ama o zaman yaptığım devreyi buldum ve bağladım.

Fakat sinyalde bir bozulma var bunun önüne geçebilirsem işim olur gibi resimler aşağıda fikirlerinizi bekliyorum.

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

z

Çıkış sinyalin alttaki ise amlifikatör osilasyona girmiş. Sebebini senin araştırman lazım. En basitinden seri RC devresini çıkışa bağlayıp osilasyonun susup susmayacağına bakabilirsin.

Hangi şemayı kurdun şemadan bakmak daha kolay olur.

makdeniz

Alıntı yapılan: z - 02 Haziran 2016, 16:34:13
Çıkış sinyalin alttaki ise amlifikatör osilasyona girmiş. Sebebini senin araştırman lazım. En basitinden seri RC devresini çıkışa bağlayıp osilasyonun susup susmayacağına bakabilirsin.

Hangi şemayı kurdun şemadan bakmak daha kolay olur.

Seri 4.7 ohm ve 12 uf kutupsuz kondansatör ile Rc filtre yaptım ve denedim düzelme var fakat hala istenilen düzeye gelemedi bu arada @z hocam dediğiniz olayı beslemeden yapabilir mi ?

z

Herşey olabilir. Patates TDAlar datasheetdeki şema yapılmasına rağmen osilasyona girebiliyordu. Feedback devresine eklenecek RC lerle engellenebilir.

asma

Tda lı şema yerine tada 2030 lu simetrik beslemeli devre kullandım yazabilirdiniz. ;)
Aynı şemayla lm1875 kullanmanız önerilebilirdi. Patates baskı olma riski azalırdı.  :)

Kolay gelsin.

makdeniz

Alıntı yapılan: asma - 02 Haziran 2016, 22:53:01
Tda lı şema yerine tada 2030 lu simetrik beslemeli devre kullandım yazabilirdiniz. ;)
Aynı şemayla lm1875 kullanmanız önerilebilirdi. Patates baskı olma riski azalırdı.  :)

Kolay gelsin.

Gerçekten haklısınız kusura bakmayın  kullandığım Tda2050 ve 15v simetrik besleme kullandım. Lm1875 bulabilirsem bugün bir deneme yapabilirim

Saygılar

ylmz

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

makdeniz

Alıntı yapılan: ylmz - 03 Haziran 2016, 08:17:19
Bknz : google > İndustrial op-amp

ustam inanın bir çok opamp markası ve modelini digikey gibi sitelerden filtreleme yaparak bile bulabiliyoruz ama Türkiye'de bulunabilir ve ucuz olmasını istediğim için konuyu açtım

fahri-

Digikey den bulabiliyorsan 1 haftada elinde oluyor. Ben EKOM üzerinden getirtiyorum. Türkiyede yok diye iş kalır mı? Fiyat da digikey fiyatlarından %12 gibi fazla.