Vb.net ile internet ortamında Scada

Başlatan makdeniz, 02 Haziran 2016, 11:41:26

makdeniz

Merhaba

Vb.net ile yaptığım bir scadam var bunu nasıl kolayca internet ortamına aktarabilirim.

Her türlü fikre açığım amaç bilgi edinmek...
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

tunayk

Nekadar işçilik yapacağınıza göre cevap değişir.  0 işçilik isterseniz, uygulamanızın çalıştığı PC ye UltraVNC server kurarsınız. uzaktan erişim için gerekli port yönlendirmelerini yaparsınız. SOnrasında da herhangi bir client ile bağlanıp sanki ekranın önünde imiş gibi çalışırsınız.

İşçilik yapacağım derseniz, ASP.NET, Ajax, Java vb. teknolojiler emrinize amadedir.

makdeniz

Alıntı yapılan: tunayk - 02 Haziran 2016, 11:59:26
Nekadar işçilik yapacağınıza göre cevap değişir.  0 işçilik isterseniz, uygulamanızın çalıştığı PC ye UltraVNC server kurarsınız. uzaktan erişim için gerekli port yönlendirmelerini yaparsınız. SOnrasında da herhangi bir client ile bağlanıp sanki ekranın önünde imiş gibi çalışırsınız.

İşçilik yapacağım derseniz, ASP.NET, Ajax, Java vb. teknolojiler emrinize amadedir.

Merhaba aslında ASP.net ile farklı bir versiyon yapmaya başlamıştım ki DateTimePicker nesnesinin olmadığını gördüm.
Şu anda sadece fikir edinmek istiyorum; simdi olmazsa da gelecek bir zamanda yine ögrenmek zorunda kalacağım.

tunayk

Evet datetime picker biraz sıkıntılı.  Mevcut olanı koyarsan çok biçimsiz çok yer kaplıyor. Css kodlarıyla biraz oynayarak üzerine mouse gelince büyüyen, seçim sonrası küçülen bişey yapılabilir.  Sadece bundan sebep bırakmaya gerek yok.  Çoğunlukla combobox ile listeden seçim yaptırılıyor.  O da bir çözüm olabilir.

makdeniz

Alıntı yapılan: tunayk - 02 Haziran 2016, 17:41:38
Evet datetime picker biraz sıkıntılı.  Mevcut olanı koyarsan çok biçimsiz çok yer kaplıyor. Css kodlarıyla biraz oynayarak üzerine mouse gelince büyüyen, seçim sonrası küçülen bişey yapılabilir.  Sadece bundan sebep bırakmaya gerek yok.  Çoğunlukla combobox ile listeden seçim yaptırılıyor.  O da bir çözüm olabilir.

Genlogic firmasının Scada üzerine güzel yazılımları var fakat ücretli buna benzer alternatifler bulunabilir mi?

Örnek demo : http://www.genlogic3.com/glg_demos/ajax_dashboard_demo.html

tunayk

Dundas diye bir komponent seti vardı.  Ama bu tür görsel elemanlar paralı genelde.  Ben bir uygulamada benzer bişey yapmıştım.  Aslında çok zor değil.  Skala görüntüsünü bmp olarak kaydedin.  Üzerinden ibreyi temizleyin.  Sonra kendi datanıza göre bir ibre çizdirin . Resim hazır olunca da sayfaya basarsınız.
Sayfa yenilemeden güncelleme için Ajax Timer A bakın

makdeniz