MOS sürücü kullanırken yaşanan problemin nedeni

Başlatan z, 01 Haziran 2016, 15:50:20

z

Forumda "MOS sürücü kullanıyorum üst moslar ısınıyor motor dönmüyor" vs vs problemlerin dile getirildiği sorular sürekli geliyor.

Sorun ne mi?

https://youtu.be/LUJc_t6Bd9w

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

z usta elinize sağlık.
Bu mosfetleri Logic Level kullansak Bootstrap falan uğraşmadan yapılamazmı?
High Side Fetleri P Kanal kullansak olmazmı?
İr H-L girişlerini İnvertleyip yapmışsınız,bu durumda Dead Band denilen boşluk sorun yaratmazmı?

z

Dead bandı zaten IR2xxx sürücü yapıyor. Yok bu bana yetmez derseniz o zaman 4 girişi işlemciye bağlayın fakat gene her cycle'da üst mosu devreden çıkartıp alt mosu kısa süreliğine iletime geçirin.

P tipi kullanıldığında bu kez P'ye özel sürücü tasarlamak gerekiyor.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

JOKERAS

Anladım.
P mos sürmek için 2 tr'li N ve P Push Pull, tampon için 1 tr olan devreden bahsediyorsunuz sanırım.
Bu yöntem Bootstrapla uğraşmaktan daha iyi olmazmı?
Logic Level Mos kullansak yukarıda bahsetiğiniz durumlar ortadan kalkmazmı? 

z

Lojik level alttaki moslarda işe yarar üst moslarda gene sorun devam eder. PMOS sadece düşük beslemeli sistemlerde avantaj getiriyor. Voltaj yüksekse özel sürücü yapmak gerekir.

En güzeli Mosfet sürücü ve NMOS.

irdal

Z hocanın bahsettiği en optimal pwm şekli sanırım bu, Tamamlayıcı pwm(complementary) ile kolaylıkla sürülebiliyor ,ölü zaman göz önünde bulundurulmalı mutlaka. Mosfet sürücü devrelerinde mosfetlerin paralellenmesini önerir misiniz ? İlave sonuçlar doğuyor termal ve parasitic osilasyon gibi, osilasyonu önlemek için snubber kullanılabilir ancak motor sürücü uygulamalarında bu çeşit bir uygulamanın (örneğin snubberın kapasitör ve dirençten oluşması durumunda) rlc devresini de osilasyona götürebildiğini okumuştum.

z

Sürücünün emme ve basma akımları yeterince yüksekse moslar paralellenebilir.

Termal parazitik osilasyon nasıl bir olaydır?

sezgin05

İnverter kaynak makinelerinde ilk zamanlar opto kuplör sürme yöntemi yaygındı. Son zamanlarda ise kuplaj trafosu kullanımı dikkatimi çekiyor. Tıpkı bilgisayar güç kaynaklarında ki gibi. Acaba hangi avantajını fark ettiler. Hatta tam dalga inverter  kaynak makinelerinde bile bootstrap rastlamadım.

malaga

peki z hocam rica etsem bir tane 24 volt için ideal h köprüsü şeması yayınlarmısınız konuya daha hakim olmak adına irfz44n mosfet tercihimdir
Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

robomaster

Alıntı yapılan: sezgin05 - 03 Haziran 2016, 10:23:30
İnverter kaynak makinelerinde ilk zamanlar opto kuplör sürme yöntemi yaygındı. Son zamanlarda ise kuplaj trafosu kullanımı dikkatimi çekiyor. Tıpkı bilgisayar güç kaynaklarında ki gibi. Acaba hangi avantajını fark ettiler. Hatta tam dalga inverter  kaynak makinelerinde bile bootstrap rastlamadım.

1. GND ler yalıtılmış olur. Besleme gate devresinden yalıtılmış olur.  (DC izolasyon)
2- MCU ve mosfetl birbirinden yalıtılmış olur.
3- Daha yüksek duty değerlerine çıkılır.
4- Empedans ugunlaştırması
5- Ayrıca negatif gate polarmasıda sağlayabilirler.

z

Evet transformatör ile geyt tetiklemenin böyle avantajları var. Fakat değişken duty konusunda sıkıntı var.

Normalde dutynin tek bir değeri için transformatör sarılır ve dutynin bu değer civarında çok fazla değişmeyeceği bilinir. Eğer duty çok fazla değişirse transformatörden geçen  akımın ortalamasını sıfırlamak zorlaşmaya başlar.

Bu da normalde basit olan transformatörlü sürücünün karmaşıklaşmasına neden olur.

Kahraman34

Video gerçekten çok iyi olmuş teşekkürler.
Mosfetle ilgili bir konu daha var burda mı yazmalıyım bilemedim ama , MOS seçimi..

Datasheet e bakınca örneğin vds 600 volt ıd 70 amper yazıyor. Bu bana  600 voltta 70 amper geçirebilirsin imajı veriyor , bu gerçekten böylemidir,yada nedir nasıldır ?       600 volt 70 amper = 42000 watt !!  ve to 247 kılıfta. Hesap imkansız diyor.

quarko

Alıntı yapılan: Kahraman34 - 08 Haziran 2016, 10:40:41
Mosfetle ilgili bir konu daha var burda mı yazmalıyım bilemedim ama , MOS seçimi..

Datasheet e bakınca örneğin vds 600 volt ıd 70 amper yazıyor. Bu bana  600 voltta 70 amper geçirebilirsin imajı veriyor , bu gerçekten böylemidir,yada nedir nasıldır ?       600 volt 70 amper = 42000 watt !!  ve to 247 kılıfta. Hesap imkansız diyor.

Yanlış anlıyorsun. Mosfet üzerinde 600V varken 70A geçiriyor ve dolayısıyla üzerinde 42000W harcanıyor diye düşünmemelisin. Mosfet iletimdeyken drain-source arası gerilim mosfetin iletim direnci (rds_on) ve akan akımın çarpımına eşittir. Mesela IRFZ44 ün bu değeri Vgs=10V iken 0.028ohm imiş. Dolayısıyla iletimdeki mosfette o devasa güçler harcanmaz. 600V ise maksimum drain-source gerilimidir. Mosfet kesimdeyken yani akım akmazken, drain-source gerilimi yaklaşık olarak bu değere eşittir. Bir de şu durum var ki, mosfeti doğru bir şekilde soğutmazsan speklerindeki değerlerin yanına bile yaklaşamazsın.

http://www.vishay.com/docs/91291/91291.pdf
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

sadogan

Alıntı yapılan: Kahraman34 - 08 Haziran 2016, 10:40:41

Bu hesapda mantık hatası var.
600v mosfetin D S açık olduğunda dayanabileceği en yüksek gerilim.
70A ise DS kapalı olugunda D S üzerinden anlık geçilebilecek akım.
Mosfetin üzerinde harcanan güç rds on direnci ve o an üzerinden geçen akıma bağımlı.