Tek transistörlü Osc-Flaşör.

Başlatan JOKERAS, 30 Mayıs 2016, 19:22:06

JOKERAS

robomaster

Transistördeki negatif direnç bölgesinden kaynaklanıyor.  Devrede kapasitör direnç üzerinden  emitör beyz ters gerilim kırılma voltajına kadar şarj oluyor.  Bu durumda transistör iletime geçer ve kondansatör led üzerinen kısmen deşarj olur.  Taki kapasite üzerindeki şarj kırılma noktasını tutamayana kadar. Bu sayede kapasite 2 farklı değer arasında şarj ve deşar olur. Led üzerinde aradaki fark gerilim kadar  ve T sabiti kadar devamlı akım akar. 
Bu arada bu bir gevşemeli osilatördür.

JOKERAS

Base'i polarmalanmayan bir tr nasıl iletime geçiyor?
İletime geçtiğini varsayarsak,transistör'ün Emitter yapısı bir diyot gibi Katod değilmidir?
Katod gibi ise burada burada meydana gelen gerilim nasıl oluyorda transistör'ün jonksiyonuna ulaşıyor?
Gevşemeli osilatörler de Base polarması var,bunda yok.
Negatif direnç bölgesi nedir?

Bu soruların cevaplarını bulabilirsek Fet transistör üretiriz:)

z

Emetör ile kollektör yer değiştirebilir. Bu transistörün tüm parametrelerinin değişmesine neden olur. Ancak Vbeo Vceo dan çok daha küçüktür.

Emetör bey kırılma voltajı genelde 7v civarındadır. Bu durumda Şemadaki emetörü kollektör, kollektörü de emetör gibi düşün. Beyz bacağına bir şey bağlı olmasada buraya emetör den bir zener bağlıymış gibi düşünebilirsin.

Kondansatör uçlarındaki gerilim artıp kırılma değerini aşarsa beyz bacağına a voltaj gelmiş olur. Bu durumda transistör iletime geçer ve kondansatörü boşaltmaya başlar.

Burda kafamı karıştıran kapasitör birazcık boşaldığında kırılma voltajının altına inildiğinden neden transistör iletimde kalmaya devam ediyor.

Kırılma başlayıp transistör iletime geçtimi demekki kırılma voltajı daha da düşüyor.

Negatif bölge burda varmı yok galiba. Negatif bölgede voltaj artarken akım azalmaya başlar. Tersi durumda da artar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 31 Mayıs 2016, 13:07:16
Emetör ile kollektör yer değiştirebilir. Bu transistörün tüm parametrelerinin değişmesine neden olur. Ancak Vbeo Vceo dan çok daha küçüktür.
Bu durum da benim de tüm parametrelerim değişti:)
Olayı hala daha anlamış değilim.

z

4..5v ile çalışan bir devre kur ve transistörün emetörü ile kollektörünü ters bağla. Bu durumda hfe vs herşey kötü etkilenir.

Besleme voltajını 7..8 vlara çıkardığında ise devre birden çalışmaz hale gelir. Farklı bir kaç transistör ile deneme yap.

JOKERAS

z usta denedim zaten,BC639 ile deneme yapıyorum.
Dirence seri led bağladım,tıpkı Kalp atışı gibi  yanıp sönüyor.
Devreye 10.7V uyguluyorum Emitter gerilimi 8V geçince Tr iletime geçiyor.
Devredeki kapasiteyi 100nf yapıp Scopla baktım harika bir Sawtooth oluşuyor.
Besleme gerilimi veya direncin değeriyle oynadıkça VCO osilatörü oluyor.

Aklıma bir şey geldi.Bununla sabit gerilim veya akım  kontrolü yapamazmıyız?
Bu Rampanın inverti ile birlikte alıp bir Comparatöre girip sinyallerin öpüşme noktasını Comparatör ile  tespit ederek
bir Kesme mekanizması oluşturup ilgili devre ile Modüle etmiş oluruz,olurmuyuz?

z

Sözkonusu devrecikde transistörün beyz emetör kırılma gerilimi sıcaklıkla çok fazla değişiyorsa hem frekans hem de genlik bu durumdan etkilenir.

Transistörü hafifçe ısıtınce neler oluyor bir bak. Muhtemelen frekans çok hızlı kayacaktır.

mesaj birleştirme:: 31 Mayıs 2016, 14:38:16

Alıntı yapılan: z - 31 Mayıs 2016, 13:33:29
4..5v ile çalışan bir devre kur ve transistörün emetörü ile kollektörünü ters bağla. Bu durumda hfe vs herşey kötü etkilenir.

Besleme voltajını 7..8 vlara çıkardığında ise devre birden çalışmaz hale gelir. Farklı bir kaç transistör ile deneme yap.

Yalnız yukarıda dediğimi bahsi geçen osc için yazmadım. Herhangi bir devre için yazdım. Adı geçen OSCnin çalışması için zaten besleme voltajını kırılma voltajının üstüne çıkartmak zorundasın.

asma

Merhaba
Diak yerine bc238 kullandığım olmuştu , aynı şekilde davranıyorlar. Kırılma voltajına kadar açık devre ,voltaj düşerken iç direnç hızla düşer , ta ki kopma akımına kadar. Sonra yine açık devre.
Dimmer devresinde kullandım , okulda yada malzemecide duyup denedim , oldu. 92-93
Neon lamba , starter , röle ile osilatör yaptığımız oldu.
Tek sorun , transistörün bir dayanma gerilimi olduğunu bilmem , bunu aşınca tahrip olmasını engellersen tekrar tekrar yaptırabilirsin. Kafama yatmıştı , bilimsel açıklamaya gerek yoktu.  :)
Şimdi nasıl oluyor da 80 voltluk transistör 12votta kırılma noktasına geliyor. Anlam veremiyorum.  ;D

Kolay gelsin.

z

Çünkü +80v luk transistör +80 voltu aşınca kollektor emetör bölgesinden kırılır.

Fakat aynı transistörü -8vda beyz emetör bölgesinden kırabilirsin.

asma

O zaman transistörü ters taktığımızda bu voltajlarda osilatör çalışmayacaktır , doğru mu?

Bunu denemem lazım.

Kolay gelsin.

JOKERAS

Çakmakla Transistörü hatırı sayılır bir şekilde ısıttım,Transistör köfte olma noktasına gelmesine rağmen
ahım şahım bir kayma olmadı.
Zaten sıcaklık problemi tüm osilatörler de oluyor.

Neyse,mevzuu anlaşılmış gibi yapılıp anlaşılamamıştır:)
Şimdi böyle basit bir devre ile neler yapılabilinir onu düşüneyim:)