Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

Tlepsh

Alüminyum çerçeveden ben de almak istiyorum...

ete

Bende almak isterim. Ancak önce kim yapacak yada yaptıracak onu tespit etmek gerek. Yokmu bir gönüllü bu işlerle uğraşan birisi.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Andromeda

Alıntı yapılan: muhendisbey - 07 Haziran 2016, 12:21:00
Çerçeve hem ısıtıcı tablayı tutan, hem de Z eksenini ayakta tutan parça. İkisi beraber çıkıyor çünkü çerçeve kesildiğinde ortadaki boş parça yine işlenerek ısıtıcı tabla tutucusu olarak kullanılıyor.

mesaj birleştirme:: 07 Haziran 2016, 12:30:10

Çerçeve alacaklar için bir sayı alalım, kimler çerçeve istiyor? Adet ortaya çıkmadan fiyat şekillenemez.

http://prusa3d.blogspot.com.tr/2014/05/prusa-i3-malzeme-fiyatlar.html

buradaki katmerli fiyatlara bakarak yorum yapabilirsiniz.

Bu çerçeveyi forumdan kim yaptırabilir, yada yapabilir?

Mega 2560 kdv hariç 35 tl ye yurt içinde var..90 tl fiyat epey fazla..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

Çerçeve çizimi eklenmiştir. dxf formatında.
2.5 delikli yerlere M3 diş açılacaktır, böylece vidalar somun kullanmadan montelenebilecektir.

Sayı çıksın, frame için fiyat alırız, benimle birlikte 5 kişi etti. Birden fazla almak isteyen varsa alabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

xoom

Hangi çerçeve, hangi linkten görebiliyoruz

overlok

Mega 2560 şart mı? Uno da olmaz mı? Bir de bu çerçeve dediğiniz listedeki "alüminyum şase" yazan mı?
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

muhendisbey

Link 1. Mesajda var. Autocad tarzi program olmadan acamazsiniz. Prusa i3 cerceve, frame, yada kasa dedigim seyler ayni.

Unoyla denemek istiyorsaniz deneyin. Mega bu is icin daha uygun.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mozkan87

Çerçeve 100 tl altı olursa 2 adet, 100 tl üstü olursa 1 adet almak isterim

ahmet_zxc

bu işin yapılacağı yer istanbul olursa bende katılırım.

muhendisbey

Bu etkinlik için herhangi bir yer yok. Yanlış mı anlaşıldım?

acar

Acaba kalem kalem mi gidilecek yoksa şunu şunu temin edelim gerisini siz halledin yapıma geçelim tarzı mı olacak.

Tlepsh

Örnek dokümanları inceledim, yapım aşamalarına baktım. Adım adım neredeyse tüm montaj detayları var.

Başta mühendisbey olmak üzere 3 boyutlu yazıcı yapımı konusunda önceden bir çalışması olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşacak ve gerekli malzemeleri temin edip birleştirmesini biz yapacağız, ben projeyi bu şekilde algıladım.

Malzemelerin çoğu ülkemizden ve maliyet düşünülürse aliexpress gibi yurt dışı satıcılardan temin edilebilir gözüküyor. Tabii uygun bir tasarım seçerek, topluca v.s. alüminyum çerçeve, plastik bağlantı parçaları gibi ekipmanları birlikte yaptırırsak hem toplam maliyetimiz düşecek hem de montaj ve sonrası karşılaşılabilecek sorunlar azalacak. Dediğim gibi montaj kolay gözüküyor ayarlamalar ve çalıştırma konusunda fikir alışverişi de yaparsak başarılı bir proje tamamlayabiliriz.

İstekli olan fakat şu an yapmaya maddi veya zaman olarak imkan bulmayacak arkadaşlar da bence toplu çerçeve v.s. yapılırsa temin etmeye çalışsınlar. Ben genelde böyle toplu projelerde katılmadığım için sonradan çok pişmanlıklar yaşadım. Tahmin etmediğiniz kısa bir süre sonrası bile gerekli maddi imkanlar veya zamanınız olabiliyor.

Şu an için ben başka bir çalışmada da kullanacağımdan ilk sayfada verilen aliexpress linkinden 2 adet arduino mega aldım. diğer malzemeler için konuyu takip ediyorum.

Andromeda

İzledigim videolarda x y eksenleri ileri geri hızlı hareketler yapıyor..
Bu yazıcı için  tarama şeklinde basım yapacak program yüklenebiliyor mu..
mesela y ekseni bir yönde giderken x ekseni sagdan sola gidecek, sonra soldan sağa doğru gidecek..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

RaMu

Çok farklı bir sistemle çalışan 3d yazıcı var,
bilmeyen varsa kesinlikle görmesini tavsiye ederim,
ve yapabileceğimizi düşünen yada
nasıl çalıştığını bilen varsa buradan gidelim derim.
https://www.youtube.com/watch?v=UpH1zhUQY0c
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ahmet_zxc

gerek ete abi gerekse diğer arkadaşların bahsettiği etkileşimler nasıl olacak.

mesele bi 3d yazıcı yapmaksa zaten bir şekilde yaparız, yada alırız. mesele konuya hızlıca adapte olabilmek değilmi?

ben 3 boyut çizim yapamıyorum. nette bazı videolar izledim telefona bir program yükleniyor kamerayla objenin yada ne çıktı alacaksa (mesela kendi kafan) onun etrafında dolaştırıyorsun direk basmaya başlıyor.

bu gibi bu işi hızlıca yapabileceğimiz şeylere ihtiyaç var.yüz yüze bir yada iki günde bu işler öğrenilebilecekken uzaktan aylar alabilir.

derdimiz zaten vakit değilmi? yoksa nette yığınla doküman malzeme vs vs var. tırmalar deneme yanılmayla mükemmele bile ulaşabiliriz.