Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

omereliusuk

Ben başlangıçta pla yerine abs almıştım. Acemilik var serde  (hala var). Hala abs alıyorum. Pla nın dez avantajları neler abs nin dez avantajları neler inanın tam anlamıyla bilmiyorum. Ama abs daha sağlam diyorlar. O yüzden abs tercihim.

muhendisbey

ABS nin sağlamlığı markasına ve çeşidine göre değişir. Standart ABS den daha sağlam PLAda var.

PLAda büzüşme ve yüzeye yapışmama olayı daha az. Avantajı bu. Bir de ABS biraz daha esnek iken PLA daha sert.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

omereliusuk

bu gün bluetooth bağlantısını denedim. ekstra herhangi bir dönüştürücü kullanmadan bağlantıyı kurdum. bir-iki git gel yukarı aşağı hareketler denedim. herhangi bir sorun gözlemlemedim. basit bir parça ile bu akşam yazdırmayı deneyeceğim (115200 baudrate). araştırmalarım devam edecek. şu anda yapılanları takip ediyoruz. bizim bir şey yaptığımız yok. bana wifi daha iyi olacak gibi geliyor. araştırmamı bu yönde ilerletmeyi düşünüyorum. ben usb bağlantısının 0-50 cm den daha uzun olmaması gerektiği kanaatini her zaman taşıdım. imkan varsa -imkanımız varsa- kablosuz olması en güzeli. yeteri kadar kablo karmaşası var zaten. 
http://hackaday.com/2015/08/20/hello-ramps-meet-esp8266/

muhendisbey

SD karttan yazdırma bluetooth'dan bile daha etkili. Kitlenme vs olmadan daha az hatalı parçayı SD karttan aldım. Bazen bilgisayar donabiliyor bu durumda yazıcı olduğu yerde bekliyor. Haliyle de nozzle etrafında plastik belirginleşebiliyor. Bluetooth'da da aynı sorun olur diye düşünüyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

omereliusuk

hocam bence bilgisayardan sd karta veriyi hızlıca aktarabilirsek bu iş olur gibi. yoksa amacım bluetooth ile iş yapmak değil. işi sd kart yapacak. bağlantı değil. bağlantı sadece sd karta veriyi aktarmaya yarayacak. becerebilirsek tabii. 2-3 saat sonra bir deneme yapacağım. inşallah olur.
:)

yolcu27

arkadaşlar bende otomatik tabla seviye için ugrasıyorumda . sadece z min endstop u nasıl aktif edebiliriz? baktım tam olarak bulamadım . amacım npn (NO)indüktif sensor ile otomatik bed level yapmak.

muhendisbey

Hocam end stop ayarlarını yazmıştım. Zaten teker teker iptal ediyorduk. Z eksenine dokunulmazsa (daha doğrusu tersini almanız da gerekebilir) Z endstopu tek başına aktif olur.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 08 Ağustos 2017, 18:48:48
Hocam end stop ayarlarını yazmıştım. Zaten teker teker iptal ediyorduk. Z eksenine dokunulmazsa (daha doğrusu tersini almanız da gerekebilir) Z endstopu tek başına aktif olur.

Hocam valla uğraştım okadar g28 Autohome  olmadan g29 bed level çalışmıyor şu. Bende elimde 2 endstop vardı min endstoplari aktif ettim onları kullandım. Şuan  z ofset değeri ile uğraşıyorum tablaya şuan yapismada sorun var. MK3 un arkasını kullanıyorum.
Birde aldığım sensör 4mm den algılıyor zorlanıyorum 😀    hele ki uğraşırken birde sağ x eksen parçası kırıldı . Onunda yeniden bastım diğer yazıcıdan çok zor bir gün geçirdim 😂

muhendisbey

Allah kolaylık versin hocam. Kırılan parçayı değiştirmek büyük sıkıntı.

4mm'den algılayanlardan almıştım. Galiba bende de sıkıntı olacak.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 09 Ağustos 2017, 11:23:14
Allah kolaylık versin hocam. Kırılan parçayı değiştirmek büyük sıkıntı.

4mm'den algılayanlardan almıştım. Galiba bende de sıkıntı olacak.

Evet büyük sıkıntı oluyor . Auto level i kenara bıraktım normal ednstop bağladım.

Kırılan parçadan çok zorlanmadim mili yukarı çektim çıktı. Gijon çıkardım. Yenisini taktım  kayış gerdirdim. Hatta vida ile gerdirme parçası taktım gevserse arkasından vida ile gerdirme yaparım diye . Bu ara boş zaman çok diye uğraşıyorum.   

Accerlation ve jerk değerleri ile oynuyorum biraz daha yavaşlatıp kaliteyi arttırmak adına.

omereliusuk

bluetooth bağlantısını hallettim. öncelikle baudrate ile oynamak gerekiyor. 115200 baudrate te herhangi bir sıkıntı yaşamadım.sistem çalışıyor.  normalde bilgisayardan usb bağlantısı ile yaptığınız herşeyi bluetooth ile de yapabiliyorsunuz. sd kart a veriyi bluetooth üzerinden aktarabildim. hız dan dolayı çok yavaş aktarıyor. verilerin aktarıldığını "g kodlarını" [/size]görebiliyorsunuz. en azından bilgisayara kablo bağlama zorunluluğu kalmadı. o yönden mutluyum. wifi ise şu an için anlamsız. geliyor. çünkü o da seri portu kullanıyor. anlayacağınız hız yine oldukça yavaş kalacak. o yüzden kablosuz bağlantı için bluetooth iyi bir seçim. 4 kablo ile doğrudan bağlantıyı kuruyorsunuz 5v gnd rx tx hepsi o kadar.
şimdi sıra auto levelling.
sizce hangi ürünü tercih etmeliyiz.

yolcu27

Alıntı yapılan: omereliusuk - 10 Ağustos 2017, 19:24:17
bluetooth bağlantısını hallettim. öncelikle baudrate ile oynamak gerekiyor. 115200 baudrate te herhangi bir sıkıntı yaşamadım.sistem çalışıyor.  normalde bilgisayardan usb bağlantısı ile yaptığınız herşeyi bluetooth ile de yapabiliyorsunuz. sd kart a veriyi bluetooth üzerinden aktarabildim. hız dan dolayı çok yavaş aktarıyor. verilerin aktarıldığını "g kodlarını" [/size]görebiliyorsunuz. en azından bilgisayara kablo bağlama zorunluluğu kalmadı. o yönden mutluyum. wifi ise şu an için anlamsız. geliyor. çünkü o da seri portu kullanıyor. anlayacağınız hız yine oldukça yavaş kalacak. o yüzden kablosuz bağlantı için bluetooth iyi bir seçim. 4 kablo ile doğrudan bağlantıyı kuruyorsunuz 5v gnd rx tx hepsi o kadar.
şimdi sıra auto levelling.
sizce hangi ürünü tercih etmeliyiz.

Hocam oto seviye için metal algılayan indüktif  sensör kullanabilirsiniz.  Facebook üzerinde 3d auto bed level diye bir grup bar çağrı diye bir arkadaş not cikarmis güzel anlatımlar yapmış video ile tavsiye ederim bende uğraştım geçen gün fakat benim sensörr cok yakından algıladığı için sorun yaşadım en ufak bir sarsıntı da algılamayı kesiyordu . Size tavsiyem en az 8mm uzaklıktan algılayan npn tıp sensör kullanmanız. Basit bir şekilde yapılabiliyor. Ben ölçüm filan yaptırdim fakat sensör yüzünden bıraktım.  Sensörun nozzle a göre koordinatı çıkarıp Marlin de gerekli ofset kısımlarına giriş yapıyoruz. Daha sonra ölçüm yapacağı aralikraki 4 noktayı belirleyip onları giriyoruz. Stat g code kısmına g28 ve g29 yazıp ölçüme başlatıyoruz sonrası zaten baskıda. Dedigim videolarda bunlar anlatılmış. en önemli kısım z ofset kısmı . Şimdiden kolay gelsin. Unutmayın sensörü en az 8mm mesafesi olandan alın. Npn alırsanız direnç bölücü yapmaya gerek kalmadan direk endstop sinyal pinine bağlarsiniz.

JKramer

İndüktif sensörlerin kataloglarını iyi inceleyin, verilen algılama mesafesi demir için oluyor. Aluminyum ya da diğer malzemeler için 1/2, 1/3 gibi daha düşük oluyor. Omron gibi markaların kataloglarında grafikle göstermiş bunu ama uyduruk markalarda yok, ona dikkat edin.

Mesela bizim tabla aluminyum, üzerine bir de 3-4 mm cam koyuyoruz.

yolcu27

Alıntı yapılan: JKramer - 11 Ağustos 2017, 09:03:16
İndüktif sensörlerin kataloglarını iyi inceleyin, verilen algılama mesafesi demir için oluyor. Aluminyum ya da diğer malzemeler için 1/2, 1/3 gibi daha düşük oluyor. Omron gibi markaların kataloglarında grafikle göstermiş bunu ama uyduruk markalarda yok, ona dikkat edin.

Mesela bizim tabla aluminyum, üzerine bir de 3-4 mm cam koyuyoruz.

Hocam ben tersini kullandım direk hafif bir saç spreyi ile gayet iyi tutundu.  Ama algılama sorun olunca kaldı öyle. Satıldı gerçi inşallah bir dahakine oto level

muhendisbey

TTL olması da önemli.
İndüktif sensörlerin farklı voltaj seviyelerinde çalışanları da mevcut. Bunlara seviye dönüştürücü devresi kullanmak gerekir. Seviye dönüştürücüsü olmadan çalışanları mevcut, daha derli toplu oluyor bu şekilde.

Aslında aklımda alternatif birkaç metot var. hall effect ile mesafe ölçmek. Ama ne kadar sağlıklı olur bilinmez. Mıknatısı tabla altına koysak ölür (sıcaklık sebebiyle mıknatıslar etkisini zamanla kaybedebilir).
Tablanın siyah yüzünü kullanıp belli noktalara alüminyum bant yapıştırıp optik anahtar (TCRT5000 mesela) ile okumak
Lazer mesafe ölçüm sensörü kullanmak.