Windows 7 Svchost.exe sorunu

Başlatan Mucit23, 30 Mayıs 2016, 14:05:08

Mucit23

Arkadaşlar şöyle bir problemim var.

6 aydır düzgün olarak kullandığım bilgisayarım kardeşime vermemle birlikte bilgisayarımda kötü bir sorun oluşmaya başladı. Bilgisayarımdaki svchost.exe ram çok yiyor. Öyleki artık bilgisayarımdaki 4gb ram'in tamamı kullanılıp bilgisayar çalışamaz hale geliyor.

Geçen gün format attım. Ama sorun devam ediyor.

Görev yöneticisinden Svchost.exe takip ediyorum. Bu uygulamadan birden fazla çalışıyor ama bir tanesindeki ram kullanımının sürekli arttığını görüyorum. Svchost.exe en son 2gb lara kadar çıktığında bilgisayar donuyor. İşlemi sonlandır diyerek svchost.exe yi sonlandırıyorum. Ram kullanımı normal sınırlar içerisine giriyor(1-1,5gb)

Bu sorun neden kaynaklanır. Bir daha format atmayı düşünüyorum acaba virüs işimi? Ram normal sınırlardayken bilgisayarın çalışmasında sıkıntı yok. Fakat svchost.exe bilgisayarı şişirdiği andan itibaren bilgisayar donmaya başlıyor.

Sorun sizce ne olabilir?

fatih6761

Hocam virüs bulaştırmadığımdan emin olduğum Win7 sanal makinede de aynı sorun oldu. Araştırdım TrustedInstaller yani Windows Update ile bağlantılı. Windows Update fix ya da resetleme toolları var, sanırım işe yarar.
Ben sanal makinede update'i kapattım ve çözüm oldu ama tabi gerçek pc de güncelleme kapatmak yerine Windows Update düzeltilmeli. %100 kullanıma geldiğinde birkaç saat(?) yalnız bırakarak işini bitirmesine vakit tanımayı deneyebilirsiniz vakit varsa.

Ancak;
svchost aynı zamanda virüs bulaşma riski olan bir dosya. En kısa yoldan görev yöneticisinde %100 olan svchost.exe ye sağ tıklayıp bulunduğu konumu/dosyayı aç deyin.System32 altında değilse virüs/malware olabilir.
System32 altında olsa bile virüs olabilir tabi. Sizin durumunuzda virüs de bulaşmış olabileceğinden bir tarama yapmakta fayda var.

MC_Skywalker

https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/processexplorer

progamını kullanarak svchost.exe  takip edebilir mantıksız olanlar varsa müdahale edebilirsiniz.

Mucit23

Hocam şuanda bütün görsel efekleri kapatıp ram kullanımını min olacak sekilde ayarladim.. Şuan ilk açılışta ram kullanımı yaklaşık 900mb civari sonrasında bilgisayar donmaya yakın svchostu sonlandırıyorum ve ram kullanımı tekrar 1-1,2gb civarına düşüyor.

Bilgisayara virüs bulaşmış olmasından korkuyorum.  Anlamadigim olay neden format attıktan sonra eskisi gibi oldu. Akşam dediginiz gibi ayrıntılı bir inceleme yapacam.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fatih6761

Alıntı yapılan: OG - 30 Mayıs 2016, 15:00:43
https://www.picproje.org/index.php/topic,64470.msg499193.html#msg499193

Hocam Windows Defender ve Windows Update'i kapatmanın doğru olacağını düşünmüyorum.
Frenlerinden ses gelen aracın frenlerini sökmek ne kadar doğru olursa bu metot da o kadar doğru bence  :D

OG

Update manuel yapılabilir,  defender'in yaptığı işi antivirus programları yapamazmı? Tabi iyi bir prg olması koşulu ile.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fatih6761

Alıntı yapılan: OG - 30 Mayıs 2016, 17:28:20
Update manuel yapılabilir,  defender'in yaptığı işi antivirus programları yapamazmı? Tabi iyi bir prg olması koşulu ile.

Hocam wupdate servisi manuel update leri de yürütüyor diye biliyorum ben. Eğer wupdate kullanmadan update etmenin bir yolu varsa dediğiniz gibi kapatmakta bir sakınca yok.
Windows defender konusunda da hocam benim tespitim pc düzgün kullanıldığında (yani atıyorum her reklamda yazana inanıp indirmemek koşuluyla) windows defender sistem yüküne kıyasla en yüksek performansı verebilen program (tamamen benim pc kullanma stilim ve gözlemime göre). Ama eğer tercih edilen bir antivirüs varsa onu da kapatmakta sakınca yok.

En azından verdiğiniz metodu uygulayacak kimseleri bu durumlardan haberdar etmek kapsamında bunları belirtmeniz/belirtmemiz iyi oldu.

Mucit23

Selamlar

Bayağıdır bilgisayara bakınıyorum. Bilgisayarımı malvarebytes ve Combofix gibi programlarla tarattım. Birşey çıkmadı çok şükür. Bu sorun oluşurken svchost.exe nin çalıştırdığı hizmetleri kontrol ediyorum. Fakat hizmetleri incelediğimde sorunun windows update ile ilgili olduğunu tespit ettim. Windows update hizmeti çalışınca ram kullanımı aşırı derece artıyor. Aynı şekilde CPU kullanımıda öyle. 4GB ramden En az 3GB  kullanılırken CPU kullanımıdan %24-%25'den aşağı düşmüyor.

Şimdi bilgisayarı kendi haline bırakıp 3-4 saat açık bırakmayı düşünüyorum. . Yapsın neyi güncelleyecekse güncellesin. Ram kullanımı artıyor sistem işlemeyecek düzeyde artmıyor 3gb civarında kalıyor. (svchost.exeyi kapatsam 1gb'a düşüyor. ) Şu güncelleme işlemi bitse bilgisayar normale dönecek gibi.

Şu güncelleme konusu aklıma takılmaya başladı. Fatih hocam yeni format atılmış windows 7 bilgisayarda güncellemeleri açık tutmakmı iyi yoksa kapalı tutmakmı iyi? Windows 7'nin üzerine Windows 10 ve Windows 8 çıktı. Güncellemeleri açık tutmanın benim bilgisayarıma ne gibi faydaları var?

fahri-

Aynı olay benim 8GB hafızalı bilgisayarda oldu. Bu olayın Windows update sırasında olduğunu farkettim. Bir gece PC yi açık bıraktım. Sabaha update ler tamamlanmış ve PC nin normale döndüğünü gördüm.

diversant

Benim de 4Gb  3nü yiyodu .Yalnız bakınca 2 tene svchost gördüm.Birini durdurdum normale döndu 2ni durdurunca wireless baglantı gitti .Neyseki biraz bekledikten sonra tekrar kendiliğinden geldi