Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

muhendisbey

Kullandığın nozzle'ın çapı dilimleyiciden farklı gibi. Bir diğeri de kolaylıkla katmanlar ayrılıyorsa PLA sıcaklığı yetersiz yada çok hızlı yazdırmışsın demektir.

mesaj birleştirme:: 24 Eylül 2016, 19:27:32

Aklıma geldi yetersiz filament kullanımı da olabilir. Filamenti daha uzun mesafelerde test et. Atıyorum 20cm çek dediğinde kaç cm filament çekiyor yada 1metrede ne kadar çekiyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

ben esun marka filamenti 210 derecede basıyorum katman ayrılma sorunu yaşamıyorum şuan. daha önce sadece ilk katmanda yaşıyordum buda tablayı tam olarak nasıl yakınlaştırmam gerektiğini bilemememden kaynaklıydı .

EMP_Otto

Sadece dış kabuk ayrılıyor hocam iç kısımlarda sıkıntı yok.215 derecede baskı alıyorum.Hız konusunu dikkate alacağım.Filament uzunlugu konusunu deneyeceğim hocam.
Aslında tam olarak katman ayrılma değilde dış kabuk ayrılıyor diger kısımlarda sıkınytı yok hocam.

mesaj birleştirme:: 24 Eylül 2016, 20:55:23

Peki arkadaslar bu hata neden oluyordur.Parçada sadece o yükseklikte böyle bir hata oluyor
Bu işler zordur,özveri ister...

yolcu27

hocam tahminimce orada y ekseni kayması oluşmuş gibi. her zaman aynı dk da mı yoksa aynı katmanda mı yapıyor bunu? aynı dakikalarda yapıyorsa sürücü yada motor ısınıyor olabilir. aynı katmanda yapıyorsa bir fikrim yok açıkcası .

EMP_Otto

Diğer parçalardada aynı sorun olmustu şimdi baktımda aynı katmanda değil.Aynı dakikada mı onu bilemiyorum malesef.Böyle tuhaf bir hata işte  ;D

yolcu27

Alıntı yapılan: EMP_Otto - 24 Eylül 2016, 21:36:18
Diğer parçalardada aynı sorun olmustu şimdi baktımda aynı katmanda değil.Aynı dakikada mı onu bilemiyorum malesef.Böyle tuhaf bir hata işte  ;D
Ben z ekseninde yaşıyordum sorunu her baskıda belli bir süre sonra sanırım sürücü ısınıp motorlar duruyordu bir iki katmanlik sonra devam ediyordu fakat o iki katmanlik sürede baskı ezilip akıyordu. Her baskıda bunu yaşadım diyorsanız benzer olabilir sorunlarımız  elinizde başka sürücü varsa o şekilde de deneyebilirsiniz

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EMP_Otto

Yedek sürücü olacaktı denerim hocam sagolun tavsiyeniz için

mesaj birleştirme:: 24 Eylül 2016, 23:53:57

Bunlarda yaptığım bazı parçalar

Tagli

yolcu27, göstermiş olduğun sarkmalar, baskının altı biraz boşken ve sıcakken aşağı akmasından kaynaklanıyor. Bunu engellemek için baskı bölgesini fan ile soğutmalısın. Ben sürekli fan kullanıyorum ama aslında fan yazılım tarafından da kontrol edilebiliyor ve sadece gerekli görülen yerlerde açılması tavsiye ediliyor. Yine de sürekli fan da baskı kaliteni epey arttıracaktır.
Gökçe Tağlıoğlu

yolcu27

Alıntı yapılan: Tagli - 25 Eylül 2016, 00:59:05
yolcu27, göstermiş olduğun sarkmalar, baskının altı biraz boşken ve sıcakken aşağı akmasından kaynaklanıyor. Bunu engellemek için baskı bölgesini fan ile soğutmalısın. Ben sürekli fan kullanıyorum ama aslında fan yazılım tarafından da kontrol edilebiliyor ve sadece gerekli görülen yerlerde açılması tavsiye ediliyor. Yine de sürekli fan da baskı kaliteni epey arttıracaktır.

bunun için elimde 40mm lik fan yok şuan sipariş verdim gelince ilk işim bu soğutmayı sağlamak olacak.

bu arada ikinci yazıcıyı yapmayı planlıyorum bir arkadaşımın çok hoşuna gitti @mert3162 arkadaşımız vazgeçmişti ondan çerçeveyi ve plastik parçaları alacağım. aliexpress listeside oluşturdum.

bu extruder filaman dişilisinin ölçüsü kaç olacaktı acaba? kendimede extruder düzeyim diyorum. elimde fazladan bir step motor var

Birde şuan baskı alıyorum ilk katman resmi aşağıda burada sağ tarafta pürüz oluştu bunun sebebi tabla kalibresi fakat orasını aşağı mi yukarı mı çıkarmak lazım kafam durdu
[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160925/6c5ff7d3211b7081f397431afcb98368.jpg[/img]

muhendisbey

Dokuman sayfasi acmistim oradan bakabilirsiniz. 13mm dis cap 5mm ic cap olacak.

mesaj birleştirme:: 25 Eylül 2016, 16:50:15

Sogutma icin mini salyangoz fan daha iyi. Aliexpresste blower fan 12V olarak bulabilirsiniz
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Alıntı yapılan: muhendisbey - 25 Eylül 2016, 16:49:02
Dokuman sayfasi acmistim oradan bakabilirsiniz. 13mm dis cap 5mm ic cap olacak.

mesaj birleştirme:: 25 Eylül 2016, 16:50:15

Sogutma icin mini salyangoz fan daha iyi. Aliexpresste blower fan 12V olarak bulabilirsiniz
40mm lık düz fanlardan sipariş etmiştim. Tablayi da soğutmasından korkuyorum zaten zor ısınıyor soğuyup da hataya dusmesini istemiyorum

yolcu27

aliexpress te dış çap 13 mm olacak şekilde bulamadım en fazla 11mm lik var.  sizin önceden aldığınız bir link yaada anahtar kelime var mı arkadaşlar?

muhendisbey

13mm diye yazmıyor zaten. Karıştırma sebebim de bu oldu. filament gear şeklinde aratıp link link bakmak gerek. Biz yanlışlıkla 9mm çaplısını almışız.

alidurmus

x konumunda zamanla kayma oluyor. kart üzerine fan ekledim
kayışı sıkmalı mıyım?
başka sebep olabilir mi?

baskının kabuk kenarlarında tek sıra halinde boşluk oluyor, slicer ayarlarından mı yoksa yazıcının kalibrasyon ayarlarından kaynaklanıyor,

yardımcı olursanız sevinirim

mesaj birleştirme:: 28 Eylül 2016, 17:14:14

yolcu27

Kayış gevsekse olabiliyor. Ben y ekseninde yaşamıştım kayış gevşekliginden. Ama eksen kayinca kaydığı yerden devam ediyordu. Sanki sizinkinde böyle bir sorun değilde başka bisey var gibi